Firany szyte na wymiar czy gotowe? Plusy i minusy obu rozwiązań

Firany szyte na wymiarDbając o estetykę swojego mieszkania większość z nas decyduje się na dekorację okien.

Odpowiednio dobrane firany i zasłony stanowią ozdobę, widoczną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co więcej, pomagają również chronić naszą prywatność. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór firan, wśród których znajdują się zarówno gotowe produkty, jak i firany szyte na wymiar. Na które warto postawić? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Gotowe firany - oszczędność czasu i pieniędzy

Pierwszym, bardzo popularnym sposobem na udekorowanie okien w naszym mieszkaniu jest zakup firan gotowych. Znajdziemy je obecnie zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach. Gotowe firany mają wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy czekać na ich przygotowanie. Wystarczy jedynie wybrać wzór oraz wielkość i zamówić. Jest to więc bardzo wygodne. Poza tym, kupując gotowe firany oszczędzamy również pieniądze. Ich ceny z reguły są niższe niż w przypadku firan wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Słabe strony gotowych firan

Podejmując decyzję o zakupie gotowych firan warto mieć jednak pod uwagą również ich minusy. Podstawową słabą stroną takiego rozwiązania jest fakt, że nie mamy wpływu na to w jaki sposób zostały wykończone. Nie możemy decydować np. o ilości marszczeń czy przelotek. Poza tym, zdarza się, że w ofertach sklepów nie ma firan o wielkości, która jest nam potrzebna - zdarza się to zwłaszcza w przypadku dużych lub nietypowych okien. Możliwe jest również, że jakość tkaniny oraz sposób jej wykończenia nie spełnią naszych oczekiwań.

Firany szyte na miarę - idealnie dopasowane

Drugim rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać są firany szyte na wymiar, które możemy zamówić nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale nawet w internecie jak choćby na stronie https://alena-firany.pl/firany-na-metry.html. Ten rodzaj firan to doskonałe rozwiązanie gdy mamy duże okna i trudno znaleźć nam gotowy produkt o konkretnych rozmiarach. Ponadto decydując się na firany na metry możemy zadecydować o tym, w jaki sposób mają zostać wykończone. Rozwiązanie to sprawdza się również w przypadku zasłon - możemy wówczas wybrać tkaninę, która znajdzie się także w innych elementach dekoracyjnych w mieszkaniu (np. w postaci poszewek na poduszki). Warto również wspomnieć o tym, ze firany szyte na miarę często charakteryzują się lepszą jakością i dokładniejszym wykończeniem.

Czy firany szyte na wymiar mają minusy?

Jak wszystkie rozwiązania, również firany na metry mają swoje słabsze strony. Przede wszystkim jest to cena. Fakt, że ich wykonanie wymaga pracy krawcowej sprawia, że są one nieco droższe niż gotowe produkty dostępne w sklepach. Co więcej, w przypadku firan, które przygotowywane są dla nas indywidualnie musimy liczyć się również z dłuższym czasem oczekiwania na ich wykonanie. Krawcowa musi bowiem zająć się ich wymiarem oraz wykończeniem co jest dość czasochłonne. Nie poleca się więc tego rozwiązania osobom, którym zależy na czasie.

Podsumowując, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który rodzaj firan jest lepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy bowiem od naszych potrzeb, indywidualnych upodobań oraz wielkości okien w mieszkaniu. Podejmując decyzję warto więc mieć pod uwagą wszystkie te kwestie.

Komentarze