Jak dobrać klamki do okien? Poradnik

Klamka do oknaZ pozoru prozaiczna czynność, jaką jest otwieranie i zamykanie okna, potrafi uprzykrzyć życie. Bezproblemowe użytkowanie klamek do okien to wiele zaoszczędzonych momentów. Siłowanie się z klamką jest w stanie zdekoncentrować i rozkojarzyć w różnych sytuacjach; na zebraniach, spotkaniach i w domu. Klamki stanowią barierę przed włamaniem oraz pełnią rolę dekoracyjną jako ważny element wystroju wnętrza.

Funkcjonalność klamek do okien

Bardzo istotną kwestią przy wyborze klamki jest jej rękojeść - lewa lub prawa. Rękojeść klamki musi być odpowiednio dobrana w zależności od kierunku otwierania skrzydła okna. W projektach nowo budowanych domów znajdują się oznaczenia informujące o kierunku otwierania okna, są to OL - okno otwierane na lewo i OP - okno otwierane na prawo. Kupujemy rękojeść klamki na tę samą stronę, na którą otwierane jest okno.

Występują klamki jednoramienne oraz - już coraz rzadziej - klamki dwuramienne, przypominające kształtem kotwicę. Za wygodę podczas używania odpowiada kształt, materiał oraz zastosowany wewnętrzny mechanizm. Trwałość materiałów, z jakich zbudowane są klamki to gwarancja dłuższej eksploatacji i przyjemniejszego użytkowania. W ofertach licznych sklepów internetowych znajdują się klamki okienne ze stopów metali wysokiej jakości, które uzyskuje się w zaawansowanym technologicznie procesie elektroforezy. Na nierdzewnych chromowanych i niklowanych klamkach nie powstają plamy i łatwo usunąć z nich zabrudzenia.

Dopasowanie klamki do ramy okiennej

Klamki okienne są istotnym elementem wystroju wnętrza. Nieodpowiednio dobrane mogą zrujnować dobre wrażenie z całości wystroju, za to właściwie wkomponowane i atrakcyjne mogą wywołać świetny efekt i wprawiać w zachwyt. Żeby sprostać temu wyzwaniu, warto wziąć pod uwagę ramkę okna i zatroszczyć się o harmonię między nimi.

  • Ramy plastikowe - do ram plastikowych najlepiej dobrać klamki w podobnej kolorystyce. Zazwyczaj montuje się klamki o nieopływowym "kwadratowym" kształcie rękojeści.
  • Ramy aluminiowe - do prezentujących się bardzo nowocześnie ram aluminiowych można wybrać klamkę z chromu szczotkowanego - w kolorystyce podobnej do ramy okna lub wybrać czarną klamkę dla kontrastu, jeśli reszta wnętrza będzie pojawiać się ta barwa.
  • Ramy stalowe - industrialne okna stalowe będą dobrze komponować się z metalowymi, kolorystycznie dobranymi klamkami, takimi jak np. Tupai 293.
  • Ramy drewniane - drewniane okna polubią się z dobranymi kolorystycznie (brąz, biel) klamkami o bardziej opływowych kształtach z patyny antycznej. Patyna antyczna z oknami drewnianymi dobrze wpisuje się w styl retro.

Klamka okienna - uzupełniający, stylowy element wnętrza

Żyjemy w czasach, w których poza oczekiwaną funkcjonalnością przedmiotów w otoczeniu, doznania estetyczne grają coraz bardziej znaczącą rolę. Na całokształt doświadczeń płynących z otoczenia wpływa wiele czynników. Chociaż klamki wydają się z pozoru być elementami, których oczywiste przeznaczenie wskazuje przede wszystkim na aspekt komfortowego użytkowania, to również ich wygląd może dostarczać dodatkowych wrażeń i stylowo dopełniać design pomieszczeń, w których się znajdują.

Artykuł powstał we współpracy z sklep.enger.pl

Komentarze