Jak osuszyć piwnicę po zalaniu?

PiwnicaZalana piwnica to nie rzadko spotykany problem. Dochodzi do niego najczęściej w wyniku intensywnych opadów atmosferycznych, cofania się ścieków lub uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bez względu jednak na przyczynę za każdym razem wymaga on podjęcia odpowiednich kroków, które pozwolą zniwelować skutki zalania oraz zapobiegać mu w przyszłości.

Znajdź przyczynę zalanej piwnicy

W zależności od tego, co jest przyczyną zalania piwnicy, należy podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się wody z wnętrza tego pomieszczenia. Dlatego też chcąc wiedzieć, jak osuszyć piwnice, należy najpierw znaleźć źródło problemu. Najczęściej jest nim zalewanie piwnicy wodami gruntowymi. W sytuacji kiedy izolacja przeciwwilgociowa jest wykonana w niepoprawny sposób lub jej powierzchnia została uszkodzona, gdy poziom wód gruntowych podnosi się powyżej ław fundamentowych, zaczynają one przenikać przez ściany, doprowadzając do zalania piwnicy. W tym przypadku należy po osuszeniu piwnicy przeprowadzić prace remontowe, które na nowo zabezpieczą pomieszczenie.

Bardzo często do zalania piwnicy dochodzi także w wyniku uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wtedy w pierwszej kolejności trzeba odciąć dopływ wody, a następnie zlokalizować uszkodzoną rurę oraz ją naprawić lub niekiedy wykonać nawet wymianę całej instalacji, a dopiero następnie przystąpić do osuszania piwnicy.

Kiedy nie pozbywać się wody z piwnicy?

Wyjątkową sytuacją jest zalanie piwnicy w wyniku powodzi. W momencie kiedy w całej okolicy znajduje się woda, a ta z piwnicy zostanie wypompowana, można mieć niemal pewność, że znów powróci ona do wnętrza budynku. W efekcie ponownie podmywając fundamenty oraz przepłukując ściany, co może doprowadzić to do trwałych uszkodzeń tych elementów konstrukcji budynku. Dlatego też w takiej sytuacji należy poczekać, aż poziom wody wokół budynku opadnie.

Woda w piwnicy, co robić dalej?

Kiedy przyczyna zalania została już zlokalizowana i w możliwych przypadkach wyeliminowana, można przejść do przygotowywania piwnicy do osuszania. Pierwszym pytaniem, jakie zadają sobie osoby, kiedy znajdzie się woda w piwnicy, jest co robić? Odpowiedź jest prosta przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo! Czyli odłączyć prąd i zabezpieczyć instalację elektryczną.

Następnie, kiedy mamy już pewność, że jesteśmy bezpieczni, należy wynieść z piwnicy najbardziej wartościowe przedmioty oraz o ile to możliwe meble i wszelkie elementy tarasując przejście. Jeśli wody jest dużo, należy ją wypompować lub po prostu wynieść wiadrami. Jeśli posiadamy ubezpieczenie, warto także pamiętać, że wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy będzie wymagał udokumentowania zdarzenia, dlatego też przydatne okażą się zdjęcia prezentujące stan pomieszczenia przed przystąpieniem do jego osuszania. Samo osuszanie najlepiej jednak oddać w ręce specjalistów, gdyż wykonywanie go na własną rękę może doprowadzić do uszkodzenia budynku.

Jak osuszyć piwnicę?

Kiedy woda jest już wypompowana z piwnicy, należy skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się osuszaniem piwnic po zalaniu, ponieważ naturalne schnięcie murów odbywa się w tempie zaledwie 10 centymetrów ich grubości na rok, dlatego niezbędne jest w tym przypadku działanie dodatkowych urządzeń.

Taką firmą może być Hydro-assistance. W swojej ofercie posiada ona między innymi usług związane z osuszaniem piwnic, gdzie metoda pozbywania się wilgoci z murów i posadzek dostosowywana jest do sytuacji zastanej w trakcie oględzin, stanu budynku oraz preferencji klientów. Osuszanie piwnicy z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, jakimi dysponują firmy takie jak ta, trwa najczęściej maksymalne kilkadziesiąt godzin i pozwala o wiele szybciej przystąpić do prac naprawczych i remontowych. Dodatkowo skorzystanie z pomocy specjalistów pozwala także na wykonanie profesjonalnego ozonowania pomieszczeń w celu pozbycia się z niego niebezpiecznych dla zdrowia substancji obecnych w powietrzu i na elementach konstrukcyjnych.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, jak osuszyć piwnice można zamknąć w trzech punktach. Pierwszym z nich jest ze znalezienie przyczyny zalania piwnicy, drugi to pozbycie się z niej wody, a ostatni wezwanie fachowców, którzy osuszą ją w profesjonalny i szybki sposób, pomagając także w razie potrzeby w uzyskaniu odszkodowania za zalanie.

Komentarze