Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Wnętrze w stylu japandiJesteś zwolennikiem minimalizmu we wnętrzach, ale nie do końca odpowiada Ci chłodny i surowy styl skandynawski? Na pewno spodoba Ci się połączenie skandynawskiego minimalizmu i z prostym w formie, ale bardzo przytulnym i klimatycznym stylem japońskim. Takie połączenie stylów nosi nazwę japandi i choć powstało zaledwie kilka lat temu, to ma już wielu zwolenników. Aranżacja mieszkania w stylu japandi nie jest trudna ani kosztowna, a z pewnością pomoże nam stworzyć eleganckie i jednocześnie przytulne ekologiczne wnętrza.

Mieszkanie w stylu japandi urządzimy w kilka dni. Można kupić gotowe meble i dodatki lub wykonać je samodzielnie. Sprawdzą się proste gotowe meble z surowego drewna, ale także takie wykonane własnoręcznie z desek lub palet drewnianych. Możemy również wykorzystać wiklinę i bambus. W mieszkaniu skandynawsko- japońskim nie może także zabraknąć żywych roślin takich jak piękne soczyście zielone paprocie, różne gatunki palm, kwitnące orchidee, a dla osób bardziej wymagających niesamowite drzewka bonsai. Dowiedz się, jak urządzić mieszkanie w stylu japandi.

Cechy charakterystyczne stylu japandi w wystroju wnętrz

Styl japandi to połączeni surowego północnego stylu skandynawskiego z minimalistycznym, ale ciepłym i przytulnym stylem japońskim. Tak urządzone mieszkanie będzie bardzo praktyczne i funkcjonalne, ale także przytulne, przyjazne i ciepłe.

Trzy dominujące wyznaczniki stylu japandi to:

1. Minimalizm

Przejawia się on w oszczędnych formach i umiarkowaniu w zapełnianiu przestrzeni życiowej. Skupiamy się wyłącznie na niezbędnych meblach i dodatkach. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne do niczego bibeloty, wnętrza nie są przeładowane ani zagracone, a przestrzenne i pełne lekkości. Minimalizm przejawia się również w kolorystyce oraz oświetleniu mieszkania.

2. Monochromatyczne barwy

W stylu japandi nie ma miejsca na krzykliwe ostre kolory. Co prawda nie jest on tak hermetycznych jak styl skandynawski, ale opiera się całkowicie na stonowanych spokojnych barwach nawiązujących do natury.

Paleta barw w stylu japandi składa się z:

  • bieli,
  • beżu,
  • szarości,
  • brązów,
  • zieleni,
  • żółci,
  • pomarańczy,
  • czerwieni.

Pamiętajmy jednak, że te bardziej ogniste kolory występują w niewielkich ilościach i nigdy nie dominują we wnętrzach, a stanowią jedynie dodatki przyciągające oko i dodające pomieszczeniu energii i ciepła.

3. Drewno

Zarówno w stylu skandynawskim, jak i japońskim króluje naturalność i ekologia. Nic więc dziwnego, że trend eko jest wyraźnie widoczny w stylu japandi.

Meble i dodatki są wykonane z takich materiałów takich jak drewno, rattan, bambus, wiklina, kamień naturalny, metal czy tkaniny naturalne. Nie znajdziemy tu plastiki i syntetyków. Szczególne znaczenie odgrywa drewno, z którego wykonane są nie tylko bitcoin kasynopl meble, ale również podłogi, drzwi i boazerie. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie są to ciężkie masywne bogato zdobione elementy drewniane, a lekkie jasne ciepłe drewno o prostej formie w naturalnych odcieniach. Świetnie sprawdzą się tutaj proste samodzielnie wykonane meble z drewnianych palet.

Wnętrze mieszkania ma być urządzone tak, aby było przedłużeniem natury, naturalnym przeniesieniem jej elementów do naszego domu. Zarówno filozofia życiowa narodów Skandynawskich, jak i Japończyków przypomina nam o tym, że jesteśmy nieodłączną częścią natury i nie powinniśmy się od niej odcinać, bo tylko w jej otoczeniu jesteśmy w stanie odnaleźć pełnie szczęścia, zdrowia i harmonii życiowej.

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Mieszkanie japandi jest pełne umiaru i harmonii. Nie ma w nim miejsca na przepych i wyszukane formy. Jest ono urządzone tak, aby sprzyjało swobodnemu przepływowi energii, a zatem również dobremu zdrowiu i samopoczuciu. Decydując się na taką aranżację mieszkania, warto znać podstawowe zasady urządzania wnętrz w stylu japandi:

1. Przestrzeń

Otwarte jasne i lekkie przestrzenie są podstawą japońskich wnętrz. Japończycy wierzą, że nadmiar mebli i innych bibelotów negatywnie wpływa na przepływ energii życiowej chi w domu. Dlatego w wielu japońskich mieszkaniach jest niemal pusto w porównaniu do typowych wnętrz środkowoeuropejskich. Proste niezagracone przestrzenie pełne naturalnego światła są pełne harmonii i sprzyjają relaksowi.

2. Meble

Meble w stylu japandi stanowią połączenie japońskiej skrajnej prostoty i skandynawskiej surowości z dodatkiem miękkich puszystych tkanin charakterystycznych dla stylu skandynawskiego oraz cieplejszych barw spotykanych w stylu japońskim.

Pamiętajmy, że mebli powinno być niewiele. Skupmy się na zakupie tych niezbędnych jak łóżko, czy pojemna, lecz niezbyt masywna szafa na ubrania oraz lekkie szafki i półki.

3. Dodatki

Dodatki mają nadać wnętrzu ciepła, ale go nie przytłoczyć. Unikajmy więc grubych ciężkich zasłon, dużych bibelotów i wszelkich zbędnych przedmiotów. Wystarczy kilka miękkich poduch w stonowanych barwach, koc na łóżko i puszysty przyjemny w dotyku dywan o prostym wzorze.

4. Oświetlenie

Do mieszkania w stylu japandi powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Dlatego nie wieszajmy w nim żadnych firanek ani zasłon. Nie spotyka się ich zarówno w stylu skandynawskim, jak i japońskim. Do zasłonięcia okien w nocy najlepiej sprawdzą się lekkie roletki wykonane w bambusa, lnu lub bawełny.

Głównym źródłem sztucznego światła w pomieszczeniach powinna być prosta lampa sufitowa mająca jak najbardziej naturalny ciepły odcień. Nie sprawdzą się duże bardzo ozdobne żyrandole ani bardzo ekstrawaganckie formy lamp oraz nienaturalne ostre światło jarzeniowe. Zadbajmy o to, by w każdym pomieszczeniu znalazło się kilka mniejszych punktów świetlnych w postaci lamp podłogowych lub prostych lampek stojących na meblach.

Nieodzownymi elementami świetlenia wnętrz w stylu japandi są także różnego rodzaju naturalne świece oraz szklane i papierowe lampiony.

Urządzenie mieszkania w stylu japandi jest łatwe, nie zajmie nam wiele czasu i nie będzie kosztowało majątku. Wystarczy kilka podstawowych mebli o prostej formie i ocieplające nieco surowe wnętrza dodatki. Japandi to świetny wybór, jeśli urządzamy kawalerkę lub mieszkanie o niewielkim metrażu. Ten styl nada mu lekkości i sprawi, że niewielka przestrzeń zyska zupełnie nowy wymiar. Skandynawska surowość, wspólny dla kultury Północy i Wschodu minimalizm oraz japońska przytulność sprawią, że będziemy się w takim mieszkaniu czuć wyjątkowo dobrze. Styl japandi jest bardzo harmonijny, sprzyja równowadze emocjonalnej oraz dobremu samopoczuciu.

Komentarze