Jak urządzić ciemny przedpokój? Jak rozjaśnić przedpokój?
Przedpokój to zwykle jedno z najciemniejszych pomieszczeń w domu. Najczęściej nie ma w nim okien i do jego wnętrza dociera bardzo mała ilość naturalnego światła. Niedobór światła sprawia, że pomieszczenie wygląda na mniejsze, niż jest w rzeczywistości i często nie jest odbierane zbyt pozytywnie. Tymczasem przedpokój to pierwsze pomieszczenie, jakie my i nasi goście widzimy po wejściu do domu lub mieszkania. Stanowi więc on niejako wizytówkę naszego domu. Powinniśmy więc zadbać o to, aby wyglądał on jak najbardziej atrakcyjnie. Sprawdź, jak urządzić ciemny przedpokój, aby wydawał się jaśniejszy i bardziej przestronny.
Nawet bardzo mały i ciemny przedpokój możemy urządzić tak, aby było w nim więcej światła i przestrzeni. Wystarczy odpowiednio dobrać kolory, meble, dodatki i oświetlenie. Kilka prostych trików pomoże nam tak zaaranżować wnętrze, aby było ładne i funkcjonalne.
Jak rozjaśnić przedpokój?
Efekt optycznego rozjaśnienia i powiększenia pomieszczenia możemy uzyskać, odpowiednio dobierając kolor ścian, podłogi, oświetlenie, meble oraz dodatki.
Zastosuj kilka prostych trików, aby poprawić wygląd swojego przedpokoju:
1. Ściany
Wybór koloru ścian w niewielkich pomieszczeniach ma kluczowe znaczenie. Unikajmy ciemnych oraz mocno nasyconych barw. Najlepiej sprawdzą się różne odcienie bieli, beżu oraz jasne szarości, a także delikatne pastelowe barwy. Bardzo dobrym pomysłem jest także zastosowanie farb z połyskiem, które optycznie powiększają przestrzeń. Sprawdzą się również tak zwane farby brokatowe zawierające niewielkie połyskliwe drobinki. Nie zapominajmy też o tym, że farba do malowania przedpokoju powinna być odporna na zmywanie, ponieważ ściany w tym pomieszczeniu są szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia.
W korytarzu możemy zastosować także tapetę. Pamiętajmy, że powinna być ona jasna, najlepiej w delikatne wzory, co optycznie powiększy przestrzeń. Bardzo dobrze będą wyglądać tapety połyskliwe. Godną polecenia opcją jest tapeta mineralna.
Pamiętajmy też o tym, że niezależnie od koloru farby czy tapety, sufit w małym ciemnym pomieszczeniu powinien być zawsze biały.
W ostatnich latach powraca moda na obecną niegdyś w wielu mieszkaniach boazerię. Nie jest to jednak najlepsza opcja do małego ciemnego przedpokoju. Boazeria ma znaczną grubość, co dodatkowo zmniejszy pomieszczenie. Tego rodzaju okładzina ścienna to dobre rozwiązanie do dużego holu lub przedpokoju, ale nie do ciemnego korytarza o niewielkim metrażu.
2. Podłoga
Podłoga również powinna być jasna. Wiele osób nawet w maleńkich przedpokojach decyduje się na ciemną podłogę, myśląc, że będzie łatwiej utrzymać ją w czystości w miejscu, które jest szczególnie narażone na zabrudzenia i wilgoć, które przynosimy do mieszkania pod obuwiem. Nic bardziej mylnego bowiem to, że podłogę będzie łatwo utrzymać w czystości, nie zależy od jej koloru, ale od materiału, z jakiego jest wykonana. Dlatego w ciemnym korytarzu o małym metrażu najlepiej sprawdzi się jasna dobrej jakości okładzina podłogowa w postaci parkietu, płytek lub paneli winylowych.
Na podłodze do przedpokoju nie warto oszczędzać. Wybierajmy więc dobre parkiety z twardego i odpornego drewna, wysokiej jakości panele winylowe dobrych sprawdzonych producentów oraz wytrzymałe płytki jak na przykład szlifowany gres o połyskliwej powierzchni.
