Hydroizolacja tarasu

Hydroizolacja tarasuPodstawą każdego dobrze wykonanego tarasu jest hydroizolacja. Ma ona za zadanie zapewniać szczelność i zapobiegać przedostawaniu się wody w głąb konstrukcji tarasu. Odpowiednie wykonanie izolacji tarasu w połączeniu z doborem wysokiej jakości materiałów pozwala cieszyć się tarasem przez długi okres czasu.


Czym izolować taras?

Wybierając materiały do wykonania hydroizolacji tarasu, należy pamiętać o kilku kluczowych czynnikach:

Odporność na promieniowanie UV
Taras jest narażony na silne naprężenia termiczne. Latem jego powierzchnia nagrzewa się do ponad 50°C, zimą spada do nawet - 20°C. Tak duże zróżnicowanie temperatur jest czynnikiem destrukcyjnym dla konstrukcji budowlanych, dlatego trzeba zwrócić uwagę na wybór hydroizolacji na taras, która nie niszczeje pod wpływem działania promieni słonecznych.

Ściśliwość materiału hydroizolacyjnego
Bardzo ważne jest, aby materiał, z którego wykonana jest izolacja tarasu nie odkształcał się pod wpływem wysokiej temperatury, z drugiej strony powinien być on odpowiednio elastyczny nawet w ujemnej temperaturze.

Faktura warstwy izolacyjnej
Powinna być możliwie gładka, co umożliwi łatwiejsze usuwanie zanieczyszczeń, spływających do hydroizolacji na tarasie wraz z wodą opadową. W ten sposób będziemy w stanie utrzymać w taras w dobrym stanie przez długi czas.

Najlepszym wyborem jest zastosowanie membrany PVC lub membrany EPDM, gdyż te materiały spełniają wszystkie wymagania wytrzymałościowe, a ponadto:

  • są odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych
  • zachowują elastyczność nawet w skrajnie niskich temperaturach
  • są wykonane z materiałów przyjaznych środowisku
  • nadają się do użycia na każdym podłożu
  • są szybkie w montażu

Jak wykonać hydroizolację tarasu - krok po kroku?

Wykonanie izolacji tarasu składa się z trzech etapów:

Przygotowanie podłoża
Przed rozpoczęciem montażu hydroizolacji na tarasie należy odpowiednio przygotować podłoże. Należy je wyrównać, zagruntować oraz wykonać spadek wynoszący 1-2%, który umożliwi wyprowadzenie wody poza konstrukcję tarasu.

Montaż profili okapowych
Mając odpowiednio przygotowane podłoże przystępujemy do montowania profili okapowych i narożników, pamiętając o zachowaniu dwumilimetrowej przerwy między profilami oraz pomiędzy profilem a narożnikiem. Należy zwrócić uwagę, na to, aby profile byłe odporne na korozję, zapewniały skuteczne odprowadzenie wody i pełną szczelność w strefie okapowej. Polecamy użycie profili firmy Renoplast, które spełniają każdy z tych warunków, przez co gwarantują wieloletnie użytkowanie tarasu. Profile znajdziemy na oficjalnej stronie producenta - Renoplast.

Wykonanie hydroizolacji tarasu
Kolejny etap to montaż kołnierza PVC. Jego funkcja polega na uszczelnieniu połączenia profilu okapowego z hydroizolacją. Materiał izolacyjny tarasu stanowi membrana PVC, która w połączeniu z profilem i kołnierzem PVC pozwala na uzyskanie odpornej i szczelnej warstwy uszczelniającej.

Po zamontowaniu kołnierza rozkładamy na podłożu geowłókninę, a następnie membranę PVC, której brzegi zgrzewamy z kołnierzem PVC.

Uszczelnienie linii styku tarasu ze ścianami budynku
Do uszczelnienia tej strefy tarasu stosujemy taśmę wzmacniającą z paskiem butylu, którą oklejamy miejsca łączenia tarasu ze ścianą budynku.

Podsumowanie

Wykonanie hydroizolacji tarasu wymaga użycia wysokiej klasy produktów, które zapewnią trwałość i wytrzymałość tarasu, dlatego zalecamy zapoznanie się z gamą produktów firmy Renoplast oraz filmami instruktażowymi prezentującymi montaż krok po kroku.

Komentarze