Fotowoltaika, czyli dlaczego warto zainwestować w zieloną energię?

FotowoltaikaZ roku na rok zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi wśród Polaków wciąż rośnie. Coraz więcej słyszy się o panelach fotowoltaicznych w mediach, podnoszą się też coraz częściej głosy odnośnie wielu zalet, jakie prezentuje to rozwiązanie.

Zastanawiasz się, ile jest w tym prawdy? Czy instalacja fotowoltaiczna faktycznie się opłaca? Mamy dla Ciebie odpowiedzi.


Zielona energia, czyli co zrobimy dla naszej przyszłości

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jakim jest także energia słoneczna, to dobry krok w stronę ochrony środowiska. Ma to niemałe znaczenie, o czym wie doskonale sama Unia Europejska, która zachęca kraje członkowskie do podejmowania większych inicjatyw w celu rezygnacji z paliw i kopalni na rzecz zielonej energii. Osoby, które decydują się na instalację fotowoltaiczną w swoim domu mogą zatem liczyć na atrakcyjne dotacje z Unii i kraju, w celu pokrycia kosztów związanych z takim przedsięwzięciem.

Fotowoltaika

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne.

Mniejsze rachunki za prąd, czyli co robimy dla siebie

Fotowoltaika jest w stanie realnie zmniejszyć nasze rachunki za energię, co jest odczuwalne zwłaszcza przy obecnym trendzie rosnących cen za prąd. Instalacja fotowoltaiczna to niezależność od dostawcy prądu, czyli od podwyżek cen, a także przerw w dostawie energii. Dzięki temu, możemy korzystać z energii wytwarzanej przez panele (która to jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na prąd w miesiącach letnich), a podwyżkę energii przechować u naszego dostawcy prądu. W zimie możemy natomiast łatwo tę nadwyżkę odebrać (około 80% nadwyżki wraca do nas, pozostałe 20% to cena, jaką płacimy za przechowywanie prądu) co powoduje, że nasze oszczędności generują się przez cały rok. Po spłaceniu inwestycji możemy cieszyć się naprawdę niskimi rachunkami.

Trwałość na lata

Dobre panele fotowoltaiczne posiadają gwarancję obejmującą okres 25 - 30 lat. Co nie oznacza, że po upływie tego czasu instalacja przestaje działać. Szacuje się, że panele mogą wytwarzać energię przez 50 - 60 lat. Zwłaszcza, że ostatnimi laty na rynek weszły panele nowej generacji, które są niezwykle wydajne i solidne. I choć słyszy się o tym, że panele z czasem tracą na wydajności, spadek ten jest na tyle mały, że cała inwestycja jest bardzo opłacalna. Instalację taką z powodzeniem można założyć na swoim dachu, a korzystając z atrakcyjnych dotacji i ulg podatkowych, możemy korzystać z niezwykle taniej energii przez całe dekady! Dobrej jakości panele będą produkować energię nawet do końca naszego życia.

Komentarze