Folie rolnicze - zastosowanie w ogrodnictwie

Folie rolniczeFolie dla ogrodnictwa to produkt wykorzystywany zarówno przez amatorów, jak i zawodowych rolników i ogrodników. Na rynku dostępne są folie przeznaczone do profesjonalnej uprawy warzyw, a także takie, które można stosować przy przydomowych ogródkach oraz namiotach i tunelach. Dzięki folii rośliny szybciej dojrzewają oraz są chronione przed gwałtownymi zmianami pogodowymi takimi jak silne opady deszczu czy też przymrozki.

Przydomowe tunele z folii dla ogrodnictwa

Wiele osób decyduje się na uprawę całoroczną roślin w celu ciągłego zbioru owoców i warzyw. Z tego względu budowane są liczne namioty czy też tunele ogrodnicze, w których dojrzewają rośliny bez narażania się na zmienne warunki atmosferyczne.

Folie stosowane do budowy namiotów muszą jednak spełniać określone normy, aby zapewnić idealne warunki rozwoju dla roślin. Należą do nich między innymi:

Przepuszczalność i rozproszenie - jest to parametr, który określa całkowitą ilość światła przechodzącego przez folię do wnętrza tunelu. Natomiast odpowiedni poziom rozproszenia sprawia, że promienie słoneczne są właściwie rozprowadzane, zapewniając roślinom jak największy dostęp do światła. Efektem takiego rozproszenia jest ograniczenie dostępu promieni do górnych partii liści, a natomiast dostarczenie ich do tych, które znajdują się w cieniu.

Folie rolnicze

Wzmocnienie przed uszkodzeniami - niektóre folie dla ogrodnictwa posiadają wzmocnioną strukturę zapewniającą bezpieczeństwo nawet przed drobnym gradobiciem. Wzmocnione folie najlepiej stosować na obszarach najbardziej narażonych na bardzo silne wiatry, a także intensywne opady. Folie tego typu znajdziesz na stronie https://www.marma.com.pl/produkty-dla-ogrodnictwa-i-rolnictwa.

Folie dla rolnictwa - tkaniny ściółkujące do zakładania ogrodów

Agrotkaniny to inaczej zwane maty przeciw chwastowe. Ich właściwości sprawiają, że skutecznie tłumią wzrost niechcianej roślinności, zapewniając przy tym uprawom prawidłowe nawodnienie. Zazwyczaj stosuje się je do głuszenia chwastów, w szkółkach czy też sadownictwie, a także podczas zakładania ogrodów i krycia skarp. W tunelach folie rolnicze wykorzystuje się do odbijania światła i przeciwdziałania nadmiernemu nagrzewaniu się namiotu. Folie rolnicze zazwyczaj wytrzymują 10 sezonów ogrodniczych, a ich kraciasta struktura ułatwia planowanie rozkładu roślinności.

Folie rolnicze stretch w rolnictwie

Folie dla rolnictwa takie jak stretch wykorzystywane są do owijania kiszonek, a także pasz dla zwierząt. Specjalna folia do kiszonek z siana charakteryzuje się doskonałymi parametrami, do których należą wytrzymałość, szczelność, a także odporność na czynniki atmosferyczne. Transparentna folia stretch przepuszcza promienie UV, zapewniając odpowiednią podwyższoną temperaturę powietrza w dzień i w nocy.

Folia stretch o ciemnych barwach wykorzystywana jest natomiast do cieniowania upraw w celu regulacji wegetacji. Najczęściej stosowane są w uprawach chryzantem, natomiast dwukolorowa przy hodowli pieczarek, shitake oraz boczniaków.

Komentarze