Jak dbać o dobrą jakość powietrza w mieszkaniu?

OzonatorPowietrze w mieszkaniu nie filtruje się samoistnie tak, jak ma to miejsce w naturze. Za oknem jest ono w ciągłym ruchu, a atmosfera oczyszcza się na co najmniej kilka sposobów - poprzez zmiany temperatur, opady, burze czy wiatr. Nasze domy przypominają jednak zamknięte pudełka, w których, jeśli odpowiednio nie dbamy o czystość, stężenie szkodliwych substancji może być nawet wyższe niż przy głównej ulicy w dużym mieście. Jak więc zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy we własnym mieszkaniu?

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, co może unosić się w powietrzu, które wdychamy w domu? Bardzo możliwe, że nie jest to nic przyjemnego. W powietrzu może bowiem znajdować się uciążliwe szczególnie dla alergików wilgoć i kurz, a także szkodliwe substancje wydzielane przez urządzenia elektroniczne. Bez odpowiednich środków wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców.

Sprzątanie

Nie jest to niczym odkrywczym, jednak pozytywnie na jakość powietrza wpłynie częste i regularne sprzątanie: odkurzanie, wycieranie kurzy oraz podłóg na mokro, by zapobiec podnoszeniu się pyłu. Warto również pamiętać o tym, by często otwierać okna w mieszkaniu, co pozwoli na wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Rośliny doniczkowe

Najprostszym sposobem na zachowanie w mieszkaniu czystego powietrza jest ustawienie w nim kilku doniczkowych roślin. Są one nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale dodatkowo wychwytują zanieczyszczenia z powietrza i produkują tlen. Dzięki temu nawet, gdy za oknem smog będzie się zwiększał, w mieszkaniu powietrze zachowa dobrą jakość. Szczególnie warto zwrócić uwagę na paproć, palmę bambusową, wężownicę i daktylowca niskiego.

Ozonowanie

Na ozonowanie warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu alergika. Zabieg ten usuwa bowiem z powietrza wszystkie drobnoustroje, w tym roztocza i kurz. Ozonowanie jest również dobrym pomysłem w momencie, gdy mieszkanie zostało zalane lub pojawiła się w nim pleśń, ale także wtedy, gdy we wnętrzu unosi się nieprzyjemny zapach, na przykład stęchlizny lub papierosowego dymu.

Ozonowanie kojarzy się z koniecznością wezwania ekipy specjalistów, można jednak ten zabieg przeprowadzać samemu w domu za pomocą generatora ozonu. Urządzenie to wytwarza ozon, oczyszczając powietrze wtedy, gdy jest to potrzebne. Ozonatory do użytku domowego, ale również firmowego ma w swojej ofercie firma Trioxygen.

Ocena: 5.0