Jak powinien przebiegać montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepłaNieustannie zwiększająca się świadomość społeczna dotycząca konieczności dbania o środowisko naturalne wpływa na znaczne upowszechnienie się ekologicznych źródeł ciepła. Kotły na paliwa stałe są powoli wypierane między innymi przez różnego rodzaju pompy ciepła. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne dla środowiska, lecz także dla stanu domowego budżetu. Wskazuje się, że montaż dobrej jakościowo pompy ciepła to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dostępne obecnie na rynku. Jak powinien przebiegać prawidłowy proces instalacji tego rodzaju systemu grzewczego?

Projekt instalacji i wybór odpowiedniej pompy ciepła

Aby system grzewczy funkcjonował sprawnie i nie ulegał awariom, niezbędne jest stworzenie projektu, który dopasuje całą instalację do charakterystyki budynku. Producenci najczęściej zalecają, aby wraz z pompą ciepła zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe. Nie tylko zwiększa ono komfort domowników, lecz także znacząco redukuje koszty. Etap ten obejmuje także konieczność obliczenia zapotrzebowania na energię cieplną w konkretnych pomieszczeniach. To na podstawie tej wartości, możliwe będzie dobranie idealnego egzemplarza pompy ciepła.

Kluczowym etapem jest także wybór odpowiedniego modelu pompy. Przede wszystkim, należy dobrać odpowiedni typu urządzenia do charakterystyki działki. Na rynku dostępne są pompy, które energię pobierają z wody, powietrza lub gruntu. Aby system był bezawaryjny, niezbędne jest odpowiednie dostosowanie mocy, a także prawidłowe zlokalizowanie urządzenia. Najwięcej komplikacji może przysporzyć montaż jednostki zewnętrznej, która musi znajdować się w odpowiedniej odległości od ścian, podłoża, a także na podłożu, które zabezpieczy całą instalację przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Montaż pompy ciepła

Formalności urzędowe

Montaż pompy ciepła może wiązać się z koniecznością dopełnienia pewnych kwestii formalnych. Najłatwiejsze do instalacji, z punktu widzenia niezbędnej dokumentacji, są pompy powietrzne. Konieczność zgłoszenia montażu tego rodzaju urządzenia istnieje tylko wtedy gdy nieruchomość jest chroniona przez konserwatora zabytków.

Z kolei instalacja pomp gruntowych regulowana jest przez Ustawę z dnia 9 czerwca 2011r. o prawie geologicznym i górniczym. Obowiązkiem w tym przypadku jest stworzenie projektu, który następnie powinien zostać przedłożony w starostwie. Ta sama ustawa dotyczy pomp wodnych - jednak w ich przypadku należy także wziąć pod uwagę Ustawę z dnia 18 lipca 2021r. o. prawie wodnym. Niezbędne jest w tym przypadku złożenie dodatkowego wniosku - również w starostwie.

Montaż pompy ciepła

Prace budowlane i właściwy montaż pompy ciepła

Właściwe prace zaczynają się od dokonania odwiertów (w przypadku pompy gruntowej czy wodnej). Nieco inaczej wygląda ten proces w zależności od rodzaju gruntu, na którym znajduje się nieruchomość. Następnie wybraną pompę ciepła ustawia się w miejscu docelowym i łączy z pozostałymi elementami instalacji. Kolejny etap to próba szczelności oraz wyczyszczenie układu chłodniczego.

Montaż powietrznej pompy ciepła jest stosunkowo intuicyjny i z reguły nie wywołuje żadnych większych komplikacji. Z kolei w przypadku pompy gruntowej oraz wodnej, zdecydowanie należy zasięgnąć wsparcia profesjonalistów. Odpowiednie przeprowadzenie procesu instalacji w dużym stopniu wpływa bowiem na późniejszą funkcjonalność pompy ciepła.

Komentarze