Ile Polacy wydają na świąteczne dekoracje? Raport Black Red White

Świąteczne dekoracje - raportMimo pandemii Polacy nie planują oszczędzać na ozdobach świątecznych - wynika z raportu "Świąteczne zwyczaje Polaków" opracowanego przez zespół analityczny BRW. Ile wydają Polacy, jakie dekoracje wybierają najczęściej i kiedy zaczynają ozdabiać domy na Święta? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w raporcie.


Świąteczne wydatki na dekoracje

Z badań przeprowadzonych przez Black Red White wynika, że aż 92,8% Polaków co roku dekoruje domy na Święta. Znaczna ich część świąteczne dekoracje kupuje co roku (63,3%), a ponad 1/5 respondentów zakupów ozdób dokonuje kilka razy rocznie (21%). Zaledwie 15,7% osób zakupuje dekoracje raz na parę lat. Główna motywacja do ozdabiania domów to chęć wprowadzenia świątecznej atmosfery (55,7%). Na drugim miejscu jako przyczynę dekorowania domów respondenci wskazywali odpowiedź "cieszy mnie to" (19,2%).

Jeśli chodzi o wydatki na ozdoby, to największa grupa ankietowanych - 38,1% - ma zamiar w tym roku przeznaczyć na zakup dekoracji 100 - 199 złotych. Co czwarty Polak poświęca na ten cel 200 - 399 złotych. 22,8% nie planuje wydatków większych niż 100 złotych (w tej grupie znajdują się również osoby, które nie kupują dekoracji wcale). 8,5% zamierza wydać 400 - 599 złotych, a 5,2% - przeznaczy na dekoracje więcej niż 600 złotych!

Pomimo pandemii i niepewnej sytuacji gospodarczej, Polacy w tym roku nie oszczędzają też na prezentach. Największa grupa (38,1%) planuje wydać w przeliczeniu na jedną osobę 100 - 200 złotych. 25,3% - wyda na prezent dla jednej osoby 200 - 399 złotych. 22,8% - przeznaczy na ten cel mniej niż 100 złotych.

Choinki w polskich domach

Badania potwierdzają, że choinka dla większości Polaków to nieodzowny element Bożego Narodzenia. Aż 96,7% osób deklaruje, że ubiera choinkę na Święta. 2,7% robi to, ale nie każdego roku. Zaledwie w domach 0,6% Polaków nigdy nie pojawia się choinka.

Co ciekawe - choć sztuczne choinki wciąż wiodą prym, na popularności zyskują żywe drzewka. 47,4% Polaków woli ubierać choinkę żywą, 52,6% - sztuczną.

Jakie dekoracje wybierają Polacy i kiedy umieszczają je w domach?

Pośród najpopularniejszych ozdób świątecznych wymienić można światełka (pojawiają się w domach 93,6% Polaków), bombki (87,6%) oraz ozdoby na stół (75,6%). Dużą popularnością cieszą się także stroiki, świeczki i serwetki. Ciekawostką jest, że ze Świętami Polacy kojarzą przede wszystkim kolor czerwony - można więc podejrzewać, że szczególnie chętnie wybierają właśnie czerwone dekoracje.

Ozdoby pojawiają się w polskich domach stosunkowo wcześnie. 28,3% Polaków zaczyna dekorować pomieszczenia i tarasy już na początku grudnia. 29,1% robi to w połowie miesiąca. 34,6% - w trzecim tygodniu grudnia. Zaledwie 8% decyduje się na udekorowanie domu dopiero w Wigilię.

Raport powstał na podstawie badań, przeprowadzonych w październiku i listopadzie 2021 metodą ankiet online. Wzięło w nich udział 1425 respondentów z całej Polski. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie BRW.

Komentarze