Jak stworzyć ponadczasowe wnętrze?

Projekt wnętrza domuZaprojektowanie pięknego, ponadczasowego wnętrza wbrew pozorom, nie jest trudne, jednak warto zwrócić uwagę na parę podstawowych kwestii, a nie kierować się tylko przemijającą moda.

Dlaczego czasem nie warto być "modnym"?

Warto zacząć od wyjaśnienia pojęcia mody - czym jest moda? Słowo pochodzi od pojęcia statystycznego (dominanta, wartość modalna) wskazującego na wartość o największym prawdopodobieństwie wystąpienia. Cóż, nieco inaczej rozumiemy mode współcześnie, ale warto sobie uzmysłowić, ze to co "modne" jest z definicji powszechne, a rzeczy powszechne niekoniecznie są najwyższej jakości. I nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi o to, że "im drożej tym lepiej" - chodzi tylko o to, aby tak wydać pieniądze, aby nasze wnętrze podobało nam się zarówno teraz - jak i za 20 lat i jest to absolutnie realne.

Z architekturą jest podobnie jak z samochodami, są takie które po 5-10 latach są już "stare", ale są i takie "projekty" które nawet mając pół wieku na karku wciąż są piękne (gorzej z praktycznością :-) ). Wróćmy do wnętrz...

Projekt koncepcyjny

Projekt wnętrz domu

Źródło: ejsmont.pl

Nic - ale to absolutnie nic - nam nie pomoże jak źle wykonamy projekt koncepcji (funkcji wnętrza). Nie pomogą drogie materiały, czy designerskie sztuczki z lustrami, oświetleniem itp - na etapie wstępnych koncepcji musimy bezbłędnie określić nasze potrzeby, oraz tak dostosować wnętrze aby dla nas "pracowało". Pomyślicie - to standard, niestety nie. Co prawda najbardziej dramatyczne pomyłki zdarzają się na etapie projektu architektonicznego (np. strefa dzienna z oknami na północ), ale i we wnętrzach są mega pomyłki. Co ciekawe, żeby zaprojektować optymalne wnętrze (czy nawet dom) nie musimy być doświadczonymi architektami wnętrz często wystarczy wyobraźnia i zdrowy rozsądek. To najważniejsze, a nie kierowanie się przelotną modą, którą notabene tworzą działy marketingów globalnych koncernów tylko po to - aby napędzić konsumpcje - nie ważne - wróćmy do wnętrz, co się nigdy nie starzeje (poza dobrym projektem)?

Jakościowe, naturalne materiały!

Drewniana umywalka

Źródło: lux4home.pl

Wszystko się starzeje, traci blask, pierwotne piękno, ale można się "pięknie starzeć". Dodatkowe lata mogą dodawać wnętrzu uroku - jak to zrobić? Wystarczy używać naturalnych, jakościowych materiałów takich jak drewno i kamień. Co ciekawe, takie rozwiązania wcale nie muszą być koszmarnie drogie, jednak zawsze są "modne" co nie oznacza, że popularne. Dla niektórych są to "za proste" rozwiązania, za mało wyróżniające się - i niestety, w pewien sposób tak jest. Naturalne piękno, nie jest krzykliwe, bardziej uwodzi smakiem, niż narzuca się swoją "oryginalnością", jednak warto spojrzeń na naturalne materiały jeszcze z innej perspektywy - komfort.

Wyobraźmy, że tworzymy kuchnie. Fronty od szafek wykonane z mdf-u polakierowanego na połysk, już po kilku miesiącach (!) użytkowania mogą mieć delikatne rysy - które nie dodają im uroku. Trochę lepiej jest z meblami fornirowanymi - mogą być bardzo trwałe i "pięknie się starzeć", ale i tu są problemy - lakiery. Zapomnijcie, to tym, że Wasze nowe meble wytrzymają tyle co 100-letnia komoda Cioci - nie ma już takich lakierów. Tzn. są, ale są "ekologiczne" - czyli nietrwałe.

To co nam zostaje? Kamień? Lite drewno? Skóra, tkaniny, akcesoria metalowe? Tak - ale czy to źle? Warto sobie odpowiedzieć szczerze na pytanie, czy wykańczamy wnętrze dla siebie, czy dla innych? Czy my mamy się tam dobrze - komfortowo - czuć (teraz i za 10 lat), czy dane wnętrze ma być żywym eksponatem - wybór należy do nas.

Nie musi być drogo!

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii - nie wszystko złoto co się świeci. Często materiały wykończeniowe mają przestrzelone ceny (tak jak parę lat temu drobie były duże płytki gresowe), z pewnością nie warto kupować najdroższych materiałów - nie są zazwyczaj warte swojej ceny, a już tym bardziej ten zakup nigdy się nie zwróci, przy ew. odsprzedaży inwestycji. Jestem zwolennikiem, średnio-niskiej półki cenowej - 20% ceny 80% efektu. Zaoszczędzone środki lepiej zainwestować w większy metraż domu, czy mieszkania :)

Autor - www.ejsmont.pl.

Ocena: 5.0