Jak pielęgnować drzewka po sezonie?

Pielęgnacja drzewek owocowychW jesieni zajmij się drzewkami owocowymi, żeby za rok znów mogły być Twoją dumą. Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć!

Jesień to szczególny czas dla roślin. Natura sama przygotowuje je do zimowej hibernacji, ale nie można też całkowicie zdać się tylko na nią. Dlatego kiedy zbierzesz już owoce zacznie się prawdziwa praca!


Oto najważniejsze czynności, które powinieneś wykonać w tym czasie:

Sadzenie drzewek owocowych

Jesień to doskonały czas na powiększanie sadu. Możesz bez obaw sadzić grusze, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, śliwy i morele. Młode drzewka będą miały czas żeby rozwinąć system korzeniowy zanim przyjdą mrozy, żeby na wiosnę wypuścić nowe pędy, a może nawet pierwsze kwiaty!

Pierwsze cięcia

Zasadziłeś i co dalej? Młode drzewka wymagają pierwszych cięć, żeby na wiosnę mogły się pięknie rozkrzewić i zawiązać więcej pąków. To pierwszy krok na drodze do formowania korony. Nie jest to jednak konieczne, jeśli cięć dokonał już sadownik, u którego dokonujesz zakupu. Dopytaj przy zakupie, czy sadzonka została przycięta. W końcu kto pyta, nie błądzi!

Cięcia po owocowaniu

Wykonaj je na śliwach, których owocami cieszyłeś się od lipca do sierpnia. To odmiany takie jak śliwka brzoskwiniowa, węgierka wczesna, węgierka Wangenheima, renkloda ulena czy opal. Kiedy zbierzesz już wszystko, do ostatniej śliweczki i przerobisz na dżemy albo przygotujesz do suszenia, szybko biegnij po sekator. Ważne jest, żeby zdążyć z cięciem do połowy września! Później Twoje drzewa mogą nie mieć wystarczająco czasu żeby się zregenerować przed pierwszymi przymrozkami.

We wrześniu przyjrzyj się też koronom wiśni, czereśni, grusz oraz brzoskwiń. Na pewno będa wymagać cięć prześwietlających. Za miesiąc, we wrześniu, powtórz ten zabieg na jabłoniach. Usuń tzw "wilki", czyli młode pędy, które wyrosły pionowo z grubszych konarów. Jeśli się ich nie pozbędziesz zabiorą owocom wodę, światło i substancje odżywcze.

Pamiętaj, to ważne!

Jeśli przymierzasz się do cięć, zrób to w słoneczny, suchy dzień. Miejsca po usuniętych gałęziach i pędach zabezpiecz środkiem grzybobójczym. Na pewno nie chcesz, żeby Twoje drzewka zaatakowały grzyby i pleśnie!

Czego używać do cięcia?

To pytanie zadaje sobie większość początkujących sadowników. Może podkrzesywarką? Jest ich sporo w różnych przedziałach cenowych. I co tu wybrać z takiej różnorodności? Jeszcze żeby dbanie o drzewa było relaksem, a nie przykrym obowiązkiem!

Polecamy sprawdzić możliwości narzędzia wielofunkcyjnego AMT 20 Li Kit. Dlaczego? AMT 20 Li Kit jest wyposażony w akumulator litowo jonowy, nie emituje spalin i hałasu a Ty możesz pracować w relaksującej ciszy i oddychać pełną piersią. Nie musisz też wychodzić na drabinę, żeby dosięgnąć wyższych gałęzi. Urządzenie jest wyposażone w wysuwany wałek teleskopowy, dzięki któremu uzyskasz maksymalny zasięg ok. 4 m (operator + narzędzie).

Pielęgnacja drzewek owocowych

Zakładanie opasek

Jesień to także czas aktywności owadów. Chcąc przezimować w pęknięciach kory, owocówka śliwkóweczka, piędzik przedzimek czy kwieciak jabłkowiec wspinają się po pniach drzewek owocowych. Na wiosnę pozostawią po sobie mnóstwo larw, zwinięte, nieestetyczne liście i zniszczone pąki. Chyba że zastosujesz opaski. Możesz je łatwo wykonać z tektury i sznurka lub kupić specjalną opaskę lepową.

Pierwszy sposób jest ekologiczny i jeśli tylko masz kawałek sznurka oraz czyste, niezadrukowane kartony, nie musisz nawet wybierać się do sklepu.

Owiń pnie dwukrotnie paskami z tektury o szerokości 15-25 cm i zwiąż sznurkiem. Opaski montuj na wysokości od 50 cm do 1 metra ponad glebą. Zamiast pęknięć kory szkodniki wybiorą łatwiej dostępne szczeliny w kartonie. Po czasie 4-6 tygodni zdejmij tekturę i upewnij się, czy schronienia nie znalazły w niej przyjazne roślinom owady. Resztę najlepiej spal.

Drugim typem jest opaska lepowa, którą kupisz w profesjonalnym sklepie ogrodniczym. Jest bardziej wydajna i łatwiejsza w montażu, ponieważ nie wymaga wiązania ani owijania kilkoma warstwami, ale nie oszczędzi żadnych robaczków. Nawet tych pożytecznych.

Pielęgnacja drzewek owocowych

Przygotowanie do nawożenia

Już od sierpnia rośliny zaczynają przygotowywać się do zimy. Drewnieją niedawno wyrosłe pędy, a system korzeniowy się rozbudowuje. Procesy te przebiegają bez przeszkód, jeśli w glebie znajduje się odpowiednia ilość składników pokarmowych, zwłaszcza potasu i fosforu. Braki tych pierwiastków mogą skutkować obniżeniem odporności na niskie temperatury. Warto więc zastosować odpowiednią mieszankę, która zasili Twoje drzewka.

We wrześniu przygotuj je do nawożenia. Zadbaj przede wszystkim o utrzymanie właściwej długości trawy wokół pni drzew owocowych. Jeśli będzie za długa, a jej korzenie zbyt gęste, może nie dopuścić składników odżywczych do głębszych partii gleby. Z ATR 20 Li Kit z łatwością wykosisz trawę wokół pni. Nie musisz obawiać się o uszkodzenia kory. Urządzenie jest lekkie i wyposażone w składaną prowadnicę, dzięki której koszenie jest precyzyjne i bezpieczne dla drzew i krzewów.

A co z odpadkami po przycinaniu?

Z niewielkich gałązek i pędów możesz zrobić kompost, którym zasilisz drzewka i pozostałe uprawy. Oczywiście ekologicznie, bez spalin! Możesz je rozdrobnić na przykład w elektrycznym rozdrabniaczu od Alpina Garden ASH 2.5 E.

Jeśli jeszcze nie masz kompostownika, może warto rozważyć taką opcję? Dzięki zastosowaniu nawozu z obumarłych części roślin, uboga ziemia staje się bogata w hummus i urodzajna, a Ty nie marnujesz roślinnych odpadów z ogrodu i kuchni.

Przez pierwsze jesienne miesiące w sadzie i ogrodzie jest wiele do zrobienia. Zebranie dorodnych i słodkich owoców to nie wszystko! Zadbaj o drzewka owocowe, a na pewno odwdzięczą Ci się jeszcze piękniejszymi i smaczniejszymi owocami w następnym roku.

Komentarze

Dora
Super, w końcu wiem jak zadbać o ogród