Ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej?

Domek na działce rekreacyjnejDomek na działce rekreacyjnej to dobry wybór dla osób, które chcą od czasu do czasu wypocząć na świeżym powietrzu. Najczęściej tego rodzaju konstrukcje stawiane są w malowniczych nadmorskich miejscowościach, nad jeziorami w otoczeniu drzew lub w niewielkich wsiach w pobliżu gór. Ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej?


Czym są działki rekreacyjne i jakie domki najczęściej się na nich stawia?

Obecnie w prawie nie pojawia się określenie „działka rekreacyjna”. Tym mianem najczęściej są jednak nazywane tereny, które zostały przeznaczone pod budowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Jednak przed rozpoczęciem planowania tego jak postawić na danym obszarze wymarzony drewniany domek, warto dokładnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, w którym można znaleźć informacje dotyczące m.in. dopuszczalnych:

 • wielkości domku letniskowego,
 • liczby konstrukcji, które można postawić na danej działce rekreacyjnej,
 • rodzaju konstrukcji możliwej do montażu na określonym terenie.

Warto jednak pamiętać, że działka z przeznaczeniem mieszkaniowym niekoniecznie musi dopuszczać zabudowę rekreacyjną. Możliwość budowy domu jednorodzinnego nie jest równoznaczna z pozwoleniem na budowę wszelkiego rodzaju mniejszych konstrukcji i domek letniskowy nie jest tutaj wyjątkiem. Przed decyzją o budowie domku wypoczynkowego, należy zatem upewnić się, czy nasza działka dopuszcza tego rodzaju zabudowę.

Do działek rekreacyjnych zaliczane są te ulokowane na obszarach Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), które najczęściej znajdują się na terenach stanowiących własność samorządów terytorialnych, określonych instytucji albo Skarbu Państwa. Warto przy tym zaznaczyć, że na tego rodzaju obszarach nie można mieszkać. Dobrze jednak postawić na montaż niewielkiego domku na działce rekreacyjnej. Koszt takiego rozwiązania nie jest duży, a gwarantuje komfort związany z możliwością wypoczynku, schowania sprzętu czy szybkiego ukrycia się przed deszczem.

W związku z tym, że właściciele Rodzinnych Ogródków Działkowych zazwyczaj nakładają na dzierżawców liczne ograniczenia, wiele osób decyduje się na zakup działki własnościowej, dającej nieco większą swobodę podczas stawiania własnego lokum. Właściciele tego rodzaju terenów zazwyczaj decydują się na postawienie trochę większych domków drewnianych na działce. Cena tego rozwiązania jest zazwyczaj nieco większa, ale pozwala na spędzenie weekendu czy kilkudniowego urlopu na łonie natury w komfortowych warunkach.

Dlaczego warto postawić domek na działce rekreacyjnej?

Domek na działce rekreacyjnej jest dobrą inwestycją dla osób, ceniących wypoczynek w otoczeniu przyrody. W zależności od jego rozmiarów oraz montażu poszczególnych instalacji może on stanowić dobre lokum na zorganizowanie przyjęcia z przyjaciółmi lub być świetnym noclegiem dla osób chcących wyjechać z miasta na weekend czy kilka letnich dni. Trwała i stabilna konstrukcja zapewni ochronę przed deszczem, a także wiatrem, a jeśli dodatkowo postawi się na ocieplenie ścian i podłóg - też przed niższymi temperaturami.

Warto również zaznaczyć, że w przypadku postawienia domku na działce ROD, może on także pełnić funkcję składzika, w którym zmieszczą się wszystkie potrzebne sprzęty przeznaczone do pielęgnacji ogrodu czy posadzonych warzyw i owoców.

Domek na działce rekreacyjnej - koszt wymarzonego lokum

Chcąc wybudować własne lokum na swoim terenie, wiele osób zastanawia się, ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że na cenę tego rodzaju konstrukcji wpływ ma wiele czynników, w tym:

 • wielkość wybranego domku,
 • wybrane fundamenty,
 • materiał, z jakiego ma on być wykonany,
 • liczba pięter,
 • dodatkowe elementy jak balkon czy zadaszony taras,
 • wykończenie domku,
 • montaż instalacji hydraulicznej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
 • przeznaczenie danej konstrukcji.

Oczywiście, w przypadku budowy konstrukcji na działce rekreacyjnej, zazwyczaj wybiera się domki letniskowe, które najczęściej są tańsze niż warianty całoroczne. Na to, jak duże powinno być dane lokum, wpływ ma przede wszystkim to, ile osób ma się w nim zmieścić. W przypadku budowy drewnianego domku na działce ROD tak jak zostało już wspomniane, najczęściej konstrukcje są nieco mniejsze. Z kolei montując domek na terenie własnościowym, wiele osób stawia na większe warianty, liczące zazwyczaj do 35 m². Takie konstrukcje, przy odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń, mogą zapewnić nocleg nawet kilkuosobowej rodzinie.

Obecnie na rynku można znaleźć domki drewniane letniskowe, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tego rodzaju modele, pozbawione zazwyczaj instalacji hydraulicznych, kanalizacyjnych czy grzewczych są wystarczające na działki ROD. Droższe warianty, mieszczące więcej osób i pełniące funkcję „weekendowej przystani” kosztują od 50 do 80 tysięcy złotych. Wymagające osoby mogą również postawić na droższe domki drewniane, których ceny przekraczają 100 tysięcy złotych. W takim przypadku w koszty inwestycji zazwyczaj wliczane są izolacje termiczne całego budynku, instalacja elektryczna oraz hydrauliczna a także okna PCV i chroniące przed zimnem drzwi.

Domek drewniany na działce - cena transportu i montażu konstrukcji

Warto mieć na uwadze, że to, ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej, nie zależy jedynie od samego lokum. Istotną rolę odgrywają w tym przypadku również koszty transportu materiałów pozwalających na montaż danej konstrukcji oraz samo jej wybudowanie, co często zostaje dodatkowo doliczone do kosztów przez firmy wykonujące drewniane domki. Oczywiście, w tym przypadku też ważne jest to, jak duże ma być dane lokum oraz ile ma się w nim znaleźć pięter, ponieważ te czynniki bezpośrednio wpływają na czas potrzebny do montażu oraz na to, jak wiele materiałów trzeba przewieźć na teren danej działki rekreacyjnej.

Gdzie znaleźć wymarzony domek drewniany na działkę rekreacyjną?

Chcąc kupić domek drewniany na działkę rekreacyjną, warto stawiać na sprawdzonych dostawców. Przed wyborem określonego przedsiębiorstwa dobrze zapoznać się z ich wcześniejszymi realizacjami oraz opiniami na temat stworzonych konstrukcji. Wybierając firmę dbającą o klientów, zyskujesz pewność, że Twój drewniany domek na działce rekreacyjnej spełni swoją funkcję, stanowiąc funkcjonalne i komfortowe dla całej rodziny lokum. Ponadto konstrukcje postawione przez fachowców, są również estetyczne, co wpływa na wygląd całej działki rekreacyjnej.

FAQ:

1. Czym jest działka rekreacyjna?
Za działkę rekreacyjną zazwyczaj uznawane są obszary Rodzinnych Ogródków Działkowych oraz tereny własnościowe, na których zwykle stawiane są nieco większe domki letniskowe.

2. Ile kosztuje domek do 35 m² na działkę rekreacyjną?
W zależności od rozmiarów danego lokum oraz kilku innych czynników cena drewnianego domku letniskowego może wynosić od kilkunastu nawet do 100 tysięcy złotych.

3. Od czego zależy koszt transportu oraz montażu domku letniskowego?
Koszt transportu elementów na domek letniskowy zależy przede wszystkim od tego, ile ich dokładnie jest oraz od odległości, jaką muszą przemierzyć fachowcy. Na cenę montażu wpływa nierzadko rozmiar danego lokum.

Komentarze