Jak wybrać armaturę łazienkową?

Stylowa armatura łazienkowaCzy zakup baterii do umywalki, wanny czy prysznica może wiązać się z jakimkolwiek zaawansowanym dylematem? Wydaje się, że nie - w końcu "kran, jaki jest, każdy widzi" - grunt, żeby pasował do całego wystroju łazienki i nie zepsuł się zbyt szybko. Jednak na jakość i funkcjonalność armatury łazienkowej składa się kilka istotnych czynników, o których warto wiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu.

Praktyczna czy estetyczna?

Producenci armatury oferują nam obecnie coraz ciekawsze modele, o zróżnicowanych kształtach i w rozmaitej stylistyce: zarówno w klimatach retro, jak i ultranowoczesnych. Nie będziemy mieć zatem większego problemu z dopasowaniem baterii wannowej czy umywalkowej do wystroju łazienki. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na to, że znacznym udogodnieniem będzie dokładne zaplanowanie całościowej koncepcji, według której zamierzamy urządzić łazienkę - dzięki temu zaoszczędzimy sobie czasu m.in. przy poszukiwaniu armatury, ponieważ będziemy już wiedzieć, na jakich modelach nam zależy.

Oprócz efektownego wyglądu baterii liczy się także jej strona praktyczna: komfort użytkowania, łatwe utrzymanie w czystości i oszczędne gospodarowanie wodą. Jeśli chodzi o czyszczenie, o wiele bardziej korzystne są opływowe, gładkie kształty niż wyraziste krawędzie w nieco futurystycznych klimatach. Dla osób ceniących sobie klasyczną  retro elegancję z pewnością bardziej atrakcyjną opcją będzie bateria z dwoma kurkami, osobno do ciepłej i zimnej wody. Niestety, z ekologicznego (ale również ekonomicznego) punktu widzenia nie jest to najlepsze rozwiązanie - pojedynczy uchwyt pozwoli nam szybciej uzyskać pożądaną temperaturę wody i więcej zaoszczędzić.

Pozostając jeszcze przy kwestii oszczędzania wody, nie sposób nie wspomnieć o takich elementach, jak perlator lub - w nowszych bateriach - ekoblokada, a także termostat, dzięki któremu możemy na bieżąco regulować temperaturę wody, bez manipulowania uchwytem.

Wybór rodzaju baterii

Jeżeli zależy nam na niewygórowanej cenie i nieskomplikowanym montażu, najlepiej wybrać baterię stojącą, którą przymocowujemy do umywalki czy wanny. Do kabiny prysznicowej dobrze sprawdzi się bateria naścienna, którą także możemy zastosować do umywalki lub wanny - z tym że trzeba wówczas uważać, by odległość od ściany była precyzyjnie wymierzona (jeśli wylewka okaże się zbyt krótka, korzystanie z niej będzie utrudnione, jeśli zaś będzie za długa –-zwłaszcza w przypadku umywalki - woda może chlapać na podłogę).

Trzecim rodzajem jest bateria podtynkowa, która ostatnio zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Widoczny jest tylko niezbędny fragment całej konstrukcji: kran i uchwyt.

Postaw na jakość

Planując zakup armatury sanitarnej, warto najpierw rozejrzeć się w internecie - duży wybór i ciekawe inspiracje znajdziemy np. w PlusOutlet. W ten sposób możemy bez pośpiechu przyjrzeć się wielu różnym modelom i sprawdzić ich parametry, a po drugie - mamy większe szanse na uzyskanie korzystniejszej oferty cenowej. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt niska cena często wiąże się z równie niską jakością, zaś bateria ma nam służyć przez lata - dlatego najlepiej potraktować to jako inwestycję i poszukać optymalnego rozwiązania, łączącego w sobie dobrą jakość z adekwatną ceną.

Ocena: 5.0