Ile kosztuje budowa domu modułowego?

Budowa domu modułowegoDomy modułowe to rozwiązania, które z powodzeniem stosowane są na całym świecie. Również w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Najważniejszą oczywiście jest szybkość budowy. Wiele osób zastanawia się jednak również nad tym, ile kosztuje budowa domu modułowego?

Dom modułowy - co to jest?

Domy modułowe to budowle, które składają się z gotowych elementów wytwarzanych w specjalnych fabryk. Są one następnie transportowane na działkę klienta i składane na miejscu. Poszczególne moduły, w zależności od producenta, nawet w 80-90% powstają w fabryce. Wśród domów modułowych można znaleźć zarówno rozwiązania parterowe, jak i piętrowe. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku domu modułowego również należy przygotować odpowiedni fundament, na którym umieszczony zostanie budynek.

Z jakich materiałów powstają domy modułowe? Najczęściej wykonywane są z keramzytobetonu lub jest to technologia szkieletowa z odpowiednim wypełnieniem. W tym drugim przypadku konstrukcja nośna wykonana jest z drewna bądź stali. Zewnętrzne ściany są wykonywane natomiast z wodoodpornych płyt OSB-3. Można je potem ocieplić styropianem i nałożyć strukturę, dzięki czemu niczym nie będą różniły się od domów budowanych w standardowy sposób.

Zalety domów modułowych

Domy modułowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim oferowanym przez siebie zaletom. Najważniejszą z nich jest oczywiście szybkość budowy, ponieważ w całorocznym domu modułowym zazwyczaj można zamieszkać po upływie od 1,5 do 3 miesięcy od momentu wyboru projektu. Jeszcze szybciej powstają domy letniskowe wykonywane w tej technologii, ponieważ są gotowe z reguły w ciągu kilku dni. Wynika to z faktu, że nie wymagają przeprowadzenia robót ziemnych i wykonania fundamentu. Warto również pamiętać, że w przypadku domów modułowych do 35m² powierzchni nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, domy modułowe mogą powstawać przez cały rok, ponieważ tej technologii w żaden sposób nie przeszkadza zimowa aura.

Co jeszcze można zaliczyć do zalet domów modułowych? Przede wszystkim możliwość rozbudowania ich o kolejne moduły, co pozwala w prosty sposób zwiększyć powierzchnię użytkową. Inwestorzy doceniają również fakt, że proces budowy jest nie tylko szybki, ale także czysty, ponieważ na działce nie pozostają resztki materiałów budowlanych. W związku z tym nie muszą ich sprzątać, ani utylizować. Oczywiście znika również problem zamawiania, transportu, czy składowania.

Zaletą domów modułowych, o której warto również wspomnieć jest fakt, że są one stabilne, nie osiadają i nie pękają. Dzięki temu mogą być usytuowane m.in. na skarpach, gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a także, co z pewnością zaskoczy wiele osób, na dachu istniejącego już budynku. Domy modułowe charakteryzuje również odpowiednia izolacja ciepła oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów, co potwierdza wieloletnia gwarancja producenta.

Ile kosztuje budowa domu modułowego?

Jak wspomniano we wstępie wiele osób zastanawia się nad tym, jaki będzie koszt postawienia domu modułowego. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od materiałów, z jakich zostanie on wykonany oraz rozwiązań, które się w nim znajdą. Szacuje się jednak, że średni koszt wynosi od 1600 - 2500 zł za m². Oczywiście trafić można na zdecydowanie droższe oferty. Należy również pamiętać, że dodatkowe koszty pochłonie wykonanie fundamentu.

Domy modułowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych budynków. Nie warto bać się tej technologii, ponieważ jest to rozwiązanie, które sprawdziło się w wielu rejonach świata, m.in. Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy krajach skandynawskich.

Komentarze