Jak dbać o hiacynta, aby pięknie kwitł w przyszłym roku?

Hiacynty w ogrodzieSą to rośliny cebulowe, które obficie kwitną wiosną. Możliwa jest także ich uprawa w doniczce, na balkonie lub tarasie. Jednak zdecydowanie najpiękniej prezentują się w ogrodzie. Hiacynty posiadają drobne, dzwonkowate kwiaty, które wyróżniają się nie tylko intensywnymi barwami, lecz także roztaczają bardzo intensywny zapach.

Aby hiacynty pięknie zakwitły wiosną należy posadzić je już jesienią, podobnie jak tulipany czy narcyzy. Dzięki temu hiacynty sadzone jesienią będą mogły zachwycać swoim urokiem wiosną przyszłego roku. W przypadku sprzyjającej pogody pierwsze pączki mogą pojawić się nawet w marcu. Hiacynty prezentują się wówczas spektakularnie, pomimo tego, że ich żywot jest krótki. Najczęściej kwitną od dwóch do trzech tygodni. Wystarczy jednak zadbać o ich właściwą pielęgnację, aby hiacynty zakwitły ponownie w przyszłym roku.

Sadzenie hiacyntów w ogrodzie

Najlepszą porą na posadzenie hiacyntów w ogrodzie jest wrzesień oraz początek października. Wówczas panuje sprzyjająca temperatura, natomiast gleba osiąga właściwą wilgotność. Dlatego posadzone cebulki mogą się ukorzenić oraz przygotować przed nadchodzącą zimą. Do uprawy należy wybrać tylko zdrowe cebulki, bez oznak choroby czy grzybów. Należy zatem unikać wszystkich sadzonek, które są pokryte pleśnią czy posiadają przebarwienia. Istotna jest także wielkość cebulki, gdyż od tego zależy jak obficie będzie kwitł hiacynt wiosną. Im większa jest cebulka tym więcej będzie miała kwiatów. Można także przed samym posadzeniem cebulek zanurzyć je w preparacie grzybobójczym. Co więcej doskonale sprawdzają się także ażurowe koszyczki zapewniające roślinom ochronę przed szkodnikami. Ułatwia to także wydobywanie cebulek po przekwitnięciu z ziemi.

Hiacynt

Miejsce uprawy hiacyntów

Istotnym parametrem wpływającym na efektywność kwitnienia hiacyntów jest wybór stanowiska uprawy. Najlepiej hiacynty czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych lub półcienistych. Powinny to być miejsca osłonięte od wiatrów. W kwestii preferencji glebowych hiacynty są bardzo mało wymagające. Nie tolerują tylko kwaśnego podłoża, a także podmokłych terenów. W takiej sytuacji ich cebulki mogłyby zacząć gnić. Natomiast doskonale radzą sobie w żyznej glebie, przepuszczalnej o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem cebulek należy odpowiednio spulchnić glebę oraz oczyścić z chwastów. Można także zasilić ją kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Niezbędne jest także, aby zasadzić cebulki w odpowiednich odstępach, czyli co około 15 - 20.

Natomiast głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulki. Hiacynty powinny być zakopane w ziemi na głębokości wynoszącej trzykrotność długości cebulki. Optymalnie jest to od 10 do 20 cm. Niestety hiacynty nie są odporne na mróz. Dlatego podczas zimy bardzo okrywać rabatę korą, warstwą liści lub słomą. Dzięki czemu zapewni się roślinom właściwe warunki wegetacyjne. Istotne jest także, aby zadbać o hiacynty także w czasie kwitnienia. Jeżeli wiosna będzie słucha wówczas niezbędne jest regularne podlewanie rabaty. Wówczas warto zastosować także nawozy wieloskładnikowe, które dostarczają roślinom minerałów i składników odżywczych. Wiosną można nawozić hiacynty również nawozem azotowym. Wówczas cebulki staną się jeszcze bardziej mocne oraz bardziej podatne na choroby. W uprawie hiacynta niezbędny jest także potas i fosfor decydujący o jakości kwiatostanu.

Na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/hiacynt-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja-gdy-przekwitnie/ znajduje się mnóstwo ciekawych porad na temat uprawy hiacyntów. Warto tam zajrzeć by nie popełnić żadnych uprawowych błędów.

Komentarze