Jak dobrać panele podłogowe?

Wybór odpowiednich paneli podłogowychPanele podłogowe bez wątpienia nadają pomieszczeniu charakter, ale muszą także spełniać szereg innych wymogów. Przede wszystkim powinny pasować do koloru ścian, mebli i drzwi. Wybór dostępnych rodzajów na rynku jest ogromny, a kupujący ma do wyboru panele drewniane, winylowe czy panele na ogrzewanie podłogowe. Poszczególne modele różnią się jakością wykonania, trwałością, wyglądem i ceną. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, choć kilka poniższych porad może ułatwić zadanie.

Projekt podłogi i wybór pomieszczeń

Na początku należy się zastanowić w jakim stylu można urządzić dane pomieszczenie. Warto pamiętać o różnicach pomiędzy dostępnymi modelami paneli. Najbliższe naturalnej, drewnianej podłogi będą panele o strukturze synchronicznej albo z brzegami ściętymi w kształcie litery V (tzw. V-fuga w panelach). Natomiast wybierając panele przypominające płytki nadaje się podłodze wygląd zbliżony do takiej ułożonej z kafelek, lecz bez uczucia chłodu pod stopami.

Ogromnym atutem paneli jest ich uniwersalność, bowiem nadają estetyki zarówno w domach i mieszkaniach, jak i budynkach publicznych. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wilgotność panująca w danym pomieszczeniu - w miejscach, gdzie przekracza ona 70%, należy unikać kładzenia paneli.

Cena i właściwości

Różnorodność oferty powoduje, że każdy znajdzie panele zgodne z własnym budżetem. Jednak im częściej użytkowane pomieszczenie, tym bardziej warto zaopatrzyć się w ich trwalszy rodzaj. Natomiast w miejsca rzadziej użytkowane, można wybrać tańsze i mniej odporne na ścieranie panele. Warto wiedzieć, że im grubsze są panele, tym większa jest ich stabilność i odporność na uszkodzenia, dlatego układa się je w zależności od eksploatacji pomieszczenia. Stąd dostępne na rynku różne klasy ścieralności, które wyznaczane są po przeprowadzeniu odpowiednich badań:

  • 21/AC2 - do układania w mało użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych (np. sypialnia),
  • 22/AC2 - do układania w średnio użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych,
  • 23/AC2 - do układania w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych (np. pokoje dzienne),
  • 31/AC3 - do układania we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych i słabo użytkowanych pomieszczeniach użyteczności publicznej (np. pokoje hotelowe),
  • 32/AC4 - do układania we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych i średnio użytkowanych pomieszczeniach użyteczności publicznej (np. małe sklepy),
  • 22/AC5 - do układania we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych i intensywnie użytkowanych pomieszczeniach użyteczności publicznej (np. sklepy).

Zapotrzebowanie - ile m2 paneli trzeba kupić?

Nawet po przeprowadzeniu dokładnych pomiarów może okazać się, że kilka paneli zostanie niewykorzystanych. Jeśli pomieszczenie charakteryzuje się nieregularnym kształtem o dużej ilości wnęk, warto zakupić około 10% towaru więcej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/stolarka/panele-podlogowe.

Komentarze