Fototapety do pokoju dziecięcego - wzory, zalety, wady

Fototapeta do pokoju dzieciecegoPokój dziecka jest specyficznym wnętrzem, które ma być nie tylko zwykłym pokojem przeznaczonym do spania i odrabiania lekcji, ale również pomieszczeniem nadającym się do zabawy. W takim też układzie, jako opiekunowie staramy się wykorzystać dostępne na rynku dekoracje i ozdoby, również najtańsze ich odpowiedniki, żeby urozmaicić naszemu dziecku wystrój pomieszczenia, w którym spędza bardzo dużo czasu każdego dnia.

Tak też bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się naklejki ścienne albo fototapety, z czego drugie rozwiązanie będzie z pewnością bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w wykonaniu. Fototapety mogą być bardzo różne. Możemy jak najbardziej nabyć gotowe projekty fototapet lub zlecić indywidualne zapotrzebowania firmom zajmującym się przygotowywaniem tego rodzaju produktów. Nawet zdjęcie samego dziecka lub zdjęcie rodzinne na ścianie w formie fototapety lub dobór jego ulubionych postaci z bajek na jednym obrazie będzie dość oryginalnym i niepowtarzalnym przedsięwzięciem.

Najczęstsze wzory dziecięcych fototapet

Najczęściej do wykończenia ścian pokoi dziecięcych są wykorzystywane fototapety z rysunkami z postaciami lub scenkami z bajek, które oglądają na co dzień nasze pociechy. Pośród nich znajdziemy również fototapety w misie, lalki, chmurki, tęcze, owieczki, drzewka, i ogólnie rzecz biorąc zwierzątka np. pieski, kotki. Wykorzystywane są bardzo często do ich produkcji motywy roślinne, bajkowe w modnych, bardzo często ciepłych, ale pastelowych, spokojnych kolorach, dzięki którym dziecko będzie mogło się odprężyć i przebywać w pomieszczeniu wiele długich godzin. Wzornictwo wykorzystywane do aranżacji fototapet dziecięcych jest bardzo delikatne, wyszukane, wesołe, jak również mocno przykuwające wzrok małych jak również starszych dzieci.

Dziecinny pokój bez winylowych dekoracji

Chociaż winylowe fototapety są odporniejsze od zwykłych, odporne na ścieranie, jak również na wilgoć i świetnie zdają egzamin w pomieszczeniach takich jak łazienka bądź kuchnia, to niestety w pokojach dziecięcych ze względu na właściwości tego materiału raczej nie należy ich umieszczać. Warto jest zatem zastąpić je materiałem bardziej naturalnym, ale równie wytrzymałym na ścieranie. Do aranżacji wnętrza z wykorzystaniem fototapet producenci bardzo często wykorzystują inne sposoby na dekoracje pokojów. Proponują dokończenie całego dzieła naklejkami ściennymi materiałowymi lub innymi produktami, które doskonale ze sobą harmonizują, łącząc się w całość z fototapetą.

Zalety fototapet w pokoju dziecka

Największą zaletą dekoracji pokoju dziecięcego fototapetą jest to, iż jest to dekoracja bardzo oryginalna, modna, bardzo wytrzymała, którą w bardzo łatwy sposób można nakleić na dowolną ścianę, jak również w późniejszym czasie zastąpić nową, z innym wzorem. Fototapety naklejamy w podobny sposób jak zwykłe tapety, z tą różnicą, iż najczęściej są to tapety ozdabiające tylko jedną ze ścian w pomieszczeniu. Nie trzeba wynajmować do ich przyklejenia fachowców, gdyż równie dobrze możemy to zrobić w wolnej chwili samodzielnie. Ze względu na wzorzystość fototapet, jak również rodzaj dekoracji bardzo dobrze komponują się one z pomalowanymi ścianami na kolor dopasowany do fototapety. Warto wybierać spokojne, pastelowe kolory dzięki którym dziecko będzie się czuło wypoczęte, i skore do zabawy. Kolorystyka ma bardzo znaczący wpływ na zachowanie się malucha i jego samopoczucie, warto o tym pamiętać.

Czy dekoracja w formie fototapety ma wady?

Z pewnością znalazła by się grupa osób twierdzących, że fototapety można by było zastąpić jak najbardziej zwykłą tapetą np. w misie. Jednakże nie znajdziemy tak dobrze wykonanej tapety, takiej jakości, wyprodukowanej na zlecenie, na podstawie przesłanego motywu lub wstępnego projektu. Jak wiadomo fototapety na dzień dzisiejszy są jednym z najbardziej designerskich sposobów na stylizację wnętrza dziecięcego. Są ekonomiczne, więc nie musimy wykładać dużych sum pieniędzy, żeby móc pozwolić sobie na ich zakup. Może wadą być to, iż wzorów jest tak dużo, ze trudno jest się zdecydować na jeden konkretny. Jednak, co, kto lubi i jak wyobraża sobie pokój swojego dziecka.

Ocena: 5.0