Jak działają żarówki ledowe?

Zarówki typu LEDLED - jedno z najbardziej nowoczesnych, wydajnych i ekonomicznych źródeł światła. Żarówki ledowe, a właściwie lampy, wykorzystują do świecenia tak zwane diody. Jak to działa? Oto co warto wiedzieć!

Jak działają LED-y?

Lampy wykorzystujące technologię LED świecą dzięki diodom elektroluminescencyjnym, które zasadniczo składają się z dwóch elementów, tworzących prawidłowo działające źródło światła. Jest to niebieska dioda elektroluminescencyjna oraz luminofor. Jak zatem powstaje zwykłe, białe światło żarówki LED? Niebieska dioda emituje światło o określonej długości fali, a z kolei ono napędza luminofor, który świeci na żółto-zielono - w ten sposób oba kolory mieszają się, tworząc wiązkę światła mniej lub bardziej białego.

Żarówki ledowe, to w rzeczywistości lampy z diodami, które mogą być tak nazywane dzięki obudowie przypominającej klasyczne źródła światła, znane nam od wielu lat. W istocie lampy LED mogą w tej chwili przybierać już dowolne kształty, dlatego tak często pasują do rozmaitych opraw, które stosujemy w domach i ogrodach.

Energooszczędność żarówek typu LED

Na czym polega fenomen energooszczędności lamp LED? Dzięki dostarczonemu prądowi wydziela się energia, która zmienia się w promieniowanie - tak powstaje światło. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek żarnikowych czy świetlówek, w lampie ledowej w tym czasie nie powstaje ciepło. Dzięki temu nie ma żadnych strat energii, a samo źródło światła nie nagrzewa się.

Skuteczność świecenia LED-ów jest bardzo wysoka i zdecydowanie większa niż zwykłych źródeł światła. Dla porównania­ - tradycyjna żarówka ma skuteczność rzędu 8-20 lm/W, a lampa LED 40-90. Oświetlenie ledowe oferuje najlepszą wydajność przy najmniejszym zużyciu energii. Co prawda lampy fluorescencyjne mogą mieć też nawet kilkadziesiąt lumenów na wat, ale ich wadą jest to, że zawierają rtęć, wydzielają jedynie zimne światło i powoli się nagrzewają.

Najnowsza technologia lamp LED

Żarówki ledowe należą obecnie do coraz chętniej wykorzystywanych źródeł światła - są nieszkodliwe dla zdrowia, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne, niezwykle uniwersalne, wydajne i energooszczędne. Bardzo szybko się zapalają i od razu osiągają pełną moc świecenia. Co więcej, nie przepalają się nagle, lecz stopniowo świecą coraz słabiej. Technologia świecących diod pozwala również na zmianę zabarwienia czy natężenia światła. Żarówki LED przede wszystkim zachwycają ekonomicznym charakterem - przy oszczędności energii rzędu 80% ich czas przydatności wydłuża się nawet do 30-40 000 godzin, dzięki czemu o potrzebie ich wymiany można zapomnieć na długi czas.

Ocena: 5.0