Jak łączyć i montować profile LED do GK?

Jak łączyć i montować profile LED do GK?Gipsowe płyty osłonięte dodatkową warstwą tektury mają szerokie zastosowanie w budownictwie i architekturze wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć je z oświetleniem LED. Należy jednak robić to umiejętnie.

Lekkie, trwałe i wytrzymałe płyty gipsowo-kartonowe wracają do łask - zwłaszcza w budownictwie i wykończeniu wnętrz. W projektach architektonicznych najczęściej stosuje się je do tworzenia podwieszanych sufitów, ścianek działowych czy niesztampowych instalacji. Chętnie łączy się je z montowanym na płytach oświetleniem, które nadaje charakteru przestrzeni.

W krótkim poradniku podpowiadamy, w jaki sposób poprawnie montować profile LED w płytach gipsowo-kartonowych, by tworzyć interesujące i przykuwające wzrok aranżacje.

Jakie są rodzaje profili LED przeznaczonych do montażu w płytach gipsowo-kartonowych?

Najczęściej spotykanymi rodzajami profili LED dedykowanymi do montażu w płytach gipsowo-kartonowych są profile anodowane, przeznaczone na powierzchnię ścian lub sufitów.

Anodowanie, czyli elektrolityczny proces wytwarzania warstwy tlenków na powierzchni aluminium sprawia, że profil staje się trwalszy i o wiele bardziej odporny na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ma matową, delikatnie satynową strukturę i prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Dostępne są też profile lakierowane - najczęściej w białej kolorystyce.

Często można też się spotkać z profilami aluminiowymi, które montuje się we wpustach, jak również z profilami technicznymi, których głównym zadaniem jest stworzenie wpustów do montażu innych profili.

Gdzie kupić dobrej jakości profile LED dedykowanie do montażu w płytach gipsowo-kartonowych?

Wspomniane rodzaje profili LED przeznaczonych do łączenia z płytami gipsowo-kartonowymi są najczęściej zaprojektowane w taki sposób, by jednocześnie sprawdzały się w roli oprawy (najczęściej jest ona przezroczysta lub delikatnie mleczna, co pozwala na uzyskanie różnego rodzaju światła).

Dzięki nim planowanie układów oświetlenia staje się o wiele prostsze - nawet jeśli mamy do czynienia nie tylko z taśmami LED, ale też z niewielkich rozmiarów źródłami światła. To cenne nie tylko w przypadku działań związanych z budownictwem czy wykańczaniem wnętrz, ale również tych, które związane są chociażby z reklamą czy meblarstwem.

Dobrej jakości profile LED dedykowane do montażu w płytach gipsowo-kartonowych zakupić można na przykład na stronie oneled.pl.

W jaki sposób łączyć profile LED z płytami gipsowo-kartonowymi?

W zależności od zaleceń producenta, profile LED, montuje się do płyt gipsowo-kartonowych na jeden z kilku sposobów - od zatrzasków czy sprężyn montażowych, które wciska się między płyty zaczynając, przez wkręty, aż po kleje. Przy niektórych projektach, by profil prezentował się estetycznie, można zainstalować na nim na sam koniec zaślepkę wieńczącą dzieło.

Montaż sam w sobie nie jest skomplikowany, jednak warto go poprzedzić dokładnym zaplanowaniem konstrukcji z płyty i dobraniem pasującego do niej oświetlenia. Dostępne na rynku profile LED, dedykowane do łączenia z płytami gipsowo-kartonowymi, występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest dobranie takiego, który idealnie będzie pasował do zaprojektowanej konstrukcji z płyty.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom oświetlenie LED w Twoim mieszkaniu będzie zamontowane solidnie i posłuży Ci przez długie lata, podkreślając charakter wnętrza, a ponadto pozwoli znacznie zredukować wydatki na energię elektryczną.

Komentarze