Jak dobrać lampy do łazienki, aby zapewnić właściwie oświetlenie wnętrza?

Oświetlenie w łazienceOświetlenie jest jednym z tych elementów aranżacji wnętrza, który znacząco wpływa na komfort oraz estetykę. Ma to szczególne znaczenie w łazience, gdzie zwykle mamy ograniczony dostęp do światła dziennego. Muszą je zastąpić nowoczesne i wydajne lampy. Warto pamiętać, że wszystkie oprawy instalowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powinny być dopasowane do panujących tam warunków. To aspekt funkcjonalny. Zwróćmy jednak uwagę na kwestie związane z estetyką łazienki.

Oświetlenie główne

Jednym z kluczowych elementów aranżacji każdego wnętrza jest oświetlenie główne, czyli to, które oświetla całe pomieszczenie. W przypadku łazienki wybór jest naprawdę ogromny. Dobór odpowiedniej lampy powinien być uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia. Warto bowiem zadbać o to, aby zapewnić bardzo dobrą widoczność w całym wnętrzu. W takim przypadku doskonale sprawdzą się nowoczesne lampy sufitowe, które - w zależności od preferowanego stylu - mogą przyjąć formę listew lub pojedynczych punktów, ulokowanych w różnych miejscach.

Oświetlenie główne powinno być dostosowane do kolorystyki wnętrza. W przypadku ciemnych barw należy zadbać o właściwe natężenie światła, które nie tylko rozjaśni łazienkę, ale także optycznie ją powiększy. Warto bowiem pamiętać, że subtelna gra światłem jest częstym zabiegiem aranżacyjnym. Jeśli planujecie wykonanie sufitu podwieszanego, dobrze jest zdecydować się na hermetyczne lampy wpuszczane, które zapewniają równomierne i estetyczne oświetlenie całego pomieszczenia. W przypadku dużych łazienek doskonale sprawdzają się kwadratowe lampy sufitowe, o zróżnicowanych barwach światła.

Kinkiety, plafony i oświetlenie punktowe

Nie zawsze jednak można w równym stopniu oświetlić całe pomieszczenie, korzystając wyłącznie z lamp sufitowych. Przykładem jest choćby lustro, umieszczane zwykle nad umywalką. W tym przypadku doskonale sprawdzą się kinkiety w technologii LED, które zapewniają doskonałą widoczność, a przy tym mają relaksującą barwę światła. W zależności od projektu łazienki, a konkretnie od jej designu, kinkiety mogą przybierać formę minimalistycznych listew montowanych bezpośrednio nad lustrem lub lamp instalowanych po jego obu stronach. Warto zadbać o oddzielną instalację elektryczną do kinkietów, aby można było je uruchamiać niezależnie od oświetlenia głównego.

Należy wspomnieć, że współcześnie produkowane kinkiety, jakie znajdziecie tu: https://www.strefalamp.pl/lampy-do-lazienki, dopasowane są zarówno do designu nowoczesnego, charakteryzującego się minimalizmem w zakresie formy i kolorystyki, jak i do klasycznego, który wyróżnia bogactwo zdobień. Boczne oświetlenie w kolorze złotym czy srebrnym doskonale koresponduje z wystrojem łazienek nawiązujących do stylu secesyjnego, cechującego się asymetrią oraz zróżnicowaną ornamentyką. Nie oznacza to wcale, że tego rodzaju kinkietów nie zastosujemy w minimalistycznych łazienkach. Oświetlenie będzie wówczas wyrazistym akcentem, nadającym wnętrzu indywidualnego charakteru.

Oświetlenie łazienki, oprócz funkcji estetycznej, musi spełniać funkcję użytkową. Dlatego też tak istotne jest właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, które powinny być ulokowane wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrej widoczności.

Komentarze