Jak działają kamery bezprzewodowe?

Kamiera bezprzewodowaKamery bezprzewodowe pozwalają stworzyć domowy monitoring stosunkowo prosto, szybko i niedrogo. Współczesne technologie pozwalają podglądać rejestrowany obraz na żywo z dowolnego urządzenia, a także połączyć system monitoringu z elementami automatyki domowej. Oto co należy wiedzieć o kamerach bezprzewodowych.


Jak działa kamera bezprzewodowa i gdzie się jej używa?

Jak wskazuje nazwa, kamery bezprzewodowe mogą działać bez dodatkowego okablowania. Można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Służą jako typowe rozwiązania do monitoringu posesji i strefy wejścia do domu, ale także jako elektryczne nianie lub urządzenia do pomocy przy opiece nad osobami starszymi.

Kamery bezprzewodowe mogą działać z wykorzystaniem domowej sieci internetowej. Z tego powodu są nazywane kamerami IP (od zwrotu Internet Protocol) oraz kamerami wi-fi. Proste urządzenia (np. elektroniczne nianie) mogą być zasilane bateriami lub być wyposażone w akumulator. Kamery są produkowane w wielu wariantach - na rynku znajdziemy tradycyjne "punktowe" urządzenia, kamery obrotowe, czy przystosowane do zamontowania na suficie.

Zalety kamer bezprzewodowych

Kamery IP są dziś powszechnie stosowane w domach jednorodzinnych, ale także do ochrony sklepów, biur, czy obiektów przemysłowych. Warto wiedzieć, że rozwiązania te można zwykle łatwo zintegrować z istniejącym wcześniej systemem monitoringu analogowego (działającego z wykorzystaniem sieci kabli). Najważniejsze zalety kamer bezprzewodowych, to:

  • Niska cena - kamerę IP można kupić już a około 100 zł. Sklepy z elektroniką sprzedają również gotowe zestawy monitoringu IP (składające się z - między innymi - rejestratora, dysku i zestawu kamer).
  • Możliwość rozbudowy, elastyczność - system monitoringu IP może tworzyć wiele urządzeń powiązanych w skomplikowaną sieć, jak i jedna kamera zasilana bateriami. Z tego powodu łatwo dostosować rozwiązanie do potrzeb, zarówno użytkowników indywidualnych, jak i komercyjnych.
  • Prosty montaż - dzięki temu, że kamery IP nie potrzebują skomplikowanej sieci kabli, można je montować szybko, bez konieczności rozkuwania ścian.
  • Dostępność z telefonu - kamery wi-fi pozwalają przeglądać obraz na żywo z poziomu aplikacji.

Istotną zaletą są także nowoczesne funkcje bezpieczeństwa i inteligentna analiza obrazu. Kamera wyposażona w tego rodzaju technologie może na przykład uruchomić się, a także wysłać powiadomienie sms, w momencie wykrycia ruchu w polu obserwacji. Zareaguje także na inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje: przekroczenia wyznaczonej linii, czy zniknięcia/przesunięcia monitorowanego obiektu. Niektóre kamery umożliwiają uruchomienie tzw. masek prywatności, czyli wyłączenia wskazanych obszarów z monitorowania.

Na jakie funkcjonalności kamer wi-fi zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość, która ma bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu. Systemy monitoringu IP dają znacznie większe możliwości w tym zakresie niż używane kiedyś, analogowe rozwiązania. Współczesna kamera IP pracuje zwykle w rozdzielczości Full HD lub wyższej (np. 4K). Tak wysoka rozdzielczość pozwala zauważyć wszystkie niezbędne szczegóły: rysy twarzy, czy tablice rejestracyjne. Istotny jest także kąt widzenia kamery - ten parametr należy dostosować do konkretnej sytuacji, tak by zasięgiem urządzenia objąć całą powierzchnię - dla przykładu, do monitoringu strefy wejścia do domu zaleca się kąt większy niż 100-120°).

Istotna jest także możliwość nagrywania w ciemności. Nowoczesne kamery mają zwykle w standardzie reflektor podczerwieni, który pozwala monitorować wyznaczony obszar nawet przy całkowitym braku oświetlenia. W zależności od modelu kamery możliwość obserwacji nocnej może odbywać się na większym lub mniejszym odcinku. Warto zwrócić uwagę na ten parametr przed zakupem.

Źródło: www.eltrox.pl.

Komentarze