Jak wydłużyć czas palenia drewna w kominku?

Drewno na opałNajstarszym rodzajem paliwa, które od wieków wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania, jak i oświetlania pomieszczeń jest drewno. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego funkcjonowanie. To właśnie drewnem powinniśmy palić wówczas, gdy zdecydowaliśmy się na kominek. Wiele osób palących w kominku drewnem zastanawia się jak to robić, aby nie trzeba go było dokładać zbyt często, a jednocześnie by w domu panowało przyjemne ciepło. Spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Co zapewni efektywność spalania?

Aby wydłużyć czas palenia drewnem w kominku, należy pamiętać o tym, by wykorzystywać wyłącznie sezonowane drewno. Kryje się pod nim drewno, które przynajmniej jeden sezon spędziło w suchym i przewiewnym miejscu. Jednocześnie istotne jest, aby maksymalnie ograniczyć dostęp powietrza do paleniska. Zasada jest więc prosta: im częściej będziemy otwierać palenisko, tym szybciej drewno będzie się spalać.

Jak układać?

Jeszcze nie tak dawno sądzono, że w kominku palimy dokładnie tak samo, jak w ognisku. Oznaczało to konieczność układania w palenisku stosu drewna, który swoim kształtem przypominał indiański namiot. Całość należało podpalić, poczekać aż porządnie się rozpali, a następnie dołożyć kolejne porcje drewna. O ile w przypadku ogniska taki sposób palenia sprawdza się naprawdę dobrze, o tyle w przypadku kominka nie jest najlepszym rozwiązaniem drewno bowiem szybko się rozpali, co wiązać będzie się z koniecznością częstego dokładania kolejnego. Jak więc należy układać drewno w kominku? Przede wszystkim pamiętajmy, aby układać je, zaczynając od najgrubszego. Naprawdę grube kawałki drewna układamy na dole paleniska. Im drewno cieńsze, tym wyżej stosu powinno się znaleźć. Ogień podkładamy u góry stosu.

Suche drewno

Kluczem to efektywnego palenia w kominku jest oczywiście samo drewno. Trzeba pamiętać, że to wilgotne w ogóle się nie nadaje. W związku z tym nie należy go wykorzystywać. Aby mieć pewność, że kupione przez nas drewno jest naprawdę suche, należy postawić na usługi doświadczonego dostawcy. Tylko z suchego drewna można "wycisnąć" maksymalną ilość energii.

Zadbamy piec

Mówiąc o wydłużeniu czasu palenia drewna w kominku, koncentrujemy się na tym, że drewno powinno suche i odpowiednio ułożone, zapominając jednocześnie jak ważne jest utrzymanie pieca w odpowiednim stanie. Należy regularnie usuwać sadzę z wnętrza pieca. Robimy to przynajmniej raz w roku, ale jeśli zajdzie taka potrzeba - częściej. W efekcie proces spalania będzie bardziej efektywny. UWAGA: osoby stawiające na drewno sosnowego powinny nastawić się na częstsze czyszczenie pieca. Podczas spalania tego gatunku drewna dochodzi bowiem do powstawania zdecydowanie większych ilości sadzy.

Gatunek drewna

Nie bez wpływu na długość spalania jest także sam gatunek drewna. Najlepiej stawiać na twarde gatunki drzew liściastych. I tak doskonale sprawdzi się:

  • dąb;
  • grab;
  • jesion;
  • buk.

Im twardsze drewno, tym dłużej będzie się palić. Warto trzymać się tej zasady i nie oszczędzać na zakupie drewna. Czasami warto zapłacić więcej.

Autor: www.tatarek.com.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze