Instalacja klimatyzacji - wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat

KlimatyzacjaW czasie największych upałów lepiej nie przebywać na zewnątrz. Ale gdy powietrze jest mocno nagrzane, w domu również nie odczujesz ulgi. Jeśli czujesz, że będzie Ci trudno przetrwać kolejne gorące lato, pomyśl o montażu klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja domowa?

Podstawowym zadaniem systemu klimatyzacji jest zapewnienie i utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Komfort termiczny uzyskuje się nie tylko dzięki schładzaniu powietrza, lecz także za pomocą obniżania jego wilgotności. Dzięki temu we wnętrzu budynku tworzy się przyjazny mikroklimat, który dodatkowo utrudnia rozwój grzybów, pleśni i innych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Klimatyzatory działają dzięki obiegowi czynnika chłodniczego, na zasadzie podobnej jak odbywa się to w lodówkach. Czynnik chłodniczy, czyli płyn krążący w przewodach, odbiera ciepło z otoczenia i odprowadza je na zewnątrz.

Za pomocą klimatyzacji możesz:

 • schładzać powietrze - to najpopularniejsza funkcja klimatyzatorów;
 • ogrzewać powietrze - jeśli klimatyzator jest wyposażony w pompę ciepła, możesz za jego pomocą także podnieść temperaturę w pomieszczeniu;
 • oczyszczać powietrze - urządzenia są wyposażone w filtry, które przechwytują zanieczyszczenia, w tym alergeny.

Z czego składa się klimatyzacja do mieszkania lub domu?

Jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji domu, będziesz potrzebował następujących elementów:

 • sprężarki (kompresora) - urządzenia, które pompuje czynnik chłodniczy, a dodatkowo reguluje jego temperaturę i ciśnienie;
 • parownika - wymiennika ciepła, który odbiera ciepło z powietrza w budynku i przekazuje je do czynnika chłodniczego;
 • skraplacza - wymiennika ciepła działającego odwrotnie niż parownik: odbiera nadmiar ciepła z czynnika chłodniczego;
 • wentylatorów, które wymuszają obieg powietrza.

Jakie rodzaje klimatyzacji są dostępne na rynku?

Jeśli chcesz, by system w jak najmniejszym stopniu ingerował w konstrukcję budynku, a przy tym działał efektywnie, zwróć uwagę na sposób montażu. Na tej podstawie można wyróżnić następujące rodzaje klimatyzacji domowej:

 • ścienną - najczęściej wykorzystywana, zapewnia estetyczny efekt w pomieszczeniu;
 • podłogowo-sufitową - w takich modelach jednostka wewnętrzna może być montowana pod sufitem, co pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń;
 • kasetonową - przeznaczona do montażu w sufitach podwieszanych;
 • kanałową - to taka, która do rozprowadzania ciepła potrzebuje specjalnych kanałów, wykorzystywana jest głównie w obiektach handlowych i przemysłowych.

Wszystkie wymienione powyżej rodzaje klimatyzacji są klimatyzatorami typu split. Charakteryzują się tym, że składają się z dwóch części. Jednostka wewnętrzna, czyli parownik, znajduje się w pomieszczeniu a jednostka zewnętrzna, czyli skraplacz, jest umieszczana na ścianie budynku. To komfortowe rozwiązanie - głównie ze względu na to, że skraplacz pracuje bardzo głośno i mógłby być uciążliwy dla domowników.

Oprócz klimatyzacji typu split w domach popularne są również klimatyzatory przenośne. Składają się one z tylko jednej jednostki, którą można swobodnie przenosić pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Jaka klimatyzacja do domu? Co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Jeśli tylko masz taką możliwość, warto wybrać klimatyzator typu split. Taka klimatyzacja jest droższa niż klimatyzatory przenośne. Wymaga także więcej prac montażowych, choćby wiercenia w ścianie. Okazuje się za to znacznie ciszej pracować i efektywniej schładza powietrze. Klimatyzatory split oferują zazwyczaj większą moc niż urządzenia przenośne.

Na ten drugi rodzaj warto się natomiast zdecydować, gdy masz ograniczoną ilość wolnego miejsca na ścianie wewnątrz i na zewnątrz budynku - w takiej sytuacji trudno byłoby prawidłowo zainstalować jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną.

Kwestią, której warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest moc klimatyzacji domowej. Jaka klimatyzacja do domu będzie odpowiednia w Twoim przypadku? Zależy to od następujących czynników:

 • wielkości i wysokości powietrznej;
 • termoizolacji budynku;
 • liczby okien;
 • położenia budynku względem stron świata;
 • liczby domowników;
 • liczby urządzeń RTV/AGD, których działanie dodatkowo ogrzewa powietrze.

Co jest potrzebne do montażu klimatyzacji?

Jeśli wybierzesz odpowiednią jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, a także przewody freonowe oraz kabel elektryczny, to można powiedzieć, że jesteś przygotowany do montażu klimatyzacji. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się wykonywania takich prac samodzielnie. Zgodnie z tzw. ustawą f-gazową montażem klimatyzatorów powinny zajmować się wyłącznie osoby z uprawnieniami.

Na montażu lepiej nie oszczędzać - jeśli zdecydujesz się na pomoc fachowców, nie tylko postąpisz zgodnie z przepisami, lecz także zapewnisz sobie długie, efektywne i bezpieczne działanie instalacji. Warto też wiedzieć, że do montażu potrzebne są specjalistyczne narzędzia: pompa próżniowa, zegary manometryczne, noże do rur miedzianych czy kielicharka. To akcesoria, które rzadko znajdują się na wyposażeniu domowego warsztatu.

Klimatyzacja może być wydajna, energooszczędna, a nawet cicha. Chcesz osiągnąć taki efekt w swoim domu lub biurze? Skorzystaj z naszych wskazówek, by wybrać urządzenie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom!

Komentarze