Jak odnowić stare meble ogrodowe?

Odnowienie mebli ogrodowychDrewniane meble ogrodowe nadgryzione zębem czasu? Piękne, ale… ryzykowne. Drobne ryski i spękania to dopiero początek. Na szczęście renowacja starych mebli nie jest ani trudna, ani kosztowna.

Łuszczącą się farbę trudno uznać za przejaw stylu vintage, szczególnie jeśli dotyczy drewnianych mebli ogrodowych. Jeśli zależy nam na nonszalanckim efekcie, zamiast czekać aż warstwa zabezpieczająca drewno zacznie niszczeć i się odspajać, zaplanujmy prace renowacyjne i po prostu wybierzmy taki produkt, który podkreśli rysunek słojów. Renowacja mebli to jednocześnie świetny moment, aby odświeżyć aranżację tarasu lub ogrodu bądź wręcz poddać ją diametralnej metamorfozie. W obu przypadkach wystarczy malowanie.

Renowacja starych ogrodowych mebli krok po kroku

Krok 1.

Najważniejszy jest plan. Postępujmy z głową, metodycznie, a osiągniemy najlepszy efekt. W pierwszej kolejności przeprowadźmy inspekcję drewna. W jakim jest stanie? Czy mamy do czynienia z powierzchniowymi ryskami, czy z uszkodzeniami na tyle poważnymi, że konieczna jest wymiana poszczególnych elementów, np. nóżek krzesła? W takiej sytuacji warto przekalkulować, które rozwiązanie będzie lepsze: kupno nowych mebli czy naprawa i malowanie.

Krok 2.

Dokonajmy niezbędnych napraw, dokręćmy elementy, wymieńmy wkręty itd.

Krok 3.

Usuńmy starą, łuszczącą się warstwę lakieru, lakierobejcy czy farby. Użyjmy do tego gruboziarnistego papieru ściernego (wykonujemy ruchy wzdłuż słojów drewna, nigdy w poprzek). Najlepiej pozbyć się poprzednich powłok w całości, szczególnie jeśli malujemy innym produktem niż ostatnio bądź jeżeli zależy nam na innym efekcie dekoracyjnym (m.in. odsłonięciu słojów, które obecnie są poryte warstwą kryjącego wyrobu).

Krok 4.

Matowimy powierzchnię drewna papierem drobnoziarnistym. Dzięki temu nowe powłoki osiągną lepszą przyczepność do podłoża.

Krok 5.

Odpylmy powierzchnię mebli ogrodowych oraz je myjemy.

Krok 6.

Jeśli podczas usuwania poprzednich warstw malarskich lub lakierniczych nie udało nam się wyrównać wszystkich rys czy uszkodzeń, właśnie teraz powinniśmy sięgnąć po szpachlówkę do drewna. Wypełnijmy nią ubytki, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Krok 7.

Po ponownym odpyleniu drewno gotowe jest do malowania.

Krok 8.

Malujmy zgodnie z informacjami z karty technicznej wybranego produktu. Pamiętajmy, że tylko ścisłe kierowanie się tą „instrukcją obsługi” oraz zaleceniami dotyczącymi metod aplikacji wyrobu czy warunków malowania sprawi, że osiągniemy oczekiwany efekt.

Odnawianie mebli ogrodowych: parę wskazówek

Oczywiście istnieje kilka uniwersalnych reguł, które należy wziąć pod uwagę podczas renowacji starych mebli ogrodowych. Po pierwsze, nigdy nie przeprowadzajmy prac w upalny dzień, dodatkowo w pełnym słońcu. Owszem, wysoka temperatura sprawi, że powłoka będzie wysychać szybciej, jednak wskutek tego nie osiągnie parametrów deklarowanych przez producenta. To samo tyczy się malowania w wilgotny, deszczowy dzień. Po drugie, nabierajmy na pędzel równomierne, niezbyt obfite ilości farby lub lakierobejcy. Po trzecie, nałóżmy tyle warstw wyrobu, ile zaleca producent.

Jak wybrać najlepszy produkt do malowania drewnianych mebli?

To kluczowe: nie możemy pozostawić drewna bez zabezpieczenia, nawet jeśli najbardziej podoba nam się właśnie taki, naturalny efekt. Powłoki farb, lakierów czy lakierobejc chronią drewniane meble przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, wilgoci, zmiennych temperatur, promieniowania UV itd. Na uwagę zasługuje m.in. Sadolin Lakierobejca Extra, która gwarantuje do 10 lat ochrony drewna przed trudnymi warunkami zewnętrznymi oraz tworzy powłoki odporne na biokorozję.

Komentarze

Kermik
Vidaron ma duzo ciekawych produktów drewno ochronnych, ja zazwyczaj jak już to kupuję ich lakierobejcę
Unka
Vidaron do drewna na zewnątrz nadaje się bardzo dobrze. A altana wykonana z cegły? Średnio to widzę - ani to ładne, ani praktycznie i też raczej taka altana stałaby w jednym miejscu raz na zawsze.