Gdzie wykorzystuje się wiertnice pionowe?

Maszyny budowlaneWykonywanie otworów w podłożu celem umożliwienia montażu instalacji teletechnicznych czy też z pobudek badawczych to dziś codzienność w niejednej branży. Idealnym narzędziem do tego są oczywiście dobrej klasy wiertnice pionowe. Jednakże wymienione zastosowania to zaledwie niewielki procent możliwości tych zmyślnych maszyn. Gdzie zatem jeszcze możemy natknąć się na wiertnice pionowe?

Gdzie spotykamy wiertnice pionowe?

Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykonania głębokich otworów glebie, betonie, a nawet skalistym podłożu, znajdują zastosowanie maszyny wiertnicze. Są to bardzo uniwersalne urządzenia. Dobrym, obrazowym przykładem użytkowania wiertnic jest montaż tzw. kocich oczek. Są to po prostu niewielkie elementy odblaskowe spotykane na wielu drogach i autostradach. Montuje się je przy pomocy solidnych i precyzyjnych wierteł widiowych koronowych. Do montażu niezbędne jest jednak otworowanie w nawierzchni asfaltowej i tutaj z powodzeniem odnajdują się wiertnice pionowe.

Uniwersalność wiertnic pionowych

Wymagająca walka z asfaltem w budownictwie drogowym to niejedyne konkretne zastosowania maszyn wiertniczych. Można je spotkać w wielu, czasem naprawdę zaskakujących sektorach gospodarki, m.in.:

  • w górnictwie
  • w ratownictwie
  • w geotechnice
  • w hydrogeologii
  • i wielu innych

Szczególnie interesujące wydają się dosyć nieoczywiste na pozór zastosowania w ratownictwie. Nic bardziej mylnego! Wyobraź sobie ludzi znajdujących się kilkanaście-kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Być może dostali się do szybu kopalnianego, w którym nastąpił wybuch lub zawalenie części struktury, odcinając tym samym drogę powrotną. Dzięki wiertnicy pionowej można w łatwy sposób dostać się do poszkodowanych i zapewnić dostęp do wody i podstawowej żywności.

Gdzie szukać profesjonalnych wiertnic?

Na rynku można spotkać wiele firm trudniących się wynajmem, a nawet własnoręczną produkcją wysokiej jakości wiertnic pionowych. Jednym z polskich producentów jest firma Staltechnika. Warto zajrzeć na ich stronę internetową - http://www.staltechnika.pl - która jest źródłem wielu cennych informacji na temat wiertnictwa i stosowanych w nim maszyn.

Komentarze