Jak wykonać fundamenty z pustaków szalunkowych?

Fundamenty z pustaków szalunkowychKluczowym elementem każdego budynku są ściany fundamentowe. Coraz częściej używa się do ich wykonania pustaków szalunkowych. Dzięki temu można ograniczyć koszty i znacznie przyspieszyć pracę.

Na rynku można znaleźć różnego typu pustaki. Do wznoszenia fundamentów warto wykorzystać pustaki szalunkowe, które nazywa się zalewowymi lub zasypowymi. Pełnią one funkcję szalunków traconych i nie wymagają dodatkowego deskowania.

Dlaczego pustaki szalunkowe?

Warto użyć pustaków szalunkowych do budowy fundamentów, ponieważ to pozwala zaoszczędzić nie tylko dużo czasu, ale i pieniędzy. Pustaki szalunkowe są zdecydowanie lżejsze niż tradycyjne bloczki betonowe, a więc łatwiej je przenosić (dodatkowo mają wygodne otwory, które mogą służyć jako uchwyty) i tym samym można szybciej realizować prace. Do tego bloczki szalunkowe są łatwe w montażu. Takie pustaki są odporne na ściskanie i charakteryzują się wysoką nośnością.

Istotne jest także to, że pustaki szalunkowe są wodoodporne i mrozoodporne. Mimo to w przypadku ścian piwnicznych i fundamentowych zaleca się pokrywanie dodatkowo pustaków warstwą hydroizolacyjną. Do budowy fundamentów wykorzystuje się pustaki podstawowe (otwarte z dwóch stron, używane do wznoszenia podstawowej części muru) i pustaki narożne (do zakańczania ścian w pobliżu narożników).

Fundamenty z pustaków szalunkowych - jak je wznosić?

Pustaki szalunkowe nadają się idealnie do wykonywania fundamentów, ale trzeba wykonać prace we właściwy sposób i w odpowiedniej kolejności. Jeszcze przed rozpoczęciem wznoszenia fundamentów trzeba wykonać odpowiednią izolację przeciwwilgociową ław fundamentowych (hydroizolacja pozioma). Wszystko dlatego, że ławy posadowione są na gruncie, co może prowadzić do ich zawilgocenia.

W kolejnym kroku rozpoczyna się wznoszenie ścian fundamentowych przy użyciu pustaków szalunkowych. Wykonuje się tu murowanie na sucho, a więc bez użycia zaprawy. Ewentualne nierówności na ławach fundamentowych niweluje się zaprawą cementową pod pierwszą warstwą pustaków. Przy murowaniu fundamentów pustaki układa się na zakładkę i betonuje co trzy warstwy.

W następnym etapie konieczne jest wykonanie zbrojenia fundamentów odpowiednio do przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych. W przypadku pustaków szalunkowych zbrojenie wykonuje się w spoinach poziomych (odpowiednio wyprofilowane ścianki poprzeczne pustaka) lub w pionowych kanałach (zbrojenie słupków i rdzeni w narożnikach).

Po wzniesieniu fundamentów na wysokość do 1 m konieczne jest ich zalanie betonem. Pustaki trzeba dokładnie wypełnić. Gdy beton zwiąże, można zacząć układać kolejne warstwy pustaków.

Dzięki pustakom szalunkowym można znacznie obniżyć koszty (np. brak deskowania szalunku), a do tego ułatwić pracę ekipie budowlanej. To przełoży się na skrócenie czasu wznoszenia fundamentów. Warto jednak stawiać na pustaki markowego producenta.

Źródło: www.termalica.pl.

Komentarze