Garderoba w sypialni - jak urządzić, aby była przestronna i funkcjonalna?

GarderobaGarderoba w sypialni pełni bardzo różnorodną funkcję. Przede wszystkim jest to miejsce do przechowywania ubrań, ale też i wielu innych rzeczy, które muszą zostać gdzieś schowane. Jak zaaranżować taką przestrzeń w sypialni? O czym pamiętać?

Czym jest garderoba?

Według definicji garderoba to specjalnie wydzielone pomieszczenie służące do przechowywania odzieży. Kiedyś jej posiadanie było normą, głównie z tego względu na to, że wiele osób miało większe metraże mieszkaniowe, które pozwalały na oddzielenie części sypialnianej od miejsca do przechowywania. Później garderoby zniknęły, jako że w obecnym budownictwie ciężko o takie pomieszczenia.

Garderoba - osobne pomieszczenie czy mebel?

Garderoby jako osobne pomieszczenia spotkać można przede wszystkim w domach jednorodzinnych, ale nawet w mieszkaniach przy odrobinie wysiłku możliwe jest stworzenie funkcjonalnej garderoby. Współcześnie zmieniło się też nieco postrzeganie tego słowa. Obecnie to nie tylko osobne pomieszczenie, garderoba to też gotowa szafa o dużych gabarytach, którą podejrzysz na Meblobranie.pl. Można ją wówczas wstawić do sypialni i odpowiednio urządzić, by pełniła rolę miejsca do przechowywania.

Popularne jest także tworzenie szaf w zabudowie wnękowej, co pozwala na lepsze rozplanowanie miejsca. Można też stworzyć niewielką garderobę, poprzez stworzenie ścianki działowej. Jest to więc pojęcie szersze, dające znacznie więcej możliwości.

Jak zaaranżować wnętrze garderoby?

Niezależnie od tego, jaką konstrukcję garderoby się wybierze, istotne będzie przede wszystkim jej wnętrze. Żeby było funkcjonalne, musi być zaopatrzone we wszystkie niezbędne akcesoria. Przyjmuje się, że minimalna głębokość powinna wynosić 60 cm, co pozwala na wygodne rozplanowanie wieszaków, półek i szuflad. Drążki muszą być zamontowane na takiej wysokości, abyśmy bez problemów mogli sięgnąć po ubrania. Na półkach i w szufladach możliwe jest przechowywanie odzieży i innych drobnych akcesoriów, a dno garderoby i półki tuż nad podłogą mogą posłużyć jako miejsce do składowania butów.

Jakie oświetlenie do garderoby?

W zdecydowanej większości garderoby to większe pomieszczenia lub szafy, które wymagają też dodatkowego oświetlenia. To pozwoli na lepsze rozeznanie się we wnętrzu i rzecz jasna w znalezieniu rzeczy, które nas interesują. Sprawdzić mogą się kinkiety montowane na ściance lub oświetlenie punktowe na suficie. Niektóre nowoczesne gotowe szafy także posiadają dodatkowe światła, np. w postaci taśm LED.

Jakie akcesoria do garderoby w sypialni?

Odpowiednio zaaranżowane wnętrze to podstawa, ale jak jeszcze można podnieść funkcjonalność garderoby? Z pewnością przyda się tutaj lustro na froncie drzwi. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie swojego wyglądu i to czy ubranie dobrze na nas leży. W szafie w miarę możliwości warto też postarać się o odpowiedni system koszy, które pozwolą na lepszą organizację rzeczy we wnętrzu.

Jakie drzwi do garderoby?

Z pewnością najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będą tutaj drzwi przesuwne. Dzięki temu oszczędza się miejsce i nie ogranicza przestrzeni w trakcie korzystania z garderoby. To ważne, szczególnie w przypadku małych sypialni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Ciekawą opcją, choć dość rzadko spotykaną są także drzwi uchylno-przesuwne, które składają się jak harmonijka albo umożliwiać częściowe składanie, odsłaniając tylko część wnętrza szafy. Czasem jako zamiast standardowych drzwi wybiera się też parawany czy zasłony

Komentarze