Jak w pełni zadbać o pralkę i wydłużyć jej żywotność?

Żywotność pralkiDzisiaj mało kto rezygnuje z pralki w domu na rzecz zanoszenia całego swojego prania do pralni publicznej. Czy to mieszkając w pojedynkę, czy z wieloosobową rodziną, można dzisiaj bowiem kupić pralkę dostosowaną do swoich potrzeb co do wielkości, ładowności i oszczędności prądu oraz wody.

O pralkę trzeba dbać

Coraz częściej użytkownicy sprzętu RTV-AGD skarżą się, że poszczególne urządzenia potrafią definitywnie się zepsuć zaraz po zakończeniu trwania gwarancji.

Powody tego stanu rzeczy bywają różne:

  • niewłaściwe użytkowanie - np. notoryczne przeładowywanie pralki - czyli niestosowanie się do instrukcji obsługi,
  • przeoczenie pierwszych oznak, że coś dzieje się nie tak - wtedy jeszcze (najczęściej) sprzęt można łatwo i tanio lub wręcz bezpłatnie naprawić w ramach gwarancji,
  • faktyczny feralny egzemplarz danego urządzenia.

A jak zadbać o pralkę?

  • starannie przeczytać instrukcję i stosować się do wszystkich wskazań producenta,
  • stosować dobrej jakości detergenty,
  • usuwać widoczny brud i dokonywać przeglądów,
  • stosować Calgon,

Gdy nie będziemy interesować się użytkowaniem, wówczas za jakiś czas konieczna będzie naprawa pralek.

Calgon? A co to jest?

Tę nazwę słyszał lub przeczytał choć raz chyba każdy. To produkt, dzięki któremu można uratować pralkę przed wszelakimi usterkami spowodowanymi osadzaniu się kamienia.

Użytkownicy pralek są skazani na wodę o różnej twardości i z różnym nanoszeniem przez nią osadów. Niszczą one różne części pralki, osadzając się np. na bębnie, grzałce, czy w wąskich wężykach. Efekty takiego procesu łatwiej zobaczyć w czajniku i na tej podstawie można wyobrazić sobie, co może dziać się w pralce już nawet po roku niezbyt częstego użytkowania.

Składniki Calgonu zmiękczają wodę i zmniejszają ilość osadzającego się w środku pralki kamienia. Zneutralizowana co do twardości woda łatwiej wypłukuje osady już istniejące w urządzeniu. Trzeba pamiętać: nie chodzi tu o rozpuszczenie już powstałego kamienia, a o jego usunięcie.

Dodawanie Calgonu do każdego prania powinno więc wejść w krew każdego użytkownika takiego urządzenia.

Co jeszcze robić, aby wydłużyć żywotność pralki?

Jest kilka czynności, które służą utrzymaniu pralki w dobrej kondycji, do których nie trzeba posiadać specjalistycznych wiedzy i umiejętności.

Są to:

  • czyszczenie filtra co jakiś czas,
  • mycie dozownika detergentów - tu łatwo dostrzec pierwsze sygnały osadzania się nieprzyjemnych osadów i to powinien być bodziec do działania,
  • raz na pewną liczbę prań zrobić tzw. puste pranie - tzn. nie wkładać ubrań, a włączyć pralkę, aby niejako sama się umyła - chodzi tu przede wszystkim o bęben. Wtedy też warto dosypać odpowiednią miarkę Calgonu.

Pralka odwdzięczy się nam wtedy na pewno dłuższą żywotnością i wzorowym działaniem.

Źródło: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-pralek.

Komentarze