Jak urządzić garaż - sprawdź, jakie to proste

Urządzenie garażuGaraż to miejsce, które służy nam najczęściej do przechowywania sprzętu sportowego, ogrodniczego czy turystycznego. Używamy go też jako schowka na rzeczy niepotrzebne lub takie, których przydatność ocenimy w innym czasie. Rzadko dbamy o jego stronę wizualną, często jest więc miejscem zagraconym, w którym niełatwo się poruszać. A przecież garaż ma niezwykły potencjał do bycia miejscem przestronnym, zorganizowanym i poręcznym.

Odpowiednia przestrzeń garażowa - jak ją zagospodarować

Uniwersalny garaż powinien posiadać 2,7 m szerokości na 5,5 m długości. Jest to odpowiednia wielkość dla swobodnego wjechania i wyjechania samochodem oraz swobodnego otwarcia drzwi. Pozostałą przestrzeń można podzielić na segmenty dotyczące np. narzędzi motoryzacyjnych, sprzętów sportowych i ogrodniczych oraz rzeczy pozostałych. Wygodnym rozwiązaniem na start będzie skorzystanie ze starych mebli - półek czy regałów - choć odpowiedniejszą wersją będzie zainwestować w meble metalowe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Wykorzystywanie całej przestrzeni, czyli co zrobić ze ścianami w garażu

Doskonałym pomysłem będzie postawienie na meble ścienne lub odpowiednie maty przylegające, na których z łatwością powiesimy najpotrzebniejsze narzędzia. Taki sposób planowania przestrzeni garażowej pozwala na lepszą organizację i przejrzystość. Zamiast więc szukać odpowiednich narzędzi w kątach garażu czy ciężkich szufladach, z łatwością sięgamy po te, które są nam w danym momencie potrzebne. Dodatkowo zyskujemy więcej miejsca w pozostałej części pomieszczenia.

Urządzenie garażu

Można więc bez problemu upchnąć tam rowery, kosiarkę, zapasowe opony, akcesoria i środki do mycia, oleje i smary. Aby pomieścić różne narzędzia motoryzacyjne, warto pomyśleć o specjalnych garażowych szafkach na kółkach (sprzęty i akcesoria garażowe sporo ważą, mobilny mebel ułatwi ich transport) lub specjalnych hakach do zawieszania np. młotka, piły ręcznej, śrubokrętów czy kluczy.

Stół roboczy to niezbędny element każdego garażu

W każdym garażu powinien znaleźć się stół roboczy. Można go zorganizować używając starych mebli - ustawić obok siebie te zbliżone wielkością i przymocować do nich (lub zwyczajnie położyć) arkusz blachy. Stół roboczy to świetne miejsce do majsterkowania. Zmieści się na nim np. niezbędne w każdym garażu imadło, szlifierka czy lutownica.

Urządzenie garażu

Oświetlenie - jakie światło do garażu

Oświetlenie w garażu to rzecz niezwykle ważna. Chodzi głównie o doświetlenie tych miejsc, w których będziemy pracować. Oprócz więc lamp montowanych na suficie, warto pomyśleć o lampach ściennych typu kinkiet i rozmieścić kilka z nich na całej długości pomieszczenia. W pozostałej części zaś postawmy na halogeny, świetlówki oraz lampy nastropowe z kloszem w obudowie z siatki(na wypadek uderzenia). Sprawdzą się też plafoniery ze sztucznego tworzywa. Światło garażowe powinno być mocne (np. 100 W), pomyślmy więc o żarówkach energooszczędnych. Pod ręką warto też zawsze mieć zawsze dobrą latarkę.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze

Łukasz
Polecam zajrzeć na emagazyn24.pl przy szukaniu akcesoriów do warsztatu/garaż u, ja tam zamawiałem stół warsztatowy i ściankę na narzędzia, mają konkretne produkty.
Equol
Kupiłem do garażu haki w systemie goliat, wcześniej o czymś takim nie słyszałem. Bardzo praktyczna sprawa. I cenowo nie wypada to źle. Mogą zastąpić nawet półki w pewnych sytuacjach. W necie jest sporo tego https://e-armet.pl/pl/c/System-Goliat/519 - używam od kilku miesięcy i bardzo sobie chwalę.
Roberto
W garażu niezbędne są pojemne i wytrzymałe pudła i organizery warsztatowe, na przykład takie z q-box.pl, mają świetne jakościowo i bardzo pojemne pudełka, kuwetki. Można sobie urządzić garaż a przy okazji dbać o porządek :)
Gilu
Ja przychylam się do zdania kolegi w temacie haków garażowych. Moim zdaniem mega pomocna sprawa. Kupiłem na próbę kilka sztuk i dziś w dużej mierze zastąpiły regały. I od razu jest więcej miejsca.
https://e-armet.pl/pl/c/Haki-garazowe/518
Velroco
Dla mnie sporym ułatwieniem przy porządkowaniu garażu były haki garażowe. Tanie gadżety, super przydatne. Na ścianach można zawiesić wiele rzeczy, nie tylko kolejne półki. Plusem jest to, że rzeczy na haku są bardzo łatwo dostępne.
BioFire Technology
Zapraszamy wykonamy meble stalowe do warsztatu/garaż u. Oferujemy usługi ślusarskie, metaloplastyka wyroby ze stali produkowane na indywidualne zamówienie
http://www.biofiretechnology.com