Ekspresy do kawy dla wymagających. Na co zwrócić uwagę?

Ekspres do karyAromatyczna, mocna, ciemna - taka powinna być kawa idealna. Każdy zapalony kawosz wie, jak istotną kwestią przy tworzeniu perfekcyjnego napoju jest odpowiedni ekspres. W zależności od zasobności portfela, potrzeb i oczekiwań względem urządzenia, możemy wybierać w różnych zakresach cenowych, dodatkach i wyposażeniu. W szerokiej ofercie rynkowej nawet najbardziej wymagający fan tego trunku znajdzie coś dla siebie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu doskonałego? Jaka powinna być maszyna dla wymagającego kawosza? Sprawdzamy!

Dobry ekspres, czyli jaki?

Dobry ekspres do kawy to połowa sukcesu na drodze do zaparzenia idealnego napoju. Oczywiście, znaczenie ma też jakoś ziaren, kraj pochodzenia, aromat i smak konkretnej kawy, ale to ekspres sprawia, że trunek nabiera charakteru. Dla ludzi, którzy oczekują od urządzenia najwyższej jakości, powstały maszyny z górnej półki. Warto wiedzieć, czym takie sprzęty się wyróżniają i co wziąć pod uwagę przy zakupach.

1. Moc

To kwestią, którą bezwzględnie należy sprawdzić przed zakupem. Im wyższa moc urządzenia, tym szybciej będzie ono gotowe do pracy, a my szybciej dostaniemy swoją wyczekiwaną filiżankę kawy. To bardzo istotne, by wybierając maszynę do domu, zwrócić uwagę na ten parametr. Jeśli liczymy na szybką i sprawną pracę, inwestujemy w sprzęty o mocy ponad 1000W. Ekspres Siemens TI9553X9RW i Nivona 960 Cafe Romatica będą dobre dla fanów szybkiej i aromatycznej kawy o poranku.

2. Ciśnienie i liczba kaw

Dobry ekspres ciśnieniowy to taki, który ma odpowiednią liczbę barów. Im ich więcej, tym silniejsze ciśnienie parzenia. Szukajmy takiego, którego pompa wytwarza ciśnienie minimum 12 barów.

Istotne jest także to, ile filiżanek kawy będziemy mogli zaparzyć za jednym podejściem. To szczególnie ważne dla posiadaczy dużej rodziny i tych, którzy lubią przyjmować gości . Stawiajmy wtedy na maszyny z podwójnym dozownikiem, które natychmiast przygotują dwie filiżanki napoju.

3. Mleko

Coś dla fanów białej kawy i cappuccino - system spieniania mleka. Zaawansowane, nowoczesne urządzenia mają wbudowane spieniacze, dzięki którym puszysta pianka wyląduje w filiżance już w trakcie parzenia napoju. Taki jest ekspres Miele CVA6401 z dyszą pary. Zimne mleko wlewamy do dzbanuszka, włączamy parowanie, zanurzamy dyszę w mleku i… czekamy na spieniony smakołyk!

4. Cena

Obok tego zagadnienia nie sposób przejść obojętnie. Cena jest często tym, co decyduje o naszej ostatecznej decyzji zakupowej. Koszt ekspresu ciśnieniowego waha się pomiędzy 1000, a nawet 10 000 złotych. Jeżeli chcemy, by służył nam długie lata i doskonale spełniał swoją funkcję, powinniśmy stawiać raczej na produkty z wyższej półki. Łączą one w sobie najlepsze podzespoły, świetnej jakości materiały i funkcje, na których zależy każdemu kawoszowi. Siemens EQ.9 plus lub De Longhi Ecam Prima Donna Elite perfekcyjnie zdadzą egzamin w każdej kuchni.

Projekt

To kwestia bardzo indywidualna, ale niezwykle istotna dla estetów, którzy dbają o to, by ich kuchnia doskonale się prezentowała. Wyboru możemy dokonywać między ekspresami do zabudowy, a takimi wolnostojącymi. Odpowiedni należy dopasować do projektu kuchni. Te zabudowane świetnie wyglądają w nowoczesnych, loftowych wnętrzach, te wolnostojące z kolei pięknie komponują się z bardziej tradycyjnymi aranżacjami.

Komentarze