Jak poprawić smak wody z kranu?

Woda z kranuWoda dostępna w kranach ma coraz lepsze parametry, a zakłady wodociągowe prześcigają się w zapewnieniach, że świetnie nadaje się ona do bezpośredniego spożycia. Co ciekawe, badania pokazują, że rzeczywiście popularna kranówka często ma w sobie więcej minerałów niż niejedna woda butelkowana. Dlaczego zatem wciąż niechętnie sięgamy po wodę prosto z kranu?

Co psuje smak wody?

Jedną z podstawowych przyczyn niechęci do spożywania wody pochodzącej wprost z sieci wodociągowej jest jej smak. Nie świadczy on o niskiej jakości, czy też zawartości szkodliwych substancji. Przeciwnie, nie najlepszy smak jest wynikiem szeregu procesów fizycznych i chemicznych mających na celu uzdatnienie wody. Drugim czynnikiem zniechęcającym jest wygląd tego, co pijemy, a konkretnie występowanie zawiesin. Winnych tego stanu należy szukać we wnętrzu instalacji wodociągowych. Często systemy hydrauliczne mają za sobą kilkadziesiąt lat stażu, co skutkuje zarastaniem rur i odrywaniem się drobnych cząstek, widocznych później w postaci wirującej w szklance zawiesiny.

Tak więc, o ile skład chemiczny i kwestie bezpieczeństwa nie powinny budzić naszych wątpliwości, to już właściwości smakowe i estetyczne potrafią skutecznie odstraszyć. Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec tym nieprzyjemnym efektom. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju systemy uzdatniania wody. Mogą to być zaawansowane filtry montowane w okolicach przyłącza, stacje uzdatniania, a także urządzenia zmiękczające, walczące ze zbyt dużym współczynnikiem twardości. Te zaawansowane rozwiązania, poza szeregiem plusów mają jednak również kilka wad. Zazwyczaj ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, a późniejsze użytkowanie wymusza dbałość o serwis i regularną wymianę materiałów podlegających zużyciu.

Łatwy sposób na poprawę jakości wody

Prostszym wyjściem, które świetnie się sprawdzi w codziennym życiu, jest skorzystanie z dzbanków filtrujących. Oferta rynkowa jest szeroka, a ceny przystępne, zaczynają się bowiem już od kilkudziesięciu złotych. W zamian otrzymujemy pojemnik o klasycznym kształcie dzbanka, wykonany z atestowanego tworzywa i często wyposażony w dodatkowe akcesoria, takie jak kalendarz, czy wskaźnik zużycia filtra. Zasada działania jest prosta - wodę z kranu wlewamy do dzbanka, przepływa ona przez specjalny filtr, którego zadaniem jest eliminacja niepożądanych związków organicznych, pierwiastków metali ciężkich, chloru odpowiedzialnego za niemiły posmak oraz cząstek rdzy powodujących osady.

W zależności od intensywności korzystania filtr dzbankowy należy wymieniać co dwa lub cztery tygodnie. Jest to czynność szybka i łatwa, z pewnością nikomu nie przysporzy ona trudności. Doskonałym przykładem jest Filter Logic, który zachowując rozsądny poziom cenowy, a przy tym oferuje wysokiej jakości produkty dedykowane do współpracy z niemal wszystkimi dzbankami dostępnymi na rynku. Smaczna, zdrowa woda rzeczywiście jest dostępna na wyciągnięcie ręki!

Komentarze