Iglaste czy liściaste? Jakie drewno do kominka?

Drewno kominkoweJesień coraz bliżej, a wraz z nią chłodne wieczory i ranki. Właściciele kominków coraz częściej będą palili w nich i słuchali przyjemnego strzelania płonącego drewna. Jednak czy takie strzelanie to na pewno dobry sygnał? Może lepiej, kiedy drewno pali się cicho? A tak w ogóle to jakie drewno najlepiej wybrać do kominka? Dziś odpowiadamy na pytania dotyczące drewna wykorzystywanego do palenia.

Wygląd - czy to ma znaczenie?

W przypadku drewna do palenia, jego wygląd nie ma szczególnego znaczenia. Zarówno bardzo równe deski, jak i niestarannie porąbane szczapy palą się tak samo. Ważne jest tylko, aby drewno kominkowe nie było zawilgocone i spleśniałe. Nie może być również lakierowane ani pokryte innymi impregnatami. Substancje chemiczne, których zadaniem jest barwienie i zabezpieczanie drewna,podczas palenia wydzielają toksyczne związki chemiczne, stąd też nie powinny się znaleźć w kominkach i piecach.

Zapach

Świeże drewno pięknie pachnie, niezależnie czy to drewno liściaste czy iglaste. Jednak każdy, kto kiedykolwiek miał szczapę drewna w dłoni wie, że aromat drewna iglastego pobije wszystko inne. Za ten piękny zapach odpowiadają związki żywiczne, które produkowane są przez gatunki iglaste. Niestety te same związki, które sprawiają, że sosny czy świerki cudownie pachną, podczas palenia się zamieniają się w substancje smoliste brudzące wnętrze kominka. Zabrudzenia powstałe w ten sposób są bardzo trudne do usunięcia, a przy dużej częstotliwości palenia wpływają nie tylko na estetykę kominka, ale również mogą osiadać we wnętrzu komina blokować go.

Przyjemne strzelanie

Kolejną cechą, która nas zachwyca w płonącym kominku jest strzelanie ognia. Drewno strzela podczas spalania, ponieważ znajdują się w nim drobinki wody oraz substancje żywiczne. To właśnie te ostatnie sprawiają, że drewno iglaste ma przyjemniejszy dźwięk podczas spalania. Jednak, jak już wcześniej wspominaliśmy, lepiej zrezygnować z przyjemnego dźwięku i wybrać nieco cichsze drewno liściaste, które będzie lepsze dla naszego kominka.

Ciepło

Zapach i dźwięk towarzyszący paleniu drewna to jednak tylko dodatek. Najważniejsze jest ciepło, które daje drewno podczas spalania go w kominku. Kaloryczność drewna jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich jest m.in. twardość poszczególnych gatunków. Im drewno jest twardsze tym wolniej się pali a tym samym daje więcej stabilnego ciepła. Drewno miękkie spala się szybko i daje mniej ciepła. Wybierając drewno do ogrzewania domu warto postawić na gatunki twarde takie jak dąb czy buk. Dają one dużo ciepła i wolniej się spalają. Gatunki drzew iglastych oraz bardziej miękkie gatunki drzew liściastych sprawdzają się podczas chłodniejszych letnich i jesiennych wieczorów, kiedy potrzebujemy tylko trochę podnieść temperaturę w pomieszczeniach.

Kupując drewno do swojego kominka dobrze jest postawić na gatunki liściaste. Będą lepiej i spokojniej paliły się, choć nie pachną tak wspaniale jak ich iglaści rodacy. Lepiej też postawić na drewno twarde, które pozwoli ogrzać na długo cały dom.

Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych.

Ocena: 5.0