Takie materiały są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci oraz łatwo utrzymać je w czystości.
3. Meble do przedpokoju
Niestety, mamy tendencję do przeładowywania korytarzy ciężkimi dużymi meblami, które sprawią, że pomieszczenie staje się o wiele mniejsze i wygląda przytłaczająco. Oczywiście w przedpokoju potrzebne jest miejsce na odzież wierzchnią czy obuwie, ale wszelkie meble powinny być jasne i o lekkiej konstrukcji.
Meble w przedpokoju powinny być dopasowane do rozmiaru - unikajmy przeładowania pomieszczenia meblami. Jeśli nasz przedpokój jest bardzo mały, wówczas zrezygnujmy z montażu w nim szafy z drzwiami przesuwnymi. Lepiej sprawdzi się niewielki wąski mebel o pojedynczych drzwiach w jasnym kolorze (biel, beż, jasna szarość) lub o lustrzanych drzwiach.
Możemy też całkowicie zrezygnować z szafy na rzecz lekkiej konsoli na nóżkach oraz wieszaków na odzież wierzchnią zamontowanych na ścianie. Na tej samej ścianie możemy postawić jasną komodę o lekkiej konstrukcji, która będzie służyć jako szafka na buty oraz miejsce do przechowywania takich dodatków jak czapki, szaliki, apaszki czy parasolki.
4. Oświetlenie
W ciemnym przedpokoju bez okien konieczne jest dobre oświetlenie. Nie sprawdzi się jeden centralny punkt świetlny zamontowany na suficie, ponieważ światło z niego padające nie dotrze do każdego zakamarka pomieszczenia. Bardziej efektywnym rozwiązaniem będą lampki halogenowe zamontowane na całym suficie. Możemy je założyć wzdłuż ścian lub rozsiać na całej powierzchni sufitu.
Żarówki do oświetlenia na przedpokoju powinny dawać jasne białe światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego.
5. Dodatki
Unikajmy przeładowania niewielkiego pomieszczenia zbyt dużą ilością dodatków. W przedpokoju wystarczy kilka stylowych i dobrze dobranych dodatków, niewprowadzających też do przestrzeni zbyt wielu różnych kolorów, gdyż spowoduje to tylko wrażenie chaosu. Skupmy się na 1-2 dominujących barwach i zastosujmy je w takich rozwiązaniach jak rama lustra, wieszaki, czy niewielki dywanik lub wycieraczka przy drzwiach wejściowych. Możemy też ubarwić jedną ze ścian piękną naklejką ścienną. Taka dekoracja będzie wyglądać bardzo efektownie, a nie zajmuje miejsca i nie zmniejsza więc przestrzeni użytkowej pomieszczenia.
Aby powiększyć i rozjaśnić mały przedpokój warto też umieścić w nim duże lustro. Może ono wisieć lub stać na jednej ze ścian, lub stanowić drzwi szafy na ubrania.
Często zapominamy, jak duże znaczenie dla wyglądu przedpokoju mają drzwi do pomieszczeń z nim sąsiadujących. Masywne, ciemne, lite skrzydła drzwiowe pogłębią tylko ciemność panującą w korytarzu. Zdecydowanie lepszym wyborem będą lekkie jasne drzwi pokojowe z przeszkleniami. Dzięki nim do korytarza będzie wpadać choć trochę naturalnego światła z sąsiednich pomieszczeń, nawet wtedy, gdy drzwi będą zamknięte. Wiele osób decyduje się na lite drzwi w obawie przed zmniejszeniem prywatności w pokojach. Tutaj dobrym rozwiązaniem są mleczne przeszklenia drzwiowe, które zapewnią prywatność i jednocześnie pozwolą wprowadzić trochę światła do korytarza. Jeśli koniecznie chcemy zamontować lite skrzydła drzwiowe, to chociaż wybierzmy takie w jasnym kolorze.
Komentarze