Funkcjonalny i niebanalny - nowoczesny wystrój wnętrz

Nowoczesny wystrój wnętrzaFunkcjonalność w aranżowaniu domowej przestrzeni (szczególnie, jeśli nie jesteśmy posiadaczami sporego metrażu) jest w cenie. Współczesny człowiek, cierpiący zazwyczaj na chroniczny brak czasu, jest skłonny do upraszczania wszystkiego, co się da - nie bez powodu styl minimalistyczny w urządzaniu wnętrz święci prawdziwe triumfy. Czy to jednak musi oznaczać brak indywidualności i typowy dla minimalizmu "chłód", który wkrada się wraz z nim do naszych domów? To już zależy od naszej wyobraźni i tego jak zagospodarujemy różnorodną ofertę rynku wnętrzarskiego, proponującego nam wiele rozwiązań.

Jeśli chcemy oszczędzić trochę miejsca - na pewno będziemy szukać rozwiązań jak najbardziej funkcjonalnych. Nie oznacza to jednak, że każdy dom musi wyglądać jak modelowa aranżacja z katalogu.

Zamiast kopiować - zainspirujmy się użytecznymi rozwiązaniami. Nie zapominajmy o tym, że tworzymy miejsce, które ma być naszą przystanią i "inspiracją" - dom powinien mieć swoją, niepowtarzalną atmosferę, jednocześnie musi być po prostu wygodny.

Dla dużych i małych

Inne kryteria przyjmiemy aranżując mieszkanie dla singla, inne gdy planujemy lokum dla rodziny. Czy w tym drugim przypadku da się tak skomponować wystrój, by służył nam przez co najmniej kilka lat, nawet wtedy, gdy jednym z domowników jest małe dziecko?

Kiedyś taka możliwość wydawała się mocno teoretyczna. Dziś możemy korzystać z atrakcyjnych - jednocześnie funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, dzięki którym sporo oszczędzimy, a przy tym nie będziemy musieli planować kolejnych remontów - nie tylko wraz z rozwojem dziecka, ale również wtedy, gdy będziemy mieli ochotę na przeprowadzenie zmian w wystroju domu.

Meble… efektywne i efektowne

Oferta branży meblarskiej w Polsce jest różnorodna i atrakcyjna. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami w pełni gotowych rozwiązań - bez problemu dobierzemy różne elementy kompletów do już posiadanych mebli albo tych, które, jako zwolennicy stylu fusion (łączącego różne style), zamierzamy odświeżyć. Rzeczywiście - nawet bardzo nowoczesny design współczesnych mebli może się świetnie komponować z bardziej urozmaiconą stylistyką mebli "retro".

Stara, drewniana szafa, komoda, kredens, czy fotel, którym dzięki prostym zabiegom (jak np. odmalowanie, czy profesjonalne czyszczenie) daliśmy nowe życie, potrafią nadać wystrojowi wnętrz niepowtarzalnego klimatu. Nawet w towarzystwie nowoczesnej, minimalistycznej zabudowy, będą się prezentować atrakcyjnie - stanowiąc aranżacyjny kontrapunkt.

Nie inaczej będzie z meblami systemowymi, które stają się coraz popularniejsze. Proste elementy, z których się składają można dowolnie łączyć, przestawiać, dokupywać kolejne do zestawu.

To idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy stworzyć wygodną i "rosnącą" wraz z dzieckiem, a przy tym - estetyczną i łatwą do utrzymania w czystości całość.

Różnego rodzaju półki, ścianki z półek otwartych i zabudowanych, pozwalają urozmaicić architekturę każdego pokoju. Jeśli mamy np. dwójkę dzieci i do ich dyspozycji jeden pokój - za pomocą mebli systemowych łatwo podzielimy pokój tak, aby każde z dzieci miało zapewnioną swoją przestrzeń.

Podobnie możemy urozmaicić każde pomieszczenie, np. salon, dając pole do popisu naszej dizajnerskiej wyobraźni.

Nie tylko meble - "siła wyrazu" szerokich planów

Takimi szerokimi planami kompozycyjnymi są w każdym domu ściany. Nawet wyjątkowo atrakcyjne meble nie będą się odpowiednio prezentowały, jeśli nie zadbamy o ich otoczenie. Właściwe, "kolorystyczne" i "materiałowe" zagospodarowanie szerszych powierzchni to jeden warunek do aranżacyjnego sukcesu. Drugi to dodatki, których nie powinniśmy mnożyć w nieskończoność.

I w jednym, i w drugim przypadku, możemy liczyć zarówno na bogatą ofertę rynkową, jak i naszą plastyczną wyobraźnię (ewentualnie - podpowiedzi dizajnerów).

Malowanie lub przemalowywanie ścian nie wiąże się dziś z dużymi kosztami. Farby "wytrzymują" też wiele, dlatego można zachować ściany w dobrym stanie, nawet wtedy gdy dziecko odkrywa w sobie duszę artysty-malarza.

Jeśli nie do końca interesuje nas perspektywa ciągłego mycia ścian - możemy stworzyć idealne miejsca do malowania dla dzieci - wystarczy np. część ściany albo mebla pomalować specjalną farbą tablicową. Można też skorzystać z naklejek pomalowanych taką farbą - bez trudu (i bez śladów) przeniesiemy je z miejsca na miejsce, nie tracąc nic z estetyki wnętrza.

Naklejki ścienne, wykonane z wysokogatunkowych materiałów (łatwych do przenoszenia) cieszą się dziś powodzeniem porównywalnym z nowoczesnymi fototapetami (w tym 3D - idealnych do mniejszych pomieszczeń - dzięki wielowymiarowości wzorów optycznie powiększają przestrzeń). Są to dekoracje powszechnie dostępne i niedrogie - dzięki praktycznemu zastosowaniu do wystroju wnętrz takich technologii poligraficznych jak druk lateksowy, UV.

Zadrukowywać można zarówno duże powierzchnie, jak i małe (np. obrazy w starym stylu na płótnie typu Canvas). Druk świetnie prezentuje się też na nowoczesnych materiałach dekoracyjnych, takich jak szkło lacobel, plexi, czy aluminium, które warto stosować w wystroju wnętrz - ze względu na ich atrakcyjność wizualną, jakość kolorystyczną druku i łatwość w utrzymaniu.

Nie bez powodu płyty bezpiecznego szkła lacobel i panele plexi zastępują coraz częściej płytki ceramiczne w kuchni albo stanowią niebanalne wykończenie mebli (np. jako blaty, skrzydła drzwiczek w półkach itp.).

Funkcjonalność w aranżacji domowych wnętrz nie musi oznaczać wtórności. Postawmy jedynie na jej i… nasz, twórczy potencjał!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Decoplanet.

Ocena: 4.9

Komentarze