Jak poprawnie eksploatować pralkę?

Jak eksploatować pralkę?Decydując się na określony typ lub model pralki, często oczekujemy, że będzie ona niezawodna i posłuży nam długie lata. Niestety w praktyce wygląda to nieco inaczej. Po dwóch, trzech latach użytkowania zaczynamy zauważać pierwsze usterki.

Niekiedy przyczyną takiego stanu rzeczy, jest nieprawidłowa eksploatacja sprzętu. Co zrobić i jak prawidłowo użytkować pralkę, aby skutecznie wydłużyć jej żywotność?

Wybór pralki

Istotną sprawą wydaje się wybór odpowiedniej pralki. Im bardziej dostosujemy zakup do naszych potrzeb i wymagań, tym dłużej będziemy cieszyć się jego niezawodnością. I tak, jeżeli na przykład posiadamy dużą rodzinę, dzieci i pierzemy więcej i częściej, to wybierzmy pralkę, która ma większą pojemność bębna. Wówczas jednorazowo będziemy mogli włożyć naprawdę sporą ilość brudnych rzeczy, co skutkować będzie rzadszą eksploatacją sprzętu. Warto też zwrócić uwagę na producenta, gdyż pralki niewiadomego pochodzenia mogą psuć się częściej.

Eksploatacja pralki

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest należyta obsługa pralki. Nierzadko zdarza się, że użytkownik po zakupie nowej pralki w ogóle nie zapoznaje się z instrukcją obsługi lub przeczyta ją bardzo pobieżnie. Skutkuje to brakiem odpowiedniej wiedzy z zakresu prawidłowej eksploatacji pralki i wielu błędów popełnianych przy jej obsłudze. Konsekwencją takiego działania są liczne awarie sprzętu i konieczność ich naprawy przez specjalistów, co wiąże się z niemałymi wydatkami. Dlatego tak istotne jest stosowanie się do zaleceń producenta przy codziennym użytkowaniu.

Duże znaczenie wydaje się też mieć prawidłowe umiejscowienie pralki. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby miejsce na pralkę było odpowiednio przygotowane, a przede wszystkim zadbać, żeby podłoga pod nią była dobrze wypoziomowana, prosta. Ograniczy to zbyt mocne drgania pralki podczas działania oraz jej przesuwanie, obijanie, czy hałasowanie. Pralka powinna stać w łatwo dostępnym miejscu, które nie krępuje jej obsługi oraz ewentualnej naprawy.

O pralkę należy odpowiednio dbać. Dotyczy to także czyszczenia z osadów proszku i płynów, które używa się do prania. Często pozostałości detergentów zalegają w szufladzie tworząc czarny osad. Należy co pewien czas wyciągnąć szufladkę i dobrze przemyć ją pod bieżącą wodą, dbając o usunięcie osadu ze wszystkich szczelin np. starą szczoteczką do zębów. Trzeba również pamiętać o czyszczeniu filtrów, przynajmniej raz w roku.

Częstym błędem użytkownika jest przeładowanie bębna. Chcąc wyprać jak najwięcej brudnych rzeczy na raz, wkładamy ich maksymalną ilość. Tymczasem każda pralka ma swoją konkretną pojemność, do której należy się stosować. Przepełnienie bębna może doprowadzić do zużycia większej ilości wody i energii, a w konsekwencji nawet do jego uszkodzenia.

Przy eksploatacji pralki nie są również zalecane zbyt małe odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi praniami. Skutkuje to na przykład przegrzaniem styków, co doprowadzi do awarii sprzętu.

Znanym problemem przy użytkowaniu pralki jest zapchanie filtra monetami lub innymi drobnymi przedmiotami, które wypadają podczas z prania z kieszeni ubrań. Dlatego przed włożeniem ich do bębna trzeba koniecznie sprawdzić wszelkie kieszenie i powyciągać z nich chusteczki, papierki i wszelkie inne rzeczy.

Twarda woda

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na zawodność pralki jest twarda woda, która powoduje osadzanie się kamienia. W tym wypadku można zastosować specjalny filtr do pralek, który zmiękczy wodę i uchroni elementy pralki przed zużyciem lub wsypać odpowiedniego detergentu do każdego prania. Przy stosowaniu tego typu środków zapobiegawczych osadzaniu się kamienia należy przekalkulować opłacalność rozwiązania. Zakładając, że kamień w ilości szkodliwej dla pralki osadzi się w okresie 5-10 lat (w zależności od intensywności użytkowania) a koszt wymiany grzałki sięga 100-200 zł (w zależności od modelu) to ile wydamy na detergenty w całym tym okresie?

Kalkulacja jest następująca:

Popularny detergent zmiękczający wodę to wydatek rzędu 15zł za 12 sztuk tabletek co daje nam 1,25 zł na tabletkę/1 pranie. Zakładając, że pierzemy co 3 dzień czyli ok 120 razy. Do 120 prań musimy dodać 120 tabletek za łączną kwotę 150zł rocznie.

Czy opłaca się dodawać detergenty zmiękczające wodę do pralki czy też raz na 5 lat wymienić zabrudzoną grzałkę? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

Polecanym rozwiązaniem jest czyszczenie pralki octem lub sodą oczyszczoną. Do bębna wlewamy pół butelki octu lub wsypujemy opakowanie sody oczyszczonej i nastawiamy pranie na 60 stopni. Ocet lub soda oczyszczona rozpuszczą kamień i usunąć większość zabrudzeń. Rozwiązanie bardzo ekonomiczne ale skuteczne.

Źródło: www.restartagd.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze