Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Pomysły i zasady

Łazienka na poddaszuAranżacja łazienki na poddaszu przez wiele osób jest uważana za szaleństwo, ponieważ liczne skosy utrudniają funkcjonalne rozplanowanie pomieszczenia. Początkowym etapem prac nad łazienką na poddaszu powinien być dokładny pomiar przestrzeni pod skosami.

W najwyższym miejscu pod ścianą jeśli jej wysokość wynosi minimum 85 cm można umieścić wannę, najlepiej będzie się prezentować ta wolno stojąca na fikuśnych nogach, obudowana płytkami drewnopodobnymi, lub wodoodpornym drewnem.

Jeśli natomiast istnieje możliwość częściowego lub całkowitego jej wpuszczenia w podłogę można uzyskać naprawdę dobry efekt wizualny, kabinę prysznicową natomiast można zamontować pod wybraną ścianą, której wysokość na to pozwala. Następnym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego miejsca na sedes i umywalkę, tak by korzystając z sanitariów istniała możliwość wyprostowania się. W tym wypadku polecany jest blat, którego szerokość można tak dopasować, by umywalka znajdowała się odpowiednio daleko od skośnej ściany, a tym samym by uzyskać pożądaną wysokość pomieszczenia, najlepszą wersją sedesu będzie ten wiszący ze spłuczką w ścianie, gdyż w ten sposób nie będą się tworzyły mało estetyczne zakamarki. Okna sufitowe podobnie jak wszystkie skosy w odpowiedniej aranżacji będą atutem pomieszczenia, gdyż dobrze oświetlone poddasze wygląda na prawdziwe wnętrze ze smakiem i jest magiczne.

Wybór stylu urządzenia łazienki na poddaszu

Wybór stylu w jakim będzie urządzana łazienka ma ogromne znaczenie, gdyż w tak fikuśnym wnętrzu kolorowe płytki nie będą się dobrze prezentować, podobnie jak styl retro czy glamour. Aby stworzyć piękną i funkcjonalną łazienkę ze skosami najlepiej wybrać jeden z nurtów stawiających na prostą formę i surowe materiały. Dlatego też większość takich łazienek jest urządzana w stylu eco lub stylu skandynawskim, w których to wykorzystuje się dużo naturalnych materiałów typu drewno i kamień. Ponadto puste skośne ściany bardzo dobrze prezentują się obudowane drewnem, płytkami do złudzenia go imitującymi je, oraz naturalnym kamieniem z niewielkimi halogenami, które sprawią iż skosy staną się prawdziwą ozdobą.

Podział na strefy

Jeśli w części poddasza adoptowanej na łazienkę występują słupy konstrukcyjne lub belki podsufitowe można je wyeksponować dla uzyskania ciekawego efektu dekoratorskiego. W zależności od powierzchni przeznaczonej na to pomieszczenie, można również wydzielić strefę do prania, w której stanie pralka i suszarka na bieliznę. Ta ostatnia w wersji podsufitowej, taką mini pralnię można oddzielić od reszty pomieszczenia szklanymi drzwiami.

Skośne ściany w łazience na poddaszu

Skośne ściany w łazience dają również dużo możliwości zabudowy ich komodami, szafkami i szafami na wymiar, dzięki którym pomieszczenie będzie bardziej praktyczne. Zamiast pozostawiać niewykorzystane zakamarki w najniższych punktach łazienki może powstać ciekawą zabudowę meblową, która podkreśli wyjątkowy klimat pomieszczenia.

Podłoga w łazience na poddaszu

Podłoga w łazience na poddaszu powinna mieć równie surowy i naturalny wygląd, a więc mogą to być płytki imitujące drewno, kamień, specjalnie zaimpregnowane deski, odpowiednio dobrany gres. Wybór oświetlenia w takiej łazience jest w znacznym stopniu uzależniony od wielkości pomieszczenia, ponieważ najlepiej jeśli każdy centymetr pomieszczenia powinien być dobrze oświetlony, najczęściej jedno źródło światła nie wystarcza, podobnie jak jedno lustro. Warto oprócz lustra nad umywalką zamontować jeszcze jedno lub dwa na wybranych skosach, wówczas pomieszczenie będzie wydało się bardzo duże i jasne, szczególnie jeśli aranżacja dotyczy łazienki bez okna.

Komentarze

Patka
Polecam sklep homedome.pl Mają tam mnóstwo świetnych i funkcjonalnych akcesoriów łazienkowych, które świetnie sprawdzają się w małych lub problematycznyc h łazienkach. Sama mam łazienkę na poddaszu i właśnie tam znalazłam bardzo dużo fajnych dodatków :)