Gotowe projekty domów - jak wybrać, co możesz zmienić w projekcie?

Gotowy projekt domuZamiast zlecać opracowanie projektu budowy domu od podstaw, można wybrać jeden z wielu dostępnych na rynku gotowych planów. Oczywiście każdy z nich należy odpowiednio zaadaptować, dostosowując go do warunków panujących na działce oraz własnych potrzeb. Jak wybrać gotowy projekt domu i jakie zmiany można do niego wprowadzić?


Gotowe projekty domów - funkcjonalność i estetyka

Obecnie rynek architektoniczny oferuje swoim klientom minimum kilkanaście tysięcy gotowych dokumentacji projektowych. Do zalet wyboru takiego projektu należą bez wątpienia niższy koszt jego zakupu, możliwość wprowadzania zmian oraz szeroki wybór dostępnych rozwiązań architektonicznych i materiałowych. Wiele osób przy wyborze projektu domu kieruje się kwestiami estetycznymi, takimi jak kształt bryły budynku, kolorystyka i rodzaj elewacji, czy rodzaj pokrycia dachowego. Oczywiście nie ma w tym nic złego - ważne jednak, by nie zapominać o niezwykle istotnym aspekcie, jakim jest funkcjonalność przyszłego budynku.

Na co zwracać uwagę, wybierając projekty domów?

Przeglądając dostępne gotowe projekty domów, wybierz ten, który w największym stopniu odpowie na Twoje obecne i przyszłe potrzeby. Pod uwagę weź nie tylko powierzchnię użytkową oraz liczbę pomieszczeń, ale również ich rozkład, możliwe do zastosowania technologie i elastyczność w zakresie adaptacji projektu do własnych potrzeb. Przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizuj wymiary działki pod kątem usytuowania na niej swojego domu, zapoznaj się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy, a także precyzyjnie określ wymagania zarówno swoje, jak i pozostałych domowników.

Czym jest adaptacja projektu budowlanego?

Adaptacja gotowego projektu do własnych potrzeb to obowiązkowy etap budowy każdego domu. Jej celem jest dostosowanie dokumentacji architektonicznej do koniunktury działki oraz zapisów planu miejscowego czy warunków zabudowy. Jednocześnie na tym etapie możesz zadecydować o wprowadzeniu zmian estetycznych, funkcjonalnych oraz materiałowych i technologicznych. Dzięki nim w maksymalnym stopniu dostosujesz projekt domu do swoich preferencji.

Gotowe projekty domów - jakie zmiany możesz wprowadzić?

Zakres zmian na etapie adaptowania projektu do warunków gruntowych nie musi być szeroki - może obejmować np. wyłącznie dostosowanie fundamentów budynku. Zwykle jednak inwestorzy decydują się na znacznie więcej modyfikacji, obejmujących m.in.:

  • zmianę układu ścian działowych lub usunięcie niektórych z nich,
  • inne położenie tarasu,
  • przekształcenie poddasza na użytkowe,
  • modyfikację liczby oraz rozkładu okien w budynku,
  • instalację zadaszenia nad wejściem,
  • montaż alternatywnego systemu grzewczego,
  • zastosowanie innych niż w projekcie materiałów budowlanych,
  • rezygnację z podpiwniczenia lub jego budowę,
  • zastąpienie tradycyjnego budownictwa technologią szkieletową.

Modyfikacja projektu - konieczna zgoda autora?

Pamiętaj jednak, że projekty domów chroni prawo autorskie i wprowadzanie do nich istotnych zmian może wymagać pisemnej zgody jednostki projektowej, która opracowała dokumentację. Właśnie dlatego przed zakupem planu warto szczegółowo sprawdzić, jakie zmiany można wprowadzić w nim we własnym zakresie.

Komentarze