Gdzie w domu ulokować siłownię?

Siłownia w domuĆwiczenie w zaciszu własnego domu to znakomity sposób na zadbanie o swoją formę i szczupłą sylwetkę. Można wówczas bowiem przeprowadzić trening o dowolnej porze - choćby nawet w środku nocy. Dzięki temu zorganizowanie czasu na aktywność jest znacznie prostsze. Oczywiście, podstawą jest tu skompletowanie odpowiedniego sprzętu i znalezienie na niego miejsca. Jak to zorganizować?

Miejsce na domową siłownię - garaż i piwnica

Zagospodarowanie przestrzeni na siłownię jest znacznie łatwiejsze, jeśli posiada się dom z dużą ilością pomieszczeń. Tak naprawdę, jednak w każdym domu znajdzie się nieużywany pokój lub nieco wolnego miejsca. Wybierając lokalizację domowej siłowni warto wziąć pod uwagę:

 • ilość sprzętu, jaki ma się w niej znaleźć
 • wentylację - najlepiej żeby pomieszczenie posiadało okno lub było wyposażone w klimatyzator
 • zaciszność - tak żeby nie przeszkadzać innym domownikom oraz zapewnić komfort samemu sobie
 • rodzaj podłogi - klasyczna wykładzina może pochłaniać zapachy i przez to wymagać częstego prania.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można zauważyć że idealnym miejscem na siłownię będzie piwnica (oczywiście odpowiednio wyremontowana) lub wydzielona część garażu. Dobrym wyborem będzie także wykorzystanie do tego np. ogrodowej altany (w cieplejsze miesiące). Takie lokalizacje zapewnią odpowiednią prywatność oraz nie zabiorą cennej przestrzeni w domu.

Jak wygospodarować miejsce na małej przestrzeni?

Posiadając niewielki dom lub mieszkanie, przygotowanie domowej siłowni może wydawać się nieco bardziej skomplikowane. Nie jest to jednak niemożliwe do zrealizowania. Przede wszystkim należy skupić się na maksymalnym wykorzystaniu metrażu w każdym z pomieszczeń. Na pewno, któryś z pokoi będzie posiadał chociaż odrobinę wolnego miejsca. Dobrym pomysłem byłoby wtedy zainwestowanie w jeden sprzęt, który jest stosunkowo niewielki, a jednocześnie umożliwi przeprowadzenie wielu, różnorodnych treningów. Takie profesjonalne urządzenia można kupić w sklepie prosportowy.pl, który posiada dużą ofertę sprzętów do ćwiczeń, stosowanych w siłowniach. Najlepszym przykładem będą tu atlasy do ćwiczeń na Prosportowy.pl. W zależności od wybranego urządzenia, są one bardziej lub mniej rozbudowane. Te najmniejsze atlasy można śmiało zmieścić nawet w niedużym pokoju, zastępując nim regał lub komodę. Korzystając z atlasu przeprowadzi się zaś kompleksowy trening całego ciała, wzmacniający m.in. barki, klatkę piersiową, brzuch oraz nogi.

Sprzęty fitness, które warto posiadać w domu

Kupując sprzęt do domowej siłowni, warto wcześniej przemyśleć, jaki rodzaj treningu zamierza się przeprowadzać. Inne sprzęty będą pomocne w budowaniu kondycji i spalaniu tkanki tłuszczowej niż w budowaniu masy mięśniowej. Po wyznaczeniu celów treningowych oraz zaplanowaniu miejsca na domową siłownię, dobrze byłoby sprawdzić jakim metrażem się dysponuje. A wtedy, można kupić np.:

 • atlas do ćwiczeń
 • orbitrek
 • bieżnię
 • rower stacjonarny
 • wioślarza
 • stepper
 • ławkę do ćwiczeń
 • gryfy i sztangi
 • kettlebells lub hantle.

Świetnym pomysłem będzie też zamontowanie luster (jeśli jest taka możliwość), które pozwolą na kontrolowanie poprawności techniki wykonywanych ćwiczeń. Niezbędne są także dobre oświetlenie i nagłośnienie - ulubiona muzyka w tle znacznie uprzyjemni trening. Taka domowa siłownia pozwoli na codzienne wykonywanie różnorodnych ćwiczeń oraz szybkim osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Mogą z niej korzystać wszyscy domownicy, w końcu sport to zdrowie.

Komentarze