Jak skutecznie usunąć pleśń w domu?

Jak usunąć pleśń w domu?Pleśń w domu to nic zaskakującego. Pojawia się tam, gdzie naturalnie jest dużo bardziej wilgotno m.in. w łazienkach - na ścianach lub fugach. Wykwitów pleśni nie wolno ignorować! Trzeba reagować szybko i usuwać je od razu, a najlepiej zrobić to za pomocą skutecznej chemii.

Dlaczego pleśń nam szkodzi?

Pleśń to nic innego jak grzyb - tę potoczną nazwę stosuje się w odniesieniu do różnych gatunków pasożytniczych grzybów, które rozmnażają się bardzo szybko, w krótkim czasie tworząc całe kolonie. Mają zdolność do rozwijania się praktycznie na każdym podłożu, również meblach, ścianach i podłogach, zwłaszcza gdy przestrzeń jest słabo wentylowana.

Warto mieć świadomość, że rozwijająca się pleśń produkuje mykotoksyny - wyjątkowo szkodliwe związki, które mają zły wpływ na nasze zdrowie. Mogą powodować szereg dolegliwości: od tych lekkich jak bóle głowy, mięśni czy stawów, aż po te poważniejsze typu alergie, astma, zatrucia i problemy z oddychaniem. W rzeczywistości lista ta może być znacznie dłuższa, bo objawy nigdy nie przychodzą pojedynczo i rozwijają się szybko, początkowo nie wiązane w żaden sposób z pleśnią.

Jak usunąć pleśń z domu?

W przypadku pleśni najlepszą obroną wcale nie jest atak, bo zdecydowanie ważniejsze jest zapobieganie jej powstawaniu. Aby pleśń nie pojawiła się w domu, warto:

  • kontrolować wilgotność powietrza (optymalne 40-60%),
  • dbać o dobrą wentylację w pomieszczeniach,
  • suszyć tekstylia i dywany przed wniesieniem do domu,
  • korzystać z osuszacza powietrza.

Jeśli jednak nie uda nam się w porę zapobiec pojawieniu się pleśni, trzeba jak najszybciej usunąć pojawiające się jej ogniska. Jak zrobić to najskuteczniej? Można zastosować tu domowe metody, takie jak soda oczyszczona (ma naturalne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne) lub ocet. W żadnym wypadku nie wolno jednak mieszać ich razem! O wiele skuteczniejsze jest jednak zastosowanie odpowiednich środków chemicznych.

Płyn do usuwania pleśni

Dostępne na rynku płyny do usuwania pleśni to rozwiązania najbardziej skuteczne i bezpieczne. Rozwiązania, które warto zastosować, gdy tylko zauważymy pleśń w domu.

Jeden z najskuteczniejszych preparatów tego typu to płyn do pleśni D-LUX. Ma silne właściwości zmywające, więc usuwa ślady pleśni na ścianach i podłogach bez konieczności intensywnego szorowania - nawet w miejscach trudno dostępnych. Poza tym, że skutecznie czyści, eliminuje też nieprzyjemny zapach, a przede wszystkim zabija wszystkie rodzaje grzybów i pleśni. Bezpowrotnie!

Jeśli chcesz przetestować działanie preparatu na pleśń od marki D-LUX, znajdziesz go na stronie laboratoriumpanidomu.pl.

Komentarze