Jak dobrać osprzęt elektroinstalacyjny?

GniazdkoWybór osprzętu elektroinstalacyjnego wydaje się zadaniem prostym. Wystarczy dobrze zaplanować ilość gniazd i włączników oraz wybrać akcesoria, które będą pasować do domowej instalacji i estetyki wnętrza. Wybierając konkretny system, warto zwrócić uwagę m.in. na dostępność włączników, kontaktów i gniazd, które rozszerzają funkcjonalność tradycyjnych mechanizmów.

Solidny osprzęt elektroinstalacyjny to taki, który został zaprojektowany z myślą o każdym etapie montażu i eksploatacji tak, aby efekt wizualny i doświadczenia użytkowników w trakcie korzystania z instalacji zawsze odpowiadały ich oczekiwaniom. Warto zauważyć, że współczesne domowe sieci elektryczne coraz częściej przybierają formę zaawansowanych instalacji, które skutecznie łączą zasilanie typowych urządzeń domowych oraz oświetlenia z coraz większą liczbą nowych inteligentnych funkcjonalności. W dzisiejszych domach dobra instalacja pozwala na integrowanie systemu zarządzania funkcjami inteligentnymi budynku czy mieszkania, w tym systemów sterowania domową automatyką, kontrolą dostępu i np. dystrybucji dźwięku. Mając to na uwadze, warto wybierać włączniki elektryczne i inny osprzęt, który będzie optymalny pod kątem funkcjonalności i modernizacji instalacji w przyszłości. Dobrze jest zadbać o wybór rozwiązania, które umożliwia bezproblemowe prowadzenie prac montażowych oraz dostosowanie estetyki do koncepcji wykończenia.

Nowoczesny osprzęt elektryczny

W nowoczesnych domach i mieszkaniach coraz więcej elementów wyposażenia można kontrolować zdalnie. Niesie to ze sobą wiele zalet m.in.: pozwala skutecznie redukować zużycie energii elektrycznej oraz podnosi poziom komfortu. Kontrola automatyki za pośrednictwem smartfona wydaje się rozwiązaniem optymalnym, ale konieczne jest też zastosowanie odpowiednich kontrolerów i czujników, które integruje się w jedno- lub wieloelementowych zestawach osprzętu elektrycznego, dokładnie tak jak zwykłe kontakty i gniazdka.

Sklep Elektrycznie oferuje wszystkie współczesne elementy osprzętu elektroinstalacyjnego, w tym:

  • kontrolery do zarządzania dźwiękiem,
  • sterowanie automatyką (np. roletami),
  • termostaty do sterowania urządzeniami wentylacyjnymi i grzewczymi,
  • gniazda telefoniczne, internetowe i audio,
  • ładowarki USB,
  • oświetleniowe włączniki elektryczne z czujnikiem ruchu.

Jest to wyposażenie, które sprawdza się świetnie w każdym domu. Elementy tego typu coraz częściej dodaje się też do istniejącej sieci w trakcie modernizacji lub przy okazji zmiany osprzętu elektrycznego.

Ładne kontakty, włączniki, czujniki i panele sterowania

Estetyka osprzętu elektrycznego to jeden z ważniejszych elementów, jakie przy wyborze biorą pod uwagę inwestorzy i projektanci wnętrz. Cały czas dużą popularnością cieszą się kontakty i gniazdka o neutralnym wzornictwie, które pasują do większości pomieszczeń. Trzeba jednak zauważyć, że klienci coraz częściej decydują się na wybór gniazdek i włączników elektrycznych o bardziej wyrazistym designie takich, które wyraźnie wyróżniają się i odważnie nawiązują do specyficznego stylu różnych pomieszczeń. W sprzedaży dostępnych jest kilka ciekawych produktów różniących się pod kątem wzornictwa.

Jako ciekawsze można wskazać zestawy z wykończeniem z materiałów naturalnych jak drewno, skóra czy kamień. Dużą popularnością cieszą się też zestawy wykończone elementami szklanymi i metalowymi. Kluczem do popularności danej serii zawsze jest jakość i funkcjonalność zastosowanych elementów. Coraz częściej przy wyborze danej serii produktów bierze się pod uwagę to, czy oprócz kontaktów i gniazdek dostępne są też mechanizmy, które zwiększają komfort korzystania z sieci i pozwalają na podłączenie interfejsów, czujników i paneli kontrolnych do sterowania domową infrastrukturą.

Montaż osprzętu elektrycznego

Dobry osprzęt elektroinstalacyjny powinien być funkcjonalny, łatwy w montażu i prezentować się po prostu świetnie. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że czasami na wczesnym etapie prac wykończeniowych czy remontowych może dojść do pewnych błędów i uchybień, które mogą powodować problem z właściwym zamocowaniem kontaktów, gniazdek i elementów sterowania urządzeniami domowymi.

Do takich sytuacji dochodzi np. w przypadku niewłaściwego montażu puszek instalacyjnych, ich uszkodzenia lub z uwagi na brak precyzji przy realizacji powiązanych prac wykończeniowych. W takich okolicznościach elastyczne systemy osprzętu elektroinstalacyjnego dają możliwość zniwelowania ewentualnych niedociągnięć, które mogłyby mieć negatywny wpływ na estetykę gniazdek oraz funkcjonowanie elementów sterowania.

Pozycjonowanie gniazd i przełączników

Dobry osprzęt elektryczny daje możliwość korygowania odchyłek wynikających z trwałych odkształceń lub uszkodzeń puszek montażowych. Dzięki temu elektryk zyskuje zakres regulacji, który w większości przypadków daje mu możliwość podłączenia i zamocowania osprzętu bez konieczności zlecania dodatkowych prac przygotowawczych lub korygujących.

To spore ułatwienie przy montażu pojedynczych gniazd i włączników, jak i przy instalacji zestawów wielokrotnych wyposażonych w kilka mechanizmów zintegrowanych w jednej ramce. W końcu idealne wypozycjonowanie zastawu to podstawa prawidłowego funkcjonowania przełączników i dopasowania elementów wykończeniowych. Dzięki regulacji ramki dekoracyjne pasują zawsze idealnie, a całość prezentuje się tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Komentarze