Jak samodzielnie przygotować zaprawę murarską?

Zaprawa murarskaZaprawa murarska to niezastąpiony element każdej budowy. Jej zadaniem jest spajanie poszczególnych bloczków, które tworzą ścianę budynku. Na sklepowych półkach znaleźć można wiele propozycji gotowych zapraw, które wystarczy zalać wodą, aby były gotowe. Ciągle wiele osób wybiera samodzielne przygotowanie zaprawy. Jak to zrobić?


Co będzie potrzebne do przygotowania zaprawy?

Producenci cementu radzą, by przed rozpoczęciem przygotowania zaprawy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów. Co będzie potrzebne?

  • cement portlandzki,
  • piasek
  • wapno hydratyzowane,
  • woda (wodociągowa),
  • odpowiednia kastra budowlana lub betoniarka (przy większych ilościach zaprawy),
  • taczka do transportowania,
  • łopata do mieszania,
  • pojemnik na wodę.

Jak widać przygotowanie odpowiedniej zaprawy budowlanej wymaga posiadania jedynie podstawowych narzędzi. Większą uwagę warto zwrócić na dobrane składniki, ponieważ to one nadadzą zaprawie odpowiednich właściwości i parametrów. Należy dobierać produkty najwyższej jakości o odpowiednim przeznaczeniu - tylko wówczas można mieć pewność, że zaprawa spełni swoje zadanie.

Własnoręczne przygotowanie zaprawy

Oczywiście mamy kilka rodzajów zapraw, i każdą z nich przygotowuje się w inny sposób. To, jaki konkretnie rodzaj zaprawy powinniśmy wykonać, dowiemy się z dobrze przygotowanego projektu.

Zaprawa cementowo - wapienna to najczęściej wykorzystywany rodzaj zaprawy murarskiej. Służy przede wszystkim do łączenia bloczków, które składają się na ścianę lub mur, ale sprawdzi się również do przygotowania podłoża do posadzek i wypełniania szczelin na elewacji. Wyróżnia się kilka klas zaprawy, które określają odporność na ściskanie - np. klasa M2,5, M5, M10 czy też M20. Klasy zaprawy M10 oraz M20 służą do wznoszenia ścian działowych, natomiast klasa M5 sprawdzi się w przypadku ścian działowych.

Przygotowanie zaprawy cementowo - wapiennej

Do prawidłowego wykonania zaprawy cementowo - wapiennej, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przeliczyć proporcję składników. Przykładowo dla przygotowania około 8 litrów zaprawy M10 potrzeba: 25 kg cementu, 125 kg piasku, ok. 20-24 litrów wody i 11 kg wapna hydratyzowanego.

Około 60% założonej ilości wody należy wlać do włączonej betoniarki, następnie dodać do tego cement i odczekać aż składniki się połączą. Kiedy to nastąpi, dosypujemy wapno i 3 - 4 łopaty piasku. W kolejnym etapie wsypujemy na zmianę piasek i dodajemy wody, aż całość osiągnie właściwą konsystencję. Tak przygotowaną zaprawę zostawiamy na chwilę, żeby się zmieszała, a następnie całość powinna mieszać się przez kilka minut.

Przykładowe proporcje przygotowania zaprawy cementowo - wapiennej:

  • klasa zaprawy M2,5 - 25 kg cementu, 287 kg piasku, ok. 24-28 litrów wody i 12 kg wapna hydratyzowanego = 160 l gotowej zaprawy murarskiej,
  • klasa zaprawy M5 - 25 kg cementu, 213 kg piasku, ok. 24-28 litrów wody i 11 kg wapna hydratyzowanego = 125 l gotowej zaprawy murarskiej,
  • klasa zaprawy M10 - 25 kg cementu, 125 kg piasku, ok. 20-24 litry wody i 11 kg = 80 l gotowej zaprawy murarskiej.

Komentarze