Jak dobrze wybrać płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty gipsowo-kartonoweSzeroki wybór dostępnych na rynku płyt gipsowo-kartonowych sprawia, że niektórzy mają spore trudności podczas zakupu. Nie jest to bowiem obojętne, jakich płyt użyjemy podczas prac wykończeniowych. Dobry wybór wpłynie na trwałość wykonanych elementów budowlanych. Na jakiej podstawie dokonać najlepszego wyboru? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Wybór płyt gipsowo-kartonowych w zależności od pomieszczenia

Płyty gipsowo-kartonowe należy dobrać stosowanie do typu pomieszczenia, a dokładniej dopasować ich właściwości do warunków w nim panujących. Przykładowo jeśli planujemy prace wykończeniowe na poddaszu (czyli w pomieszczeniu, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o ochronę przeciwpożarową), najlepszym wyborem będzie zakup ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych.

Co raz częściej inwestorzy prywatni decydują się na stworzenie w domach jednorodzinnych specjalnego pokoju dla dzieci, czyli bawialni. W takich pomieszczeniach, często umieszczonych na strychu domu jednorodzinnego, ściany powinny być bardzo odporne na uderzenia. Do takich celów stworzono płyty gipsowo-wiórowe odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli planujemy zaś prace wykończeniowe w łazience, warto użyć płyty impregnowane, czyli odporne na działanie wilgoci. Na terenie obiektów szczególnie narażonych na działanie wilgoci zwykłe płyty wodoodporne mogą jednak okazać się niewystarczające. Mowa tutaj przede wszystkim o basenach oraz saunach. W takich miejscach warto zamontować specjalne płyty gipsowo-włóknowe o zwiększonej odporności na działanie wody, wilgoci oraz pleśni.

Czy łazienka i sauna to podobne pomieszczenia pod kątem panującej tam wilgoci? Okazuje się, że nie. W wypadku pomieszczeń, w których znajduje się sauna zwykłe impregnowane płyty gipsowo-kartonowe nie będą wystarczające. W takim wypadku należy zastosować płyty gipsowe z włóknami szklanymi. Płyty te są tak odporne na działanie wilgoci, że można używać ich nawet na zewnątrz budynków, na przykład jako podbitka dachowa.

Więcej informacji o różnych płytach szukaj na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-g-k#Wybor%20p%C5%82yt%20gipsowo-kartonowych.

Komentarze