Jak oświetlić ogród?

Oświetlenie w ogrodzieZadbany ogród to nie tylko prawdziwa ozdoba posesji, ale również doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu. Aby jego użytkowanie możliwe było również po zmroku, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które będzie pełniło rolę praktyczną jednocześnie dodając przestrzeni uroku.

Zaprojektowanie pięknego ogrodu z pewnością wymaga niemało wysiłku i dobrze przygotowanego planu, w którym warto uwzględnić oświetlenie. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła zagwarantują domownikom poczucie bezpieczeństwa po zmroku, pozwolą pewniej poruszać się po ogrodowych ścieżkach, a jednocześnie mogą stać się dodatkową dekoracją. Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie instalacji elektrycznej pod oświetlenie jeszcze przed posadzeniem roślin - dzięki temu unikniemy niszczenia rabat, krzewów czy trawnika w gotowym ogrodzie, powiedział nam ekspert firmy Philips.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Miejsca wymagające oświetlenia:

  1. Strefa wejściowa. Sposób oświetlenia drzwi do domu oraz bramy wjazdowej w dużej mierze zależy od warunków architektonicznych. Jeśli budynek umiejscowiony jest blisko bramy, zazwyczaj wystarczą źródła światła na jej słupach, a także nad drzwiami wejściowymi. Na posesjach z długim albo kolistym podjazdem konieczne będą światła prowadzące. W ostatnim czasie modne są oprawy montowane w nawierzchni, jednak trzeba pamiętać, że przy dużych opadach śniegu rozwiązanie to jest mało praktyczne. Lepszym wyborem będą więc lampy w formie słupków rozmieszczane po wewnętrznej stronie podjazdu w odległości zapewniającej równomierne oświetlenie go na całej długości.

  2. Strefa odpoczynku. Przestrzeń do relaksu w ogrodzie najczęściej stanowi taras przylegający do domu, albo nieco oddalona od niego altana. Te miejsca można oświetlić podobnie jak domowy salon, a więc montując jedną lampę na środku sufitu; nie powinna ona jednak oślepiać, a jedynie dawać rozproszone światło. Inne rozwiązanie to kinkiety mocowane na ścianach budynku. Specjalne oprawy przeznaczone do użytkowania na zewnątrz ma w swojej ofercie np. Philips.

  3. Ścieżki ogrodowe. Alejki obsadzone ozdobnymi roślinami powinny być oświetlane nieco mocniej, zaś przy rzadziej uczęszczanych ścieżkach sprawdzą się doskonale źródła światła o mniejszej mocy. Bardzo ważne jest, aby lampy znajdowały się we wszystkich miejscach, gdzie następuje zmiana wysokości poziomu, ponieważ w tym przypadku to kwestia bezpieczeństwa.

  4. Schody. Podobnie jak nierówności na alejkach ogrodowych, schody należy oświetlać dla zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom. Oprawy wmontowane w stopnie podkreślą je i uwidocznią, ale też sprawią, że będą wyglądać na masywne. Źródła światła umieszczone po obu stronach dodadzą im lekkości.

  5. Elementy dekoracyjne. W ogrodzie warto podkreślić światłem nie tylko ciągi komunikacyjne, altanę czy wejście, ale także ozdobne kompozycje. Oczko wodne, skalniak lub okazałe rośliny dzięki temu będą cieszyły oczy również po zmroku. W tym przypadku sprawdzą się zarówno niskie lampy, jak i różnej wielkości reflektory.

Odpowiednie oprawy

Oświetlenie ogrodu

Dobrze zaprojektowane oświetlenie ogrodowe wymaga opraw przystosowanych do użytku na zewnątrz budynków, które zapewnią szczelność przed kurzem i wilgocią. Poszukując odpowiednich produktów należy więc kierować się oznaczeniem IP złożonym z dwóch cyfr – pierwsza odnosi się do stopnia ochrony przed kurzem, a druga – przed wodą. Im wyższy poziom IP, tym większa szczelność opraw na te dwa czynniki. Przykładowo IP 44 oznacza, że lampa jest odporna na zachlapania, a tym samym może być stosowana w ogrodzie.

Nowocześnie i oszczędnie

Dawniej do oświetlania ogrodów wykorzystywano tradycyjne żarówki wolframowe. Chociaż spełniały one swoje zadanie i nie szkodziły im nawet niskie temperatury, ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej okazały się rozwiązaniem mało ekonomicznym. Świetlówki kompaktowe z kolei nie sprawdzały się z powodu małej odporności na zmiany temperatury. Dopiero pojawianie się lamp ledowych pozwoliło stworzyć produkty łączące niskie zużycie energii elektrycznej z funkcjonalnością. Działają one sprawnie niezależnie od temperatury, mogą emitować światło ciepłe, jak i chłodne, a ich stosowanie pozwala obniżyć rachunki za prąd. Doskonale więc sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Autor: www.philips.pl.

Komentarze