Jak dobrać wymiennik ciepła do basenu?
Podgrzewana woda w basenie nie musi być jedynie marzeniem. Co więcej, stworzenie takiej instalacji nie musi być bardzo kosztowne zarówno w montażu, jak i eksploatacji. Warunkiem jest wybór odpowiedniego wymiennika ciepła do instalacji podgrzewającej wodę w basenie. Jakie zasady uwzględnić przy jego wyborze? Przeczytaj!
Czym jest wymiennik ciepła do basenu?
W codziennym użytkowaniu możesz zaskakująco często spotykać się z takim urządzeniem. Klasycznym przykładem wymiennika ciepła jest chłodnica samochodowa. W warunkach domowych użytkowane są np. zbiorniki C.W.U. z wężownicą, które też stanowią świetny przykład takiego sprzętu. Basenowe wymienniki ciepła to nic innego jak urządzenia przystosowane do podgrzewania wody w sporych zbiornikach. Najczęściej spotyka się je na basenach publicznych, ale można je również zastosować w przydomowych warunkach.
Jaki wymiennik ciepła dobrać do basenu domowego?
Aby efektywnie ogrzewać wodę w basenie, warto zastosować wymiennik ciepła w formie płaszczowo-rurowej. Dlaczego? Po pierwsze domowe niecki z wodą nie zawierają aż tak ogromnej ilości medium potrzebnego do ogrzania. Basenowe wymienniki ciepła w formie płaszczowo-rurowej świetnie nadają się do efektywnego podgrzewania medium. Po drugie ich kompaktowe rozmiary pozwalają na zastosowanie w przydomowym basenie. Nie trzeba poświęcać sporej ilości miejsca, by zainstalować taki wymiennik.
Po trzecie urządzenie takie łatwiej podłączyć do istniejącej instalacji grzewczej w domu bez konieczności montażu dodatkowego generatora ciepła. Wiele nowoczesnych kotłów grzewczych posiada tryb basenowy, dzięki któremu mogą skutecznie współpracować z wymiennikiem ciepła.
Jakie wymienniki ciepła do pływalni?
Przemysłowe basenowe wymienniki ciepła znacząco różnią się od tych do zastosowań prywatnych. Przede wszystkim muszą zapewniać maksymalny przepływ wody, by utrzymać jej stałą temperaturę w całej niecce. Dlatego na basenach publicznych wykorzystuje się zwykle płytowe skręcane wymienniki ciepła. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie generowanej energii grzewczej i podgrzewanie wody basenowej. W przypadku basenów publicznych kwestia miejsca ma zdecydowanie mniejsze znaczenie, ponieważ na obsługę stref basenowych wydziela się oddzielne pomieszczenia.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hexonic.com/zastosowania/instalacje-basenowe/.
Co jeszcze uwzględnić przy wyborze wymiennika ciepła do basenu?
Sam typ urządzenia to nie wszystko - konieczne jest też uwzględnienie przepływających przez nie mediów. Basen domowy z wodą pitną może być podgrzewany tradycyjnym wymiennikiem płaszczowo-rurowym. Jednak na pływalniach i basenach publicznych znajduje się wody oczyszczana, solankowa, a także inne media o wysokiej lepkości służące do zabiegów leczniczo-kosmetycznych. Dla zapewnienia maksymalnej wydajności i niezawodności rozwiązania zaleca się konsultację z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się tworzeniem i dostarczaniem sprawdzonych rozwiązań grzewczych.
Dlatego przed planowaną inwestycją upewnij się wraz z instalatorem systemu, jakie konkretnie urządzenie będzie odpowiednie w Twoim przypadku.
Komentarze