Ekogroszek w workach - kiedy uzupełnić kotłownię po okresie zimowym?

Ekogroszek w workachSzukając opału, większość posiadaczy kotłów na paliwa stałe, zastanawia się gdzie znaleźć najlepszej jakości ekogroszek w dobrej cenie. Mniej uwagi poświęcają natomiast kwestii kiedy go nabyć. Wydawać się to może oczywiste. Opał kupuje się wtedy gdy robi się zimno i trzeba zacząć grzać, czyli jesienią. Wbrew pozorom, początek czy środek sezonu grzewczego to nie jest najlepszy moment na zakup opału i to z kilku względów.

O zimie pomyśl już latem

Pierwsze, ciepłe dni wieszczą zbliżającą się wiosnę i upragniony koniec sezonu grzewczego. Jednak to, że trwa on od jesieni do wiosny, wcale nie oznacza, że na kolejne pół roku można całkiem zapomnieć o kotłowni i materiale opałowym, którym ogrzewamy dom. Wręcz przeciwnie, to właśnie sezon wiosenno-letni jest najlepszym momentem na to, żeby uzupełnić braki w kotłowni i przygotować się do kolejnej zimy. Przeczytaj dlaczego warto kupować ekogroszek latem i dlaczego wybór odpowiedniego terminu jest taki istotny.

Dlaczego warto kupować opał poza sezonem?

Kupując ekogroszek latem - oszczędzasz

Zakup opału na cały sezon grzewczy to spory wydatek, który może stanowić nawet 10% domowego budżetu. Szukając sposobów na zmniejszenie kosztów, na pewno nie warto oszczędzać na jakości. Najtańszy ekogroszek pali się nieefektywnie i szybko się zużywa, przez co trzeba kupić go więcej. Oszczędności są więc tylko pozorne.

W szczycie sezonu ceny ekogroszku są też znacznie wyższe. Jesienią i zimą ekogroszek może kosztować nawet 20-30% więcej niż latem. W sezonie popyt jest ogromny, sprzedawcy celowo podnoszą ceny, wiedząc, że zmuszeni nagłym atakiem zimna klienci i tak go kupią.

Niektórzy, wykorzystują większe zainteresowanie ekogroszkiem, by sprzedawać opał niższej jakości. Kolejki w składach są duże, klienci nie mają czasu na porównywanie ofert więc zwyczajnie dają się nabić w butelkę.

Inaczej jest latem i wiosną. Popyt na ekogroszek jest wtedy znacznie mniejszy. Sprzedawcy kuszą więc atrakcyjnymi promocjami i rabatami. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na tonie ekogroszku. Przy zakupie opału na cały sezon różnica będzie wyraźnie odczuwalna. Dlatego jeśli chcesz kupować ekonomicznie - kupuj poza sezonem.

Latem łatwiej trafić na suchy ekogroszek

Ekogroszek nie lubi wody. Można by nawet powiedzieć, że to jego największy wróg. Mokry ekogroszek słabiej się pali i daje mniej ciepła. Część energii zostaje bowiem zmarnowana (dosłownie) na podgrzanie oraz odparowanie znajdującej się w nim wody.

Dodatkowo palenie w piecu mokrym ekogroszkiem może być powodem wielu problemów. Nie tylko zwiększa zużycie opału, ale może powodować rdzewienie podajnika i zasobnika, skracając okres żywotności kotła. Jego wymiana to koszt, którego każdy wolałby uniknąć.

Dlatego tak ważne jest to by utrzymywać właściwy poziom wilgotności opału. Kupując latem czy wiosną, nawet lekko wilgotny ekogroszek ma szansę przeschnąć na słońcu. Transportowany luzem, zimą narażony jest na działanie śnieg i deszcz. Jeśli zawilgnie trudniej będzie go osuszyć.

Warto sprawdzać wilgotność z jeszcze jednego powodu - suchy ekogroszek jest lżejszy, więc za tę samą ilość opału zapłacisz mniej.

Optymalny poziom wilgotności nie powinien przekroczyć 10%. Taka zawartość wody jest dopuszczalna, a nawet potrzebna. Para wodna bierze bowiem udział w procesie spalania. Dlatego ekogroszek o zerowej wilgotności też nie zapewni zadowalających efektów grzewczych.

Latem dostępność opału jest większa

Gdy pogoda zaskoczy pierwszymi mroźnymi porankami i wieczorami, w składach węgla robi się tłoczno. Wszyscy chcą kupić zapas opału, najlepiej na już. Gorzej, że stanie w kolejce wcale nie gwarantuje, że to się uda. Niestety, przy dużym popycie transporty nie nadążają z nowymi dostawami. Więc albo trzeba jeździć od składu do składu w poszukiwaniu opału, albo przeczekać te pierwsze zimne dni pod ciepłym kocem, czekając na kolejną dostawę. Jest też inne rozwiązanie - można kupować opał wtedy gdy kolejek nie ma czyli latem. W sezonie letnim dostępność ekogroszku jest dużo większa, zarówno w sklepach online jak i lokalnych składach. Klientów jest znacznie mniej, nie ma problemu z surowcem, zakupu można więc zrobić szybko i bez kolejki.

Zima Cię nie zaskoczy

Odkładanie zakupu opału do ostatniej chwili to jak igranie z ogniem, a raczej z mrozem. Pogoda potrafi zaskoczyć i zdarza się, że jesienno-zimowa aura daje się we znaki szybciej niż się tego spodziewamy. W efekcie kotłownia świeci pustkami, a domownicy marzną. Dopiero wtedy zaczyna się jazda od składu do składu, co jak wiemy nie jest zbyt ekonomiczne, bo ceny są zawyżone. Z drugiej strony łatwiej naciąć się na gorszej jakości ekogroszek.

Dlatego nie zwlekaj do ostatniej chwili. Wiosna i lato to najlepszy moment na zakup opału. Zamów zapas i nie pozwól by zima zaskoczyła Cię pustą kotłownią.

Jak i gdzie przechowywać ekogroszek?

Najlepszą opcją jest przechowywanie opału w kotłowni. Jednak kupiony luzem ekogroszek zajmuje dużo miejsca i może być problem z jego składowaniem. Z kolei trzymanie go pod gołym niebem grozi zawilgoceniem i utratą cennych właściwości. Ekogroszek przechowywany luzem na dworze może tracić nawet 20-30% swojej kaloryczności.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązanie jest ekogroszek w workach. Przechowywany w kotłowni zajmie zdecydowanie mniej miejsca. Łatwiejsze będzie jego dozowanie do podajnika i nie zabrudzi tak kotłowni jak ekogroszek rozrzucony luzem. Dzięki workom ze specjalnej folii, nawet podczas składowania na zewnątrz nie straci swoich właściwości.

Ekogroszek workowany ma jeszcze jedną zaletę. Jego rozładunek i transport jest zdecydowanie łatwiejszy, szybszy i bardziej komfortowy.

Podsumowując - ekogroszek można dziś dostać przez okrągły rok i warto z tej możliwości korzystać. Jeśli nie chcesz przepłacać i zależy Ci na dobrej jakości opalu kupuj go latem. To najprostszy sposób robić to ekonomicznie.

Wiosną i latem masz też więcej czasu, żeby porównać oferty, nie czując oddechu zimy na karku. Wcale nie musisz tracić czasu na jazdę od składu do składu. Ekogroszek możesz kupować również online. To nie tylko dodatkowe oszczędności (w Internecie jest po prostu taniej), ale również wygoda i oszczędność czasu. Oferty sprzedawców możesz porównać siedząc w domu. To najprostszy sposób by znaleźć tani ekogroszek dobrej jakości, który spełni wszystkie oczekiwania w kolejnym sezonie grzewczym. Zapakowany w worki trafi wprost pod Twoje drzwi, nie musisz więc martwić się o jego transport ze składu do domu. Na plus dla sklepów internetowych jest też fakt, że oferują ekogroszek z darmową dostawą na terenie całego kraju. Oszczędzasz więc zarówno czas jak i pieniądze.

Komentarze