Jak wybrać dodatki do swojego wnętrza?

Wybór dodatków do wnętrzaDodatki do wnętrza to rzeczy opcjonalne, bez których nie da się efektownie udekorować wnętrza. Akcesoria takie spotykane są nawet we wnętrzach najbardziej surowych i konsekwentnych minimalistów.

Ale jak wybierać i używać ich w przestrzeni, aby pomagały, a nie przeszkadzały pomieszczeniom w domu w wyrażaniu jego unikalnego charakteru?

Jak wybrać dodatki do swojego wnętrza?

Architekci twierdzą, że aranżacja wnętrze zaczyna się od planu. Ale ile pięknych domów i mieszkań w praktyce zaczęło się od niezwykłych żyrandoli, postrzępionych serwet, wygodnych foteli lub niezrozumiałych rzeczy znalezionych na pchlim targu.To właśnie dodatki, które zostały wybrane według własnego gustu, wprowadzają duszę w przestrzeń i udowadniają, że projekt, nawet industrialny, jest spokrewniony ze sztuką. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze dodatków do wnętrza?

Geometria przestrzeni

Proces wypełniania przestrzeni dodatkami przypomina nieco malowanie. I zaczyna się mniej więcej od tego samego, zaznaczając płótno i podkreślając kluczowe elementy kompozycji. Dodatki muszą być proporcjonalne do pomieszczenia. Mały pokój to małe przedmioty. Jeśli chce się wizualnie rozszerzyć przestrzeń, należy zminimalizować liczbę małych części. Nadmierna różnorodność przyciągnie tylko dodatkową uwagę na niski sufit i skromny materiał. Lepiej wybrać 2-3 piękne lub nietypowe przedmioty i umieść je w pewnej odległości od siebie. Na przykład zrobi to kilka efektownych poduszek na kanapie, wazon w ciekawym kształcie lub lampa na stoliku do kawy.

W sklepach jest wiele pięknych przedmiotów, które wyróżniają się nie wielkością, ale formą, kolorem i fakturą. Dla niektórych przestrzeni wystarczy jeden dodatek, aby podkreślić zalety lub nadać wnętrzu niepowtarzalny styl i charakter. Może to być mała latarnia na stole, imitująca teatralny reflektor, lustro w stylowej oprawie, a nawet kilka świeczników o nietypowym kształcie. Jako główne akcenty w dużym pomieszczeniu, można używać dużych dodatków, ale o innym kształcie. Do tego celu nadają się zegarki i wysokie lampy podłogowe, lampy z efektownymi geometrycznymi abażurami, duże płótna lub plakaty itp.

Kolorowe dodatki do wnętrza

Dla większości ludzi kolor jest największą przeszkodą we wnętrzu. Aby nie popełnić błędu aranżacyjnego, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeśli pokój jest urządzony w neutralnych kolorach, można sobie pozwolić na wybór kilku wyrazistych kolorów, które ożywią wnętrze. Na przykład turkusowe poduszki i żółte zasłony, wazon z motywem i czerwonym nadrukiem. Jeśli w pokoju jest już jakiś kontrastowy element np. czerwona lub czarna ściana, piękny obraz na ścianie może go przytłumić. Na przykład za pomocą odpowiedniego przeciwnego dodatku, które można powtórzyć w poduszkach na kanapie lub obrazku na ścianie.

Kontrastujące wnętrza wracają do mody. W designerskich kolekcjach znajduje się ogromny wybór przedmiotów nadających się do pomieszczeń urządzonych w czarno-białej palecie: od dywanów z geometrycznym wzorem do wazonów i figur stołowych. Są wszechstronne rzeczy, które można łatwo łączyć z dowolnymi kolorami np. wykonane są z metalu, błyszczącego lub matowego, sczerniałego lub brązowego, mogą to być szklane przedmioty lub wazony. Takie dodatki do wnętrza zmieszczą się w każdej przestrzeni i będą świadczyć o dobrym smaku właściciela. Dodawanie koloru za pomocą dodatków jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala eksperymentować i wybaczać błędy. Jeśli wynik jest zbyt nachalny, zmiana koloru dodatków we wnętrzu będzie znacznie łatwiejsza niż ponowne malowanie ściany lub zmiana podłogi.

Wybór dodatków do swojego wnętrza w odniesieniu do danego stylu

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę styl pomieszczenia. Śmieszne odbitki w duchu pop-artu nie nadają się do surowej, klasycznej aranżacji, a w orientalnym salonie minimalistyczny stolik do kawy nie byłby odpowiedni. Aby zdecydować, które lampy, zasłony, poduszki, ramy lub lustra pasują do danego pokoju, można wybierać wspólny styl. Szczególną rolę odgrywają akcesoria w stylu art-deco. Takie przestrzenie tworzą eleganckie, detale: kryształ, lustra, lampy, obrazy i drogie tkaniny. Jeśli chce się nadać swojemu wnętrzu nieco modnego ducha industrialnego, warto zwróć uwagę na nieobrobione powierzchnie i szorstkie tekstury: gruba skóra, teksturowane drewno, metal, grube szkło.

Dla wnętrz o kolonialnym smaku można wprowadzić ciekawe detale z egzotycznym akcentem np. piękne poduszki, posągi i pamiątki w duchu zwierząt, oryginalne stoły i lampy podłogowe. Dzięki temu nie jest konieczne utrzymywanie jednego stylu w nowoczesnej przestrzeni życiowej. Połączenie stylów przesuwa granice możliwości i tworzy przestrzeń dla wyobraźni. Najważniejsze, aby pamiętać o proporcjach.

Jeśli ceni się wieczorne spotkania z rodziną, trzeba szukać odpowiednich tekstyliów i zestawu wygodnych poduszek. Jeśli nadal ktoś woli książki od elektronicznych tekstów, powinien zwrócić uwagę na uchwyty na książki i ciekawe półki. Jeśli jest dumny ze swojego ogrodu i kwiatów, może zastanowić się nad zestawem wazonów, w których je umieści. Niezależnie od tego, który styl jest preferowany, minimalizm, przytulny styl retro, kapryśne art deco lub surowe klasyki, dodatki do wnętrza zapewnią mu wyrazistość.

Artykuł powstał we współpracy z citymeble.com.

Komentarze