Jak myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznychRegularne mycie paneli fotowoltaicznych jest niezbędne do poprawnej pracy całej instalacji PV. Zanieczyszczone ogniwa słoneczne są znacznie mniej wydajne, przez co ilość wytworzonego prądu prawdopodobnie nie będzie zadowalająca. Zaniedbanie czyszczenia paneli fotowoltaicznych może również skutkować ich zniszczeniem! W poniższym artykule dowiesz się, jak myć panele fotowoltaiczne i dlaczego trzeba to robić.

Dlaczego mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej jest niezbędnym zabiegiem, ponieważ panele słoneczne wystawione są na działania atmosferyczne. Częstotliwość mycia paneli PV zależy przede wszystkim od miejsca gdzie została zamontowana nasza instalacja. Jeżeli znajduje się blisko drzew, prawdopodobnie liście i pyłki szybko dadzą o sobie znać. Problemem są również domy ogrzewane paliwem stałym - dym z kominów zawiera zanieczyszczenia, które opadają na panele fotowoltaiczne i tym samym ograniczają ich wydajność. Jakość powietrza także wpływa bezpośrednio na zabrudzenie instalacji PV (zakurzenie, niebezpieczne substancje zawarte w deszczu, które mogą uszkodzić panele słoneczne). Często wydaje się, że ulewny deszcz może naturalnie oczyścić naszą instalację. Są to jedynie pozory, ponieważ wystarczy przyjrzeć się z bliska ogniwom PV lub przetrzeć je chusteczką, aby zobaczyć zalegający na nich brud.

Czyszczenie paneli słonecznych

Uszkodzenia paneli fotowoltaicznych w czasie eksploatacji

Instalacja PV nie jest narażona wyłącznie na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu oraz na opady atmosferyczne. Panele słoneczne mogą zostać również uszkodzone przez ptaki, które zakładają gniazda pod instalacją czy też szukają pożywienia bezpośrednio na ogniwach fotowoltaicznych. Zdarzają się również celowe akty wandalizmu (rzucanie kamieniami itp.). Bardzo częstym powodem uszkodzenia paneli fotowoltaicznych jest ich nieodpowiednie czyszczenie. Mycie instalacji PV powinno przebiegać niezwykle ostrożnie i starannie, a narzędzia, którymi usuwamy zanieczyszczenia powinny być profesjonalne. Zdarza się, że śnieg, który przykrywa panele fotowoltaiczne, usuwa się łopatą! Taki sposób czyszczenia niemal na pewno spowoduje trwałe uszkodzenia naszej instalacji. Największy i najczęstszy problem przy myciu paneli słonecznych spowodowany jest ich usytuowaniem na dachach. Do czyszczenia instalacji fotowoltaicznych powinno używać się wyłącznie specjalistycznego sprzętu.

Czyszczenie instalacji PV

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź nie jest w tym wypadku prosta. Wszystko tak naprawdę zależy od wyżej wymienionych czynników. Usuwanie kurzu z paneli fotowoltaicznych wykonuje się najczęściej dwa do czterech razy w roku. Najlepszym czasem na takie czyszczenie jest oczywiście okres po pyleniu drzew i traw. Zanieczyszczenia punktowe, takie jak odchody ptaków, liście, nasiona drzew itp. należy usuwać na bieżąco, ponieważ znacznie obniżają wydajność paneli oraz narażają je na uszkodzenia. Mycie paneli słonecznych zaleca się wykonywać wcześnie rano, aby uniknąć szoku termicznego ( w ciągu dnia ogniwa fotowoltaiczne mogą być mocno nagrzane). Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie można wchodzić na panele słoneczne! W celu umycia trudno dostępnych miejsc, należy użyć szczotek teleskopowych. Do czyszczenia ogniw PV stosujemy wyłącznie odpowiednie środki chemiczne. Jeżeli nie mamy ich pod ręką, najbezpieczniej umyć panele czystą wodą. Lepiej również nie stosować urządzeń ciśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię paneli słonecznych.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych

Do czyszczenia instalacji fotowoltaicznych należy stosować wyłącznie profesjonalne narzędzia. Na rynku istnieje szeroki wybór takich specjalistycznych przyrządów.

Szczotki i mopy

Najprostszym rozwiązaniem jest specjalny mop lub szczotka o miękkim włosiu z zamontowanym dystrybutorem wody. Jeżeli po umyciu na panelach zostały resztki wody, bezpiecznie jest ją usunąć za pomocą mopa z mikrofibry. Dzięki temu unikniemy tworzenia się osadów kamienia na panelach. Przy czyszczeniu ogniw fotowoltaicznych najlepiej stosować miękką wodę.

Mycie paneli słonecznych

Urządzenia półautomatyczne

Przy dużych elektrowniach słonecznych stosuje się specjalne, półautomatyczne urządzenia, które są zamocowane na szynach lub ciągnikach. Oczywiście szybkość mycia paneli słonecznych przy pomocy tych urządzeń jest niezwykle większa, niż czyszczenie ręczne.

Dysze wodne

Do mycia paneli PV stosuje się również dysze wodne, które zamontowane na całym obszarze tablicy fotowoltaicznej, w miarę dokładnie usuwają zanieczyszczenia. Takie systemy posiadają również magazyny mydła, którym myje się ogniwa przed spłukaniem.

Automatyczne roboty czyszczące

Nowoczesne roboty czyszczące najczęściej usuwają zabrudzenia bez użycia wody. Wykorzystują w tym celu przepływ powietrza oraz szczotki.. Takie urządzenia montowane są na ruchomych szynach, dzięki czemu mają one dostęp do całej powierzchni paneli. Niektóre roboty mają zamontowane osobne panele słoneczne, przez co nie wykorzystują energii wytworzonej z naszej instalacji fotowoltaicznej.

Autor: www.sunergo.pl.

Komentarze

APE
Większość tych firm używa wody odwróconej osmozy co tylko gwarantuje im częstsze czyszczenie paneli. Lepiej samemu kupić płyn na bazie glikolu, który chroni przed ponownymi zabrudzeniami i jest to lepsza inwestycja. W wielu sklepach można znaleźć takie detergenty.
KW
Ja po pół roku musiałem już myć swoją instalację solarną - korzystałem z usług firmy efektsolar.pl. Polecam