Jak ogrzać swój taras?

Ogrzewanie tarasuMarzeniem każdej osoby zabierającej się za budowę własnego domu jest posiadanie własnego tarasu, który poza pięknym widokiem będzie oferował także pełen komfort użytkowania.

Na zapewnienie odpowiedniej wygody składa się umiejscowienie, budowa i wyposażenie tarasu, jak również zapewnienie sobie odpowiedniej temperatury. Jak to zrobić najlepiej?

Aktualnie wyróżniamy dwie metody ogrzewania tarasów:

  • Gazowe parasole grzewcze;
  • Promienniki elektryczne.

Wybór urządzenia zależeć będzie od naszych potrzeb i preferencji a także budżetu, który odgrywać będzie znaczącą rolę w decyzji o zakupie któregoś ze sprzętów.

Ogrzewanie tarasu

Fot. Enerzon

Czym jest gazowy parasol grzewczy?

Parasol grzewczy to wykonany ze stali ogrzewacz tarasowy, który wyglądem przypomina właśnie parasol. Obecność butli gazowej pozwala na wykorzystanie sprzętu w plenerze, niezależnie od dostępu do prądu. Urządzenie te działa jak tradycyjny grzejnik, czyli ogrzewa powietrze wokół. Niestety ciepłe powietrze unosi się do góry. Charakterystyczne daszki mają za zadanie rozprowadzenie ciepła na większej powierzchni. Parasol grzewczy jest jednak dość drogi w eksploatacji z uwagi na liczne przeglądy, konserwacje i przede wszystkim koszta związane z transportem i przechowywaniem butli gazowych, co znacząco zmniejsza opłacalność takiego rozwiązania. Koszt ogrzewania parasolem grzewczym to mniej więcej pięć złotych na godzinę. Urządzenie to emituje również dwutlenek węgla i gazy cieplarniane, co niesie znaczną niekorzyść dla środowiska. Kolejnym minusem jest wrażliwość na podmuchy wiatru, dlatego na nieosłoniętych tarasach odczuwalne ciepło jest zdecydowanie słabsze.

Ogrzewanie tarasu

Fot. Enerzon

Jak działają promienniki elektryczne?

Promienniki elektryczne to emitery bezpiecznych fal podczerwonych. Tych samych, których ciepło odczuwamy przebywając na słońcu nawet w zimowe dni. Oznacza to, że ogrzewają one bezpośrednio ludzi i przedmioty a nie powietrze. Urządzenia te wykonywane są w formie żarówek, sprawując się świetnie w ogrzewaniu sporych przestrzeni w każdym miejscu, niezależnie od pogody i klimatu. Dzięki takiej technologii są bardziej odporne na wiatr i deszcz. Koszta eksploatacji są tutaj dużo mniejsze niż w przypadku gazowego parasola grzewczego, ponieważ nie będziemy musieli płacić za ciągłe konserwacje sprzętu oraz sam gaz, a jedynie za zużywany prąd i wymianę żarnika raz na około pięć lat. W przybliżeniu koszta ogrzewania dobrym promiennikiem elektrycznym to złotówka na godzinę. Urządzenia te można również stosować wewnątrz np. w ogrodach zimowych.

Ogrzewanie tarasu

Fot. Enerzon

Co lepiej wybrać?

Jeśli zależy nam na wydajności i redukcji kosztów, warto rozważyć zakup dobrej klasy promiennika elektrycznego, który nada się zarówno do małych jak i dużych tarasów, zachowując przy tym niskie koszta eksploatacji i stosunkowo wysoką wydajność, która idzie w parze z brakiem negatywnego wpływu na środowisko. Parasol grzewczy z kolei lepiej sprawdzi się w plenerze, gdzie nie ma dostępu do prądu i tylko wtedy, kiedy nie zamierzamy używać go zbyt często. Wówczas koszta eksploatacji nie będą aż tak duże, jednak wciąż samo urządzenie będzie mało ekonomiczne i znacznie mniej wydajne niż promiennik.

Źródło: https://sklep.enerzon.pl.

Komentarze