Jak sprzątać duży dom?

Pomoc domowaSprzątanie domu to zdecydowanie większe wyzwanie niż doprowadzenie do porządku mieszkania. Przede wszystkim duża przestrzeń sprzyja gromadzeniu przedmiotów, a tym samym gromadzeniu się kurzu. Więcej okien do umycia, podłóg do odkurzenia, łóżek do zaścielenia… Jak efektywnie sprzątać dom, aby zawsze wyglądał schludnie?

Złota zasada mówi, żeby sprzątać na bieżąco. W przypadku domu z pewnością jeszcze bardziej ułatwia to utrzymanie porządku. Nikt nie chciałby spędzać całego dnia, zwłaszcza wolnej soboty, na doprowadzeniu domu do ładu. Dzięki regularnemu ogarnianiu przestrzeni sprzątanie minie szybko i bezboleśnie. Zaczynajmy od górnego piętra, a kończmy na pomieszczeniach gospodarczych. Jak rozplanować prace?

Sprzątaj dom z planem

Zaczynając od góry nie będziemy przenosić kurzu lub zabrudzeń do czystych pomieszczeń. Jeśli posiadamy balkon warto zamieść i zmyć go w pierwszej kolejności. Następnie przechodzimy do pokoi - zmieniamy pościel, ścieramy kurze oraz odkurzamy podłogę. Przechodzimy kolejno pomiędzy sypialniami i pokojami dzieci. Po zakończeniu porządków w pokojach sprzątamy łazienkę i garderobę, a na końcu zamiatamy i odkurzamy przedpokój schodząc po schodach zamiatamy je, po czym zmywamy. Na parterze zaczynamy od salonu, jadalni, gabinetu lub biblioteczki. Dopiero wtedy przechodzimy do kuchni, następnie spiżarki, kotłowni czy składzika. Porządki kończymy w łazience, w której składamy wszystkie brudne ubrania (lub nastawiamy pranie), wylewamy wodę z wiaderka z mopem albo odnosimy środki czystości. Dopiero po posprzątaniu domu wychodzimy na taras, schody zewnętrzne czy do ogrodu.

Mycie okien i gruntowne porządki

Większy problem mogą stanowić porządki wiosenne lub przedświąteczne, kiedy chcemy uporządkować wszystkie zakamarki, pozbyć się nie potrzebnych przedmiotów lub przygotować dom do remontu. Wtedy do podstawowych czynności dochodzi mycie okien, odświeżenie dywanów, przejrzenie garderoby. Tego typu sprzątanie warto rozdzielić w czasie i wykonać metodą małych kroków, a w przypadku konieczności pomocy dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie wsparcia na zewnątrz. Zatrudnienie pani do sprzątania będzie doskonałym pomysłem zarówno w przypadku gruntownego sprzątania, jak i co sobotnich porządków. Wtedy zdecydowanie ten przykry obowiązek wykonamy znacznie szybciej oraz efektywniej.

Gdzie szukać pomocy domowej?

Pomoc domowa może umyć okna, odkurzyć dom, zmyć podłogi, a w okresie wiosennym także pomóc w ogrodzie. Warto wcześniej zapytać znajomych o polecenie zaufanej, sprawdzonej osoby lub skorzystać ze specjalistycznego portalu z ogłoszeniami. W serwisie możemy przeszukiwać oferty lub zamieścić swoją, kontaktować się z kandydatkami, a następnie umawiać się na spotkanie, aby porozmawiać o warunkach współpracy. Pozwoli to wybrać najlepiej odpowiadającą naszym oczekiwaniom i potrzebom osobę.

Autor: www.pomocedomowe.pl.

Komentarze

Patrycja
Czy lubimy czy nie, sprzątać musimy, jeśli zależy nam na utrzymaniu czystości. Niektórzy z nas zabierają się za porządki z ochotą, pełni werwy i chęci do walki z kurzem i bałaganem. Inni na sprawę spoglądają inaczej - sprzątają, bo po prostu nie mają innego wyjścia :)
AnetKa
Piękne wnętrza to powód do dumy każdej pani domu i każdego pana domu. Któż z nas nie cieszy się, gdy zachwyceni goście podziwiają naszą błyszczącą czystością łazienkę albo przeglądają się z zachwytem w kuchennych kafelkach? Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o piękny dom czy mieszkanie, zatrudnijmy firmę sprzątającą.
Milena
Mi w porządkach pomaga roomba 966, od kiedy jeździ po domu skończył się problem ze zbierającym się kurzem po domu. Wszystko dokładnie wciąga. Fajna jest też dlatego, że jak jak nie posprząta wszystkiego za jednym zamachem, to jedzie się doładować i potem kończy resztę. Bardzo dobre urządzenie :)
Ewa
U mojej córki w pokoju to i spycharka nie pomoże... Ja mam trzypiętrowy dom, 3 dzieci i dwa duże psy. Sprzątanie takiego domy to niezłe wyzwanie. I nie zawsze się udaje.
Mimi
Ja polecam Roombę, przy dużym mieszkaniu to świetny pomocnik w odkurzaniu
Anna
Sprzątanie jak i robienie porządków nie zawsze należy do przyjemności. Oczywiście posprzątane mieszkanie wprowadza nas w dobry nastrój, jednak sam przebieg walki z zanieczyszczeni ami nie zawsze odbywa się sprawnie. Warto czasem wynająć firmę sprzątającą